Κερδισμένη η Σέλτικ στο ισόπαλο (2-2) ντέρμπι του «Άιμπροξ»

Σέλτικ / screenshot via Twitter

Sportal newsroom 16:39 - 02.01.2023 / Ανανεώθηκε: 17:00 - 02.01.2023

Σε μία ματσάρα μεταξύ της Ρέιντζερς και τη Σέλτικ στο Άιμπροξ ο αγώνας έληξε ισόπαλος (2-2).

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι Ρέιντζερς και Σέλτικ μοιράστηκαν από έναν βαθμό. Η Σέλτικ προηγήθηκε νωρίς στον αγώνα και στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου η Ρέιντζερς γύρισε τον αγώνα μέσα σε έξι λεπτά. Στο τέλος του αγώνα η ομάδα του Άγγελου Ποστέκογλου ισοφάρισε και πήρε την πολύτιμη ισοπαλία στο Άιμπροξ.

Στο πρώτο ημίχρονο η Σέλτικ αιφνιδίασε τη Ρέιντζερς και μόλις στο 5' άνοιξε το σκορ με τον Μαέντα. Στη συνέχεια οι «τζέρις» πίεσαν και δημιούργησαν προβλήματα στην άμυνα της Σέλτικ. Τη μεγαλύτερη ευκαιρία την έχασε ο Σάκαλα, ο οποίος είδε το σουτ του να σταματάει στο δοκάρι στο 27'.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε ιδανικά για τη Ρέιντερς. Ο Ράιαν Κεντ μετά από ασίστ του Σάκαλα στο 47' ισοφάρισε, ενώ ο Σάκαλα έξι λεπτά αργότερα κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε και ευστόχησε ο Τζέιμς Ταβερνίερ. Ο χορός των γκολ όμως δεν σταμάτησε εκεί. Στο 88' ο Φουρουγιάσι έκανε το 2-2 για τη Σέλτικ, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος.

Η ισοπαλία αυτή ευνόησε τους «Κέλτες», καθώς η διαφορά με τη Ρέιντζερς έμεινε στους εννέα βαθμούς.