«Καθάρισε» την Άουγκμπουργκ και ετοιμάζεται για στέψη μετά από 11 χρόνια η Ντόρτμουντ!

Ντόρτμουντ - Τσέλσι

©Photo by Harry Langer/DeFodi Images via Getty Images

Άγγελος Φραγκισκάτος 20:26 - 21.05.2023 / Ανανεώθηκε: 20:48 - 21.05.2023

Διπλό τίτλου πήρε η Ντόρτμουντ, η οποία επικράτησε εκτός έδρας της Άουγκσμπουργκ με 3-0 και είναι έτοιμη να βάλει τέλος στην αυτοκρατορία της Μπάγερν, κατακτώντας το πρωτάθλημα έπειτα από 11 χρόνια.

Αυτή τη φορά έκανε αυτό που έπρεπε η Ντόρτμουντ και πλησίασε ακόμα πιο πολύ στο όνειρο! Οι Βεστφαλοί πανηγύρισαν την εκτός έδρας νίκη επί της Άουγκσμπουργκ με 3-0 και σε συνδυασμό με την ήττα της Μπάγερν από τη Λειψία, σκαρφάλωσαν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μόλις μία αγωνιστική πριν το τέλος της Bundesliga.

Πλέον η ομάδα του Έντιν Τέρζιτς βρίσκεται 90 λεπτά μακριά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος και απλά καλείται να κάνει το καθήκον της κόντρα στην αδιάφορη Μάιντζ, προκειμένου να στεφθεί πρωταθλήτρια Γερμανίας ύστερα από 11 χρόνια,

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, όμως παρά τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, τα τετ-α-τετ και τα δοκάρια δεν κατάφεραν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα, ενώ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες στο 38' λόγω της αποβολής του Ουντουοκάι.

Οι Βεστφαλοί μπήκαν με το πόδι πατημένο στο γκάζι και στην επανάληψη και στο 59' άνοιξαν το σκορ, όταν ο Αλέ με ένα ωραίο σουτ από διαγώνια θέση έκανε το 0-1. Ο ίδιος παίκτες χτύπησε και στο 84ο λεπτό για το 0-2, ενώ το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μπραντ διαμόρφωσε το τελικό 0-3.