«Τεσσάρα» για τον Παναθηναϊκό Β' απέναντι στον Διαγόρα (4-2)

Παναθηναϊκός Β' / ©intime

Sportal newsroom 16:49 - 22.01.2023

Ο Παναθηναϊκός Β' πήρε τους τρεις βαθμούς ενάντια στον Διαγόρα, ο Πανσερραϊκός συνεχίζει στη κορυφή, έχασε βαθμούς η Κηφισιά για πρώτη φορά φέτος.

Ο Παναθηναϊκός Β' κέρδισε 4-2 τον Διαγόρα για τη 12η αγωνιστική της Super League 2. Το σκορ για τους «πράσινους» το άνοιξε ο Φουρτάδο στο 12' και ο Αθανασακόπουλος στο 42' διπλασίασε τα τέρματα για τον Παναθηναϊκό. Στο δεύτερο ημίχρονο μέσα σε πέντε λεπτά μπήκαν τρία γκολ.  Διαγόρας στο 60' μείωσε σε 2-1 με τον Μιχόπουλο, τρία λεπτά μετά ο Σιδεράς έκανε το 3-1 και στο 65' ο Μιχόπουλος με το δεύτερο προσωπικό του γκολ έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 το έκανε ο Σαρδελής στο 80'.

Ο Πανσερραϊκός συνεχίζει ακάθεκτος, κερδίζοντας αυτή τη φορά τον Ηρακλή Λάρισας 4-0. Τα τρία τέρματα της ομάδας των Σερρών μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Το 1-0 έγινε στο 51' με τον Σαΐντ και το δεύτερο τέρμα το πέτυχε ο Μούργος στο 74'. Το 3-0 το έκανε ο Σοφιανός στο 81' και το τελικό σκορ το διαμόρφωσε ο Μούργος στο 88'.  Η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη παραμένει πρώτη στη βαθμολογία και αύξησε τη διαφορά στους έξι από τη δεύτερη Λάρισα.

Η Κηφισιά έχασε βαθμούς στη Κρήτη, φέρνοντας 0-0 με τα Χανιά. Αυτή είναι η πρώτη γκέλα της ομάδας των βορείων προαστίων, στους εννέα αγώνες που έχει παίξει στο πρωτάθλημα. Αυτό δίνει ευκαιρία στον Απόλλων Σμύρνης ή στη Καλλιθέα που παίζουν μεταξύ τους αύριο (Δευτέρα, 15:15), να μειώσουν κι άλλο τη διαφορά από τη Κηφισιά.