Πεντάλεπτο μπλακ άουτ για τον Παναθηναϊκό και πικρή ήττα από τη Ρεν

Μπάμπης Τσιμπίδας 21:40 - 09.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:18 - 09.11.2023

Ο Παναθηναϊκός έμεινε πίσω στο σκορ από τραγικό λάθος του Μπρινιόλι, αλλά ισοφάρισε και μάλιστα είχε και αριθμητικό πλεονέκτημα από το πρώτο ημίχρονο. Ένα πεντάλεπτο μπλακ άουτ στο δεύτερο 45λεπτο, όμως, στάθηκε αιτία για την ήττα με 3-1 από τη Ρεν.

Σε ένα παιχνίδι που είχε τις προϋποθέσεις για να πανηγυρίσει ένα διπλό πρωτιάς, ο Παναθηναϊκός αποδείχτηκε εκωφαντικά ασυνεπής. Η Ρεν νίκησε δίκαια 3-1 και απέκτησε καθαρό αβαντάζ για την πρώτη θέση του ομίλου και την πρόκριση στους «16» του Europa League. Από την άλλη, το Τριφύλλι έχασε και τη δεύτερη θέση, μετά την ανατροπή που πέτυχε η Βιγιαρεάλ με 2-1 απέναντι στη Μακάμπι Χάιφα στην Κύπρο. Με το διπλό του, το «κίτρινο υποβρύχιο» είναι δεύτερο στην κατάταξη.

Οι γηπεδούχοι του Μπρούνο Ζενέσιο όχι μόνο δεν λύγισαν μετά την αποβολή του Μπελοσιάν και την ισοφάριση του Ιωαννίδη με εκτέλεση πέναλτι, αλλά με εγωισμό, ένταση και πάθος, χτύπησαν στην κόντρα και επικράτησαν απόλυτα δίκαια. Οι «πράσινοι» έμοιαζαν μπερδεμένοι έχοντας το αριθμητικό πλεονέκτημα, δεν ήξεραν πως να επιτεθούν και δεν δημιούργησαν ούτε μία κλασική ευκαιρία…

Τόσο οι ποδοσφαιριστές, όσο και ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς, σίγουρα θέλουν να ξεχάσουν το συντομότερο δυνατό το βράδυ στη Βρετάνη και να επικεντρωθούν στο κυριακάτικο παιχνίδι με την Κηφισιά στο «Μιχάλης Κρητικόπουλος» της Καισιαριανής. Ο Παναθηναϊκός έχει χρόνο να ασυνταχθεί μέχρι την Πέμπτη 30 Οκτωβρίου, όταν θα τον φιλοξενήσει η Βιγιαρεάλ. Στο «Κεράμικα» θα κριθούν οι τελευταίες ελπίδες για τη δεύτερη θέση πια…

Το παιχνίδι

Δυστυχώς, ο Παναθηναϊκός κλήθηκε να κυνηγήσει στο σκορ από το 9’, πληρώνοντας την ολιγωρία του Αλμπέρτο Μπρινιόλι. Ο Ρίντερ εκτέλεσε ένα αδύναμο φάουλ έξω από την περιοχή, ο Ιταλός φάνηκε να ελέγχει τη φάση, όμως έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και αυτή κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στο 35’, με τις συνθήκες να μεταβάλλονται άρδην. Σε μία κάθετη επίθεση, ο Ιωαννίδης δεν μπόρεσε να συνδυαστεί με τον Μπερνάρ στη μικρή περιοχή, όμως από το διώξιμο του Γουό πήγε να σκοράρει, με τον Μπελοσιάν να τον τραβάει από πίσω. Ο διαιτητής έδειξε να συνεχιστεί το ματς, όμως σύντομα κλήθηκε από το VAR να ελέγξει τη φάση. Ο Σκωτσέζος ρέφερι υπέδειξε την παράβαση και απέβαλλε τον Μπελοσιάν με απ’ ευθείας κόκκινη. Ο Ιωαννίδης εκτέλεσε εύστοχα ξανά για το 1-1.

Παρά το αριθμητικό πλεονέκτημα, ο Παναθηναϊκός δεν το αξιοποίησε. Αργός, ράθυμος και χωρίς κίνηση, έμοιαζε έτοιμος να «σπάσει» στην πρώτη σοβαρή αντεπίθεση. Αυτό συνέβη στο 65’, από μία λάθος κάθετη πάσα του Βιλένα και ένα κλέψιμο του Γουό. Στην κόντρα, ο Λε Φε βρήκε τον Μπλας, αυτός σούταρε και από την κόντρα του Γεντβάι, η μπάλα έφτασε στον Σαλάχ ο οποίος εξ’ επαφής σκόραρε.

Η καταστροφή για το Τριφύλλι ολοκληρώθηκε στο 67’, όταν ο Βιλένα υπέπεσε σε άλλο ένα λάθος ανατρέποντας τον Μάτιτς και παραχωρώντας πέναλτι. Ο Μπλας δεν έχασε την ευκαιρία και σημείωσε το 3-1. Παρά τις αλλαγές του Γιοβάνοβιτς, οι «πράσινοι» δεν αντέδρασαν και υποτάχτηκαν στη μοίρα τους, με τον Μπλας να έχει σουτ στο δοκάρι στις καθυστερήσεις για το 4-1.

O MVP: Ο Μάτιτς. Άρχοντας στη μεσαία γραμμή, ρυθμιστής της κυκλοφορίας και προστάτευσε τους στόπερ της Ρεν μετά την αποβολή. Κέρδισε το πέναλτι με το οποίο η γαλλική ομάδα πέτυχε το 3-1.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ: Στην αδυναμία των παικτών του Γιοβάνοβιτς να εκμεταλλευτούν την αποβολή του Μπελοσιάν. Οι «πράσινοι» δεν είχαν ταχύτητα, κίνηση και τα περίμεναν όλα από κάποια... ανώτερη δύναμη.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο Μπρούνο Ζενέσιο τελούσε υπό πίεση από τα αρνητικά αποτελέσματα στη Γαλλία, όμως αντέδρασε σωστά όταν η Ρεν έμεινε με δέκα. Έβαλε φρέσκους μεσοεπιθετικούς, έβαλε γρήγορο «9» και κλείνοντας τους χώρους, εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις. Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν δικαιώθηκε για την έμπνευση του να χρησιμοποιήσει τρεις κεντρικούς μέσους, ενώ όταν είχε το αριθμητικό πλεονέκτημα, πήρε λάθος αποφάσεις αφήνοντας στο ματς τον κακό Βιλένα και αργώντας να αντιδράσει.

Ο ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Σκωτσέζος Γουίλιαμ Κόλουμ ήταν κοντά στις φάσεις, άφηνε το δυνατό παιχνίδι και δεν έκοβε τον ρυθμό. Έχασε μόνο τη φάση του πέναλτι του Ιωαννίδη και την αποβολή του Μπελοσιάν.

ΡΕΝ (Μπρούνο Ζενέσιο): Γκαλόν, Τεατέ, Γουό, Μπελοσιάν, Ντουέ, Μάτιτς (92’ Ασινιόν), Λε Φε, Τεριέ (62’ Σαλάχ), Μπουριζό (62’ Μπλας), Ρίντερ (62’ Σανταμαρία), Καλιμουεντό (35’ Τρουφέ)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάν Γιοβάνοβιτς): Μπρινιόλι, Βαγιαννίδης (79’ Σπόραρ), Σένκεφελντ, Γεντβάι, Μλαντένοβιτς, Ρούμπεν (79’ Σπόραρ), Τσέριν (46’ Τζούρισιτς), Βιλένα, Παλάσιος (72’ Μαντσίνι), Μπερνάρ (72’ Αϊτόρ), Ιωαννίδης

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

• ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ. Ρεν – Παναθηναϊκός 3-1
  • 95' Αριστερό σουτ του Μπλας στο οριζόντιο δοκάρι
  • Αλλαγή ο Μάτιτς κι αποθέωση από τους οπαδούς της Ρεν.
  • 6 λεπτά οι καθυστερήσεις
  • 82' Ωραίος συνδυασμός του Παναθηναϊκού, αλλά το σουτ του Σπόραρ έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι
  • 79' Σουτ του Σπόραρ μπλόκαρε ο Γκαγιόν
  • 79' Μέσα Αράο και Σπόραρ εκτός Πέρεθ και Βαγιαννίδης

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Πραγματική αυτοκτονία. Ένα πεντάλεπτο μπλακ άουτ σε ένα τόσο σημαντικό ματς. Και απέναντι σε μια ομάδα που δεν είναι δα και μεγαθήριο. Αν δε γίνει ένα θαύμα, ο Παναθηναϊκός αποχαιρετά την πρωτιά και θα πρέπει να βελτιωθεί άμεσα, ειδικά αν μείνει το 1-0 υπέρ της Μακάμπι για να μην πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά στον όμιλο

• 72' Μέσα Αϊτόρ, Μαντσίνι, εκτός Παλάσιος, Μπερνάρ
  • Ο Μπλας μπήκε αλλαγή στο 62' και στο 65' είχε συμμετοχή στο 2-1 και στο 70' με πέναλτι έγραψε το 3-1
  • 3-1 Ο Μπλας αξιοποίησε το πέναλτι. Πάρα πολύ δύσκολα τα πράγματα πλέον για τον Παναθηναϊκό
  • Ο Βιλένα πήγε ασυγχώρητα στον Μάτιτς. Ανόητο μαρκάρισμα στη γωνία της περιοχής, ήταν ακίνδυνος εκεί ο Σέρβος
  • 68' ΠΕΝΑΛΤΙ ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΝ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Ασυγχώρητο το 2-1. Για μια ομάδα που έχει κάνει τόσα βήματα μπροστά, που γνωρίζει πλέον από ευρωπαϊκά παιχνίδια και που έχει μεγάλη ποιότητα στο ρόστερ της, είναι ανεπίτρεπτο να δέχεται γκολ σε κόντρα επίθεση, έχοντας παίκτη παραπάνω στο γήπεδο. Εκεί που όπλα έμοιαζαν ιδανικά, ξαφνικά γυρίζουν τούμπα. Χρόνος υπάρχει, αλλά το γκολ αυτό πρέπει να γίνει μάθημα στον Παναθηναϊκό αν θέλει να έχει τύχη σε τέτοιου είδους παιχνίδια

• Ο Γουό έκλεψε, ο Λε Φεέ έδωσε στον Μπλας, αυτός πλάσαρε, η μπάλα κόντραρε σε παίκτη του Παναθηναϊκού, αλλά στρώθηκε στον Σαλάχ, ο οποίος σε κενή εστία έκανε το 2-1
  • 65' ΓΚΟΛ Η ΡΕΝ
  • ΑΠΟΛΑΥΣΤΕ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΟΥ ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΥ ΣΤΟ ΓΚΟΛ!
  • 62' Ο Σανταμαρία στη θέση του Ρίντερ και ο Σαλάχ στη θέση του Τεριέ. Εκτός και ο Μπουριζό, μπαίνει ο Μπλας
  • 56' Ευκαιρία για τον ΠΑΟ. Σέντρα του Μλαντένοβιτς πλασέ του Τζούριτσιτς απέκρουσε ο Γκαγιόν
  • 55' Κίτρινη στον Γουό
  • 54' Γύρισμα του Μλαντένοβιτς δεν πρόλαβε ο Παλάσιος
  • 52' Κίτρινη στον Πέρεθ, έχει δει και μία στο πρώτο ημίχρονο ο Βαγιαννίδης
  • 49' Γύρισμα του Μπουριζό δεν πρόλαβε ο Τεριέ και υπό την πίεση του Γεντβάι
  • 47' Ο Τεατέ πρόλαβε τον Ιωαννίδη κι έδιωξε σε κόρνερ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Αναμενόμενη η είσοδος του Τζούρισιτς στο ματς. Μπήκε αντί του Τσέριν, ο Σέρβος σε συνθήκες με παίκτη παραπάνω μπορεί να βοηθήσει τον Παναθηναϊκό να σπάσει την αντίπαλη άμυνα και να βρει τον τρόπο να απειλήσει με μεγαλύτερη ευκολία

• Στο 46' ο Τζούρισιτς στη θέση του Τσέριν
  • Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο
  • Η Βιγιαρεάλ έχασε δύο πέναλτι. Το πρώτο δόθηκε επανάληψη. Για την ακρίβεια τα έπιασε ο γκολκίπερ.
  • Δείτε το πέναλτι που κέρδισε κι αξιοποίησε ο Ιωαννίδης
  • Στο άλλο ματς του ομίλου Μακάμπι Χάιφα-Βιγιαρεάλ 1-0! Η Βιγιαρεάλ έχασε πέναλτι στο 38' με τον Τριγκέρος
  • ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Ρεν - Παναθηναϊκός 1-1
  • 44' Σουτ του Τεριέ κόντραρε σε κόρνερ
  • 42' Κεφαλιά του Τσέριν, βρήκε χαμηλά τη μπάλα αυτή πήρε ύψος κι έφυγε άουτ
  • Η κεφαλιά του Ιωαννίδη που έφυγε άουτ
  • 39' Σουτ του Μπουριζό, η μπάλα έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Ανέβηκε στο γήπεδο ο Παναθηναϊκός, άρχισε να δείχνει πόσο ωραίο ποδόσφαιρο μπορεί να παίξει και δικαιώθηκε. Αλλάζοντας μάλιστα εντελώς τις ισορροπίες του αγώνα πια. Και ισοφάριση και με παίκτη παραπάνω για 60 λεπτά. Στο χέρι του όλα, σε μια έδρα που δεν ασκεί κάποια ιδιαίτερη πίεση και ο κόσμος του ακούγεται περισσότερο

• Δείτε το γκολ των Γάλλων με το τραγικό λάθος του Μπρινιόλι
  • 35' Ο Τρουφέ στη θέση του Καλιμουεντό
  • 34' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΛΛΛΛΛΛΛΛΛΛ Ο ΠΑΟ. 1-1 Ο ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Ολόσωστη απόφαση από τον διαιτητή. Και το πέναλτι και η κόκκινη. Είναι ξεκάθαρο τράβηγμα, ο Ιωαννίδης πάει να σκοράρει και ο αντίπαλος δεν πάει να παίξει την μπάλα

• Σωστή απόφαση!
  • ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΙΝΗ ΣΤΟΝ ΜΠΕΛΟΣΙΑΝ!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Είναι καθαρό πέναλτι στον Ιωαννίδη. Ο αντίπαλος τον τραβάει από τη φανέλα και τον ρίχνει κάτω.

• Πήγε στο VAR ο Κόλουμ
  • Ο Ιωαννίδης στη μικρή περιοχή επιχείρησε να εκτελέσει και ο Μπελοσιάν τον τράβηξε και δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα ο Έλληνας φορ
  • 31' Χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟ, υπάρχει πέναλτι στη φάση!
  • 29' Κάθετη του Λε Φεέ στον Καλιμουεντό, βγήκε γρήγορα ο Μπρινιόλι και μπλόκαρε στα πόδια του φορ των Γάλλων

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Ο Παναθηναϊκός, προφανώς και επειδή είναι πίσω στο σκορ, αποφάσισε να πάρει μέτρα και να ανέβει πιο ψηλά στο γήπεδο. Οι μπακ του παίρνουν την πλευρά και όλη η ομάδα πρεσάρει από τη σέντρα και πάνω. Είναι τα ρίσκα που λέγαμε πως πρέπει να πάρει. Και σαφώς με αυτό το στυλ μοιάζει πιο «ομάδα» στο γήπεδο, κάνοντας και τους Γάλλους να νιώθουν περισσότερο φόβο.

• 23' Πιέζει τώρα ο Παναθηναϊκός

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Δεν πατάει καλά ο Ρούμπεν και είναι πρόβλημα αυτό για τον Παναθηναϊκό. Όπως πρόβλημα είναι για την ανάπτυξή του και τη δημιουργία του ότι ο Βαγιαννίδης δεν έχει στα πρώτα 15 λεπτά ούτε ένα ανέβασμα, δεν έχει πατήσει στην αντίπαλη περιοχή. Χρειάζονται περισσότερα ρίσκα

• 17' Σουτ του Μπερνάρ εκτός περιοχής έφυγε ψηλά άουτ
  • 16' Έχει ρυθμό το ματς μετά το γκολ των Γάλλων
  • 12' Κεφαλιά του Ιωαννίδη χωρίς ισορροπία κατέληξε άουτ, ενώ πιο πίσω ήταν αμαρκάριστος ο Σένκεφελντ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Γκολ που δεν έχει φάει ποτέ ο Μπρινιόλι. Το πρώτο γκολ στην καριέρα του στον Παναθηναϊκό που φέρει όλη την ευθύνη. Εντελώς κρύο γκολ, πολύ νωρίς στο ματς. Δεν επιτρέπεται για την κλάση του, αλλά ποιος να τον κατηγορήσει όταν συμβαίνει πρώτη φορά μετά από 2,5 χρόνια στην Ελλάδα;

• Ο Ρίντερ εκτέλεσε φάουλ με το αριστερό, η μπάλα όδευε στην αγκαλιά του Ιταλού κι όμως του έφυγε χωρίς να έχει μάλιστα δύναμη, πέρασε κάτω από τα πόδια του κι έγινε το 1-0 για τη Ρεν
  • 9' ΑΠΙΘΑΝΟ ΛΑΘΟΣ Ο ΜΠΡΙΝΙΟΛΙ ΚΙ 1-0 ΓΙΑ ΤΗ ΡΕΝ!

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Παρά το ότι ο Γιοβάνοβιτς είπε χθες ότι ο Παναθηναϊκός θα κάνει το παιχνίδι του, έως τώρα δείχνει διατεθειμένος να παραχωρήσει την μπάλα στη Ρεν και να ψάξει τους ανοιχτούς χώρους

• 8' Φάουλ σε καλό σημείο για τη Ρεν
  • Με ρίσκο η πάσα πίσω στον Γκαλόν, δεν πρόλαβε ο Ιωαννίδης να εκμεταλλευτεί, απομάκρυνε ο Γάλλος γκολκίπερ

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Ο Γιοβάνοβιτς κάνει το ίδιο με αυτό που είχε κάνει και στο πρώτο ματς με τη Ρεν. Ξεκινάει τον Παλάσιος αριστερά και τον Μπερνάρ στα δεξιά

• Σέντρα στο ματς
  • Στο πανό οι οπαδοί της Ρεν έχουν μία καρδιά, διαβατήριο και το Δουβλίνο στην Ιρλανδία, εκεί όπου θα γίνει ο τελικός του Europa League (Aviva Stadium)
  • Μπήκαν στο κόλπο και οι Γάλλοι. Έσβησαν τα φώτα κατά την είσοδο της ομάδας κι έχουν ένα μεγάλο πανό στο πέταλο των οργανωμένων
  • Τρομερή ατμόσφαιρα έχουν δημιουργήσει οι οπαδοί του Παναθηναϊκού. Δείτε βίντεο

ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΟΙΡΩΤΣΟΣ: Σχεδόν άδειο το γηπεδο δέκα λεπτά πριν την έναρξη. Ούτε δέκα χιλιάδες Γάλλοι στις εξέδρες, έχουν κερδίσει ήδη τη μάχη της κερκίδας οι περίπου 2.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού

• Δείτε εικόνα από τη εξέδρα δέκα λεπτά πριν τη σέντρα
  • Να σημειωθεί ότι ο Μπερνάρ θα ξεκινήσει δεξιά και ο Παλάσιος αριστερά. Είναι μία αλλαγή στα φτερά που την κάνει φέτος ο Γιοβάνοβιτς με τον Αργεντινό
  • Ο Ζέκα έκανε δηλώσεις πριν το ματς
  • Διαιτητής είναι ο Γουίλιαμ Κόλουμ και βοηθοί του οι Φράνσις Κόνορ και Ντέιβιντ ΜακΓκέιχι. Τέταρτος είναι ο Ντέιβιντ Ντίκινσον και στο VAR οι Νίκολας Γουόλς, Κέβιν Κλάνσι. Όλοι Σκωτσέζοι.