Μάικ Μενιάν: Το τείχος της Μίλαν

Μάικ Μενιάν

Photo by Justin Setterfield/Getty Images/Ideal Images

Θάνος Λυμπερόπουλος • 09:47 - 09.03.2023 / Ανανεώθηκε: 11:26 - 23.06.2023

Η καταπληκτική επέμβαση του Γάλλου στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων στην κεφαλιά του Κέιν έστειλε τη Μίλαν μετά από 11 χρόνια στα προημιτελικά του Champions League

Ο Μάικ Μενιάν πραγματοποίησε ακόμα ένα clean sheet στη καριέρα του, αυτή τη φορά όμως ίσως να είναι το πιο σημαντικό. Ο Γάλλος τερματοφύλακας, βίωσε μια απ’ τις πιο δύσκολες σεζόν του καθώς δυο συνεχόμενοι τραυματισμοί τον κράτησαν μακριά απ’ τα γήπεδα για 161 ημέρες. Στο παιχνίδι με την Τότεναμ, η επέμβαση στην κεφαλιά του Χάρι Κέιν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, έστειλε την Μίλαν στα προημιτελικά του Champions League για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2011-12.

Η Μίλαν έχοντας πάρει προβάδισμα μέσα στο Σαν Σίρο (1-0) με γκολ του Μπραχίμ Ντίαζ, ταξίδεξε στο Λονδίνο για να σπάσει την κατάρα που έχει επί αγγλικού εδάφους. Αν κι αυτό δεν έγινε, κατάφερε να πάρει λευκή ισοπαλία και να περάσει στην επόμενη φάση.

Χθες το βράδυ ο Μενιάν απέδειξε τον λόγο για τον οποίο επιλέχθηκε ως αντικαταστάτης του Ντοναρούμα. Πραγματικά, είναι ένας τερματοφύλακας που σου εμπνέει απόλυτη εμπιστοσύνη κάτω απ’ τα γκολπόστ. Δεν έκανε ποτέ μια βιαστική ή ακόμα χειρότερα, λάθος επιλογή και σίγουρα η επιστροφή του στην αγωνιστική δράση θα βοηθήσει τη Μίλαν να ξεπεράσει τα μικρά στραβοπατήματα που έχει.

Ήταν σε ετοιμότητα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού αν κι οι φορές που απειλήθηκε η εστία του ήταν μετρημένες στα δάχτυλα. Στο πρώτο ημίχρονο, έβαλε το πόδι του σε ένα σουτ του Χάρι Κέιν ύστερα από μια κόντρα του Τιαό. Στο δεύτερο μέρος, έβγαλε ένα πολύ δυνατό σουτ του Χόιμπιεργκ, στέλνοντας «μήνυμα» στον αγανακτισμένο Κόντε και τους παίκτες του πως σήμερα η μπάλα δεν θα περάσει τη γραμμή.

Στην τελευταία σημαντική φάση της Τότεναμ στον αγώνα, έβγαλε μια πολύ δύσκολη κεφαλιά του Κέιν με την μπάλα να σκάει μπροστά του τελευταία στιγμή.

Η βραδιά άνηκε εξ ολοκλήρου στη Μίλαν. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι πήρε αυτό που της άξιζε σε ένα ματς που σίγουρα θα μπει στις καλύτερες αναμνήσεις του συλλόγου, ειδικά σε αυτή τη διοργάνωση που την έχει κατακτήσει επτά φορές. Μάλιστα, σε αυτή τη πόλη πήρε το πρώτο της τρόπαιο στο τότε Κύπελλο Πρωταθλητριών, το 1963 απέναντι στην Μπενφίκα με 2-1.

Από σήμερα, οι οπαδοί της Μίλαν κι όλου του ποδοσφαίρου, εμπέδωσαν πως οι «ροσονέρι» επέστρεψαν για τα καλά στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση.