Στο Champions League είναι... Μίλαν!

Μπραχίμ Ντίας

© Photo by Catherine Ivill/Getty Images

Sportal newsroom 00:05 - 15.02.2023 / Ανανεώθηκε: 11:22 - 15.02.2023

Με γκολ του Ντίαθ από το 7ο λεπτό η Μίλαν επικράτησε με σκορ 1-0 της Τότεναμ κι έκανε βήμα πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League, δείχνοντας ότι στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση η κατάσταση διαφέρει σε σχέση με τη Serie A.

Σε ένα αρκετά μοιρασμένο παιχνίδι, η Μίλαν επικράτησε της Τότεναμ με σκορ 1-0 στο «Σαν Σίρο» κι έκανε βήμα πρόκρισης για τα προημιτελικά του Champions League.

Η Μίλαν ήταν η ομάδα που απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης στο ζευγάρι της με την Τότεναμ. Οι παίκτες του Πιόλι άνοιξαν το σκορ στο 7ο λεπτό με τον Ντίαζ και κατάφεραν να «ασφαλίσουν» το υπέρ τους ένα μηδέν, ψάχνοντας ακόμα και ισοπαλία στην Βρετανία ώστε να πάρουν αυτοί το εισιτήριο για τους «8» της διοργάνωσης.

Οι ροσονέρι πάντως κινδύνεψαν από τους Άγγλους που έκαναν 11 ευκαιρίες για γκολ, έναντι 8 των γηπεδούχων.

H Τότεναμ μετά το γκολ πίεσε για την ισοφάριση, όμως στάθηκε άτυχη αφού αν και πολιόρκησε τους Ιταλούς στο πρώτο ημίχρονο, δεν κατάφερε να φτάσει στα αποδυτήρια με το σκορ ισόπαλο.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο αποφασισμένοι, αφού το υπέρ τους 1-0 έριχνε το άγχος στους Βρετανούς. Ο Χάρι Κέιν έπαιζε... ζαλισμένος αφού στο 34' έπεσε στο χορτάρι έπειτα από σύγκρουση με αντίπαλό του, παρ' όλα αυτά ήταν επικίνδυνος και προσπάθησε να σηκώσει στους ώμους του την ομάδα του.

Τελικά η Μίλαν δεν δέχθηκε γκολ και άντεξε στην πίεση των Βρετανών, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος έψαξε και το δεύτερο γκολ που θα άυξανε τις πιθανότητές της για πρόκριση.

Το τελικό 1-0 δίνει μικρό προβάδισμα στους ροσονέρι, ωστόσο όλα είναι ανοιχτά για τον επαναληπτικό.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το γκολ του Ντίαθ ήταν αυτό που καθόρισε τον αγώνα. Ο παίκτης της Μίλαν ήταν αυτός που της έδωσε τη νίκη.

MVP: Ο Μπραχίμ Ντίαθ. Ο Ισπανός της Μίλαν έγινε ήρωας στον αγώνα κόντρα στην Τότεναμ με το «χρυσό» του γκολ.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Οι δύο ομάδες προσπάθησαν με τον ίδιο ζήλο να φτάσουν στη νίκη. Η κατοχή της μπάλας ήταν 51-49%, οι ευκαιρίες 8-11, τα σουτ στον στόχο 3-3, τα άστοχα σουτ 4-4. Απόλυτη ισορροπία!

ΜΙΛΑΝ: Ταταρουσάνου, Τιό, Καλουλού, Κιάερ, Ερναντέζ, Σαλεμάκερς (77' Μεσίας), Κρούνιτς, Τονάλι (86' Πομπέγκα), Ντίαθ (77' Ντε Κετελάρε), Ζιρού, Λεάο (90+1' Ρέμπιτς)

ΤΟΤΕΝΑΜ: Φόρστερ, Έμερσον, Ρομέρο, Ντάιερ, Λενγκλέ (81' Ντέιβις), Σκιπ, Σαρ, Κουλουσέβσκι (71' Ρισάρλιζον), Πέρισιτς, Σον (81' Ντανζούμα), Κέιν