Ο Μαυροπάνος σκόραρε στο πρώτο λεπτό στο μπαράζ ανόδου της Στουτγκάρδης με το Αμβούργο

Ντίνος Μαυροπάνος

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος/© Photo by Alex Grimm/Getty Images

Sportal newsroom 22:28 - 01.06.2023 / Ανανεώθηκε: 22:51 - 01.06.2023

Ο Κωνσταντίνος Μαυροπάνος άνοιξε το σκορ για τη Στουτγκάρδη στον μπαράζ ανόδου με το Αμβούργο.

Η Στουτγκάρδη δίνει τη «μάχη» της για την παραμονή στην Bundesliga παίζοντας μπαράζ με το Αμβούργο. Στον πρώτο μεταξύ τους αγώνα η Στουτγάρδη άνοιξε το σκορ μόλις στα 44΄΄ δευτερόλεπτα με σκόρερ τον Κωνσταντίνο Μαυροπάνο.

Στην πρώτη φάση του παιχνιδιού οι Σουηβοί κέρδισαν κόρνερ, ο Μπόρνα Σόσα το εκτέλεσε και Έλληνας στόπερ με κεφαλιά έκανε το 1-0 για την ομάδα του. Αυτό ήταν το τρίτο τέρμα του Μαυροπάνου τη φετινή σεζόν και ίσως αποδειχθεί και το πιο σημαντικό.

Η ομάδα του Έλληνα στόπερ τερμάτισε 16η στη βαθμολογία, με αποτέλεσμα να παίξει την παραμονή της με τον τρίτο στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας, το Αμβούργο. Το οποίο και πέρσι είχε παίξει με τη Χέρτα, αλλά παρέμεινε τελικά στην Bundesliga 2 αφού κέρδισε 1-0 στο πρώτο ματς, αλλά στο δεύτερο γνώρισε την ήττα με 0-2.