Από τον Σαβίσεβιτς, στον Ζιντάν και από τον Μάντζουκιτς στον Μπέιλ: Τα 5+1 καλύτερα γκολ στους τελικούς του Champions League (vids)

Γκάρεθ Μπέιλ

©intime

Δημήτρης Χούπης 11:14 - 10.06.2023 / Ανανεώθηκε: 11:16 - 10.06.2023

Στους τελικούς του Champions League έχουν μπει εντυπωσιακά τέρματα, με τον Ζιντάν και τον Γκάρεθ Μπέιλ όμως να έχουν ξεχωριστή θέση σε αυτή τη λίστα.

Ο τελικός του Champions League είναι ανέκαθεν το μεγαλύτερο παιχνίδι για τους ευρωπαϊκούς συλλόγους, αλλά και για τους παίκτες. Πολλοί είναι αυτοί που έχουν μείνει στην ιστορία κυρίως για την έκβασή του, όπου μπορεί να υπάρξει μια μεγάλη ανατροπή, είτε γιατί υπήρχαν πολλά γκολ.

Αρκετοί είναι όμως και αυτοί που έμειναν αξέχαστοι για ένα γκολ. Όταν λοιπόν ακούει ένας ποδοσφαιρόφιλος γκολ και τελικός Champions League, το μυαλό του πάει κατευθείαν σε δύο περιπτώσεις. Στο τέρμα του Ζιντάν και του Μπέιλ. Και όχι άδικα. Πάμε όμως να δούμε τα 5+1 καλύτερα γκολ στην ιστορία των τελικών της διοργάνωσης.

Η μέρα του μεγάλου τελικού του Champions League έφτασε: Ίντερ και Μάντσεστερ Σίτι παίζουν στην Πόλη για τη στέψη του πρωταθλητή Ευρώπης
CHAMPIONS LEAGUE

08:38 - 10.06.2023

Μάντσεστερ Σίτι και Ίντερ έρχονται αντιμέτωπες στην Κωνσταντινούπολη για τον τελικό του Champions League, έχοντας το βλέμμα τους στο βαρύτιμο τρόπαιο με τα «μεγάλα αυτιά».

Η λόμπα του Σαβίσεβιτς απέναντι στην Μπαρτσελόνα

Μίλαν και Μπαρτσελόνα έρχονται αντιμέτωπες στην Αθήνα για τον δεύτερο τελικός στην ιστορία του Champions League. Η ομάδα του Φάμπιο Καπέλο έχει κυριαρχήσει στο παιχνίδι και βρίσκεται μπροστά στο σκορ με 2-0 χάρη στα τέρματα του Μασάρο. Στο 47ο λεπτό όμως θα μπει το πιο εντυπωσιακό γκολ του αγώνα. Ο Ντέγιαν Σαβίσεβιτς θα κλέψει την μπάλα και από το ύψος της μεγάλης περιοχής με μία λόμπα θα «κρεμάσει» τον Θουμπιθαρέτα.

Το γκολ του Ρίκεν που «κλείδωσε» την κούπα για την Ντόρτμουντ

Τη σεζόν 1996-96 η Ντόρτμουντ θα αντιμετωπίσει τη Γιουβέντους στον τελικό, όντας το αουτσάιντερ. Στο γήπεδο όμως οι Βεστφαλοί το διέψευσαν αυτό. Τα γκολ του Ρίντλε είχαν δώσει προβάδισμα στη Ντόρτμουντ, με τον Ντελ Πιέρο όμως να μειώνει σε 2-1 για τη Γιούβε. Εκεί ήρθε όμως ο Ρίκεν ο οποίος με μία λόμπα έκανε το τελικό 3-1 και έδωσε στη γερμανική ομάδα το πρώτο Champions League της ιστορίας της.

Το ασύλληπτο «βολ πλανέ» του Ζιντάν με τη Λεβερκούζεν

Στον τελικό του 2002 η Ρεάλ Μαδρίτης έρχεται αντιμέτωπη με την Μπάγερ Λεβερκούζεν. Ο Ραούλ έχει ανοίξει το σκορ για τη «βασίλισσα» στο 8' και πέντε λεπτά μετά ο Λούσιο έχει ισοφαρίσει για τις «ασπιρίνες». Ο Ζινεντίν Ζιντάν όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Γάλλος μετά από σέντρα του Ρομπέρτο Κάρλος έπιασε ένα ασύλληπτο γυριστό σουτ, στέλνοντας την μπάλα στο «παραθυράκι του Μπατ. Αυτό ίσως ήταν και το καλύτερο γκολ στην ιστορία των τελικών.

Η γκολάρα του Βίγια στον τελικό με τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Για δεύτερη φορά στα τρία χρόνια Μπαρτσελόνα και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έρχονται αντιμέτωπες στον τελικό του Champions League. Ο Πέδρο έχει ανοίξει το σκορ για τους «μπλαουγκράνα», με τον Ρούνεϊ να ισοφαρίζει εφτά λεπτά αργότερα. Ο Μέσι έδωσε ξανά προβάδισμα στην ομάδα της Βαρκελώνης, αλλά ο Βίγια έβαλε το πιο εντυπωσιακό τέρμα του αγώνα. Ο Ισπανός  με ένα πλασέ έστειλε την μπάλα στο «παραθυράκι» του Φαν Ντερ Σάαρ και έδωσε στην Μπαρτσελόνα το τέταρτο τρόπαιο στην ιστορία της.

Το «ψαλιδάκι» του Μάντζουκιτς απέναντι στη Ρεάλ

Τη σεζόν 2016-17 η Γιουβέντους θα πάει ξανά στον τελικό δύο χρόνια μετά την ήττα από την Μπαρτσελόνα. Ξανά όμως με αντίπαλο μια ισπανική ομάδα, τη Ρεάλ. Ο Κριστιάνο Ρονάλντο είχε δώσει το προβάδισμα στη «βασίλισσα» και εφτά λεπτά μετά ο Μάριο Μάντζουκιτς ισοφάρισε για τη «γηραιά κυρία» με ένα εντυπωσιακό «ψαλιδάκι». Γκολ που μπήκε υποψήφιο για το βραβείο Πούσκας.

Το τρομερό «ψαλιδάκι» του Μπέιλ απέναντι στη Λίβερπουλ

Ίσως το καλύτερο γκολ στην ιστορία των τελικών μαζί με αυτό του Ζιντάν. Τη σεζόν 2017-18 η Ρεάλ παίζει σε ακόμα έναν τελικό, αυτή τη φορά με τη Λίβερπουλ. Ο Μπενζεμά έχει ανοίξει το σκορ για τη «βασίλισσα» και ο Μανέ έχει ισοφαρίσει για τους «κόκκινους». Εκεί ανέλαβε δράση ο Γκάρεθ Μπέιλ, ο οποίος με ένα τρομερό «ψαλιδάκι» έκανε το 2-1 για τη Ρεάλ.