Η Γαλλία σκόρπισε το Γιβραλτάρ με 14 γκολ, 300άρης Ο Εμπαπέ - Στο Euro 2024 Ολλανδία, Ρουμανία και Ελβετία

Ιάσονας Τσίλης 23:41 - 18.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 19.11.2023

Η Γαλλία έσπασε τα κοντέρ και διέλυσε με το εξωπραγματικό 14-0 το Γιβραλτάρ. Την πρόκριση στα γήπεδα της Γερμανίας εξασφάλισαν Ολλανδία, Ρουμανία και Ελβετία.

Ιστορία έγραψε η Γαλλία, η οποία ισοπέδωσε το Γιβραλτάρ με 14-0.

Γαλλία - Γιβραλτάρ 14-0

Οι Γάλλοι έδειξαν από νωρίς τις προθέσεις τους, αφού μετά από πέντε λεπτά αγώνα, ήταν ήδη μπροστά με 2-0.

Μετά το τρίτο γκολ στο 16', μέσα σε ένα οκτάλεπτο πέτυχαν άλλα τέσσερα και στο ημίχρονο ο δείκτης του σκορ έγραφε 7-0.

Στο δεύτερο μέρος, μετά από ένα... διάλλειμα σχεδόν 20 λεπτών οι «τρικολόρ» πάτησαν ξανά το γκάζι και ξεκίνησαν να σκοράρουν κατά ριπάς, με το τελικό 14-0 να προκαλεί δέος.

Χατ τρικ πέτυχε ο Εμπαπέ, ο οποίος πέτυχε το 300ο του τέρμα και το 46ο με την Εθνική ομάδα της Γαλλίας. Οκτώ διαφορετικούς σκόρερ είχαν οι Γάλλοι, με δέκα παίκτες από το 18' αγωνίστηκε το Γιβραλτάρ.

Ολλανδία - Ιρλανδία 1-0

Την πρόκριση της στο Euro 2024 εξασφάλισε και η Ολλανδία, η οποία επικράτησε με 1-0 της Ιρλανδίας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Βέγκχορστ στο 12', όταν με υπέροχη ατομική ενέργεια, εκτέλεσε άψογα από το ύψος της μεγάλης περιοχής.

Η Ιρλανδία που ήταν αρκετά μαχητική, ισοφάρισε στο 59' με γκολ του Ίντα, ωστόσο το τέρμα ακυρώθηκε καθώς υπήρχε οφσάιντ στην αρχή της φάσης.

Ισραήλ - Ρουμανία 1-2

Το εισιτήριο για το Euro της Γερμανίας πήρε και η Ρουμανία, η οποία επικράτησε 2-1 του Ισραήλ στην Ουγγαρία και θα βρεθεί σε μεγάλη διοργάνωση μετά οκτώ χρόνια.

Οι τυπικά γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στην αναμέτρηση και άνοιξαν το σκορ με το... καλημέρα, με τον Ζάχαβι στο 2'. Η Ρουμανία αντέδρασε άμεσα και ισοφάρισε οκτώ λεπτά αργότερα με τον Πούσκας.

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή στο 63', με τον Χάτζι να σκοράρει με δεύτερη προσπάθεια, με ένα πολύ έξυπνο τελείωμα, διαμορφώνοντας το τελικό 2-1 για τους Ρουμάνους.

Ελβετία - Κόσοβο 1-1

Η Ελβετία πήρε τον ένα βαθμό που ήθελε για προκριθεί και εκείνη στο Euro 2024, ερχόμενη ισόπαλη 1-1 με το Κόσοβο.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 47', με τον Βάργκας να σκοράρει με κεφαλιά, έπειτα από πάσα του Ζακάρια.

Το Κόσοβο ισοφάρισε στο 82' με τον Χισένι να εκτελεί άψογα και με τη βοήθεια του δοκαριού να διαμορφώνει το τελικό 1-1.