Ήταν ΑΡΗΣ, «πάτησε» την Ντιναμό Κιέβου και πήρε προβάδισμα πρόκρισης!

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 23:15 - 10.08.2023 / Ανανεώθηκε: 23:46 - 10.08.2023

Με μια σπουδαία εμφάνιση ευρωπαϊκού επιπέδου, ο Άρης πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου στο «Κλ. Βικελίδης» και πάει στο Βουκουρέστι για τη ρεβάνς, έχοντας σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης.

Άρης να... γουστάρεις «πάτησε» την Ντιναμό και έκανε μεγάλο βήμα πρόκρισης! Οι Θεσσαλονικείς ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάλμα (69') πανηγύρισαν τη νίκη με 1-0, σε μία αναμέτρηση που θα μπορούσαν να έχουν επικρατήσει και με μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων βάσει ευκαιριών.

Έτσι, η ομάδα του Τόλη Τερζή πήρε προβάδισμα πρόκρισης κόντρα στους Ουκρανούς και πηγαίνει στο Βουκουρέστι για τη ρεβάνς του 3ου προκριματικού γύρου του Conference League, έχοντας την ψυχολογία με το μέρος της.

Οι Θεσσαλονικείς μπήκαν πολύ δυνατά από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, δείχνοντας τη διάθεση τους να κυριαρχήσουν, κάτι το οποίο και κατάφεραν. Μάλιστα, μόλις στο 4ο λεπτό είχαν την πρώτη τους καλή στιγμή, όταν ο Μοντόγια επιχείρησε ένα σουτ λίγο έξω από την περιοχή και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Έπειτα από 8 λεπτά οι «κιτρινόμαυροι» απείλησαν ξανά και μάλιστα δις, αφού αρχικά ο Φεράρι δοκίμασε το πόδι του από τα αριστερά, με τον Μπούστσαν να διώχνει με γροθιές, ενώ ο Ζουλς στη συνέχεια εξαπέλυσε ένα μακρινό σουτ, όμως η μπάλα πέρασε άουτ.

Όσο κυλούσε ο χρόνος η ομάδα του Τόλη Τερζή γινόταν ακόμα πιο απειλητική και στο 24ο λεπτό «άγγιξε» το προβάδισμα. Έπειτα από «τσαφ» του Σιρότα η μπάλα στρώθηκε στον Κάρλσον σε πολύ καλή θέση μέσα στην περιοχή, όμως το σουτ του (που κατευθυνόταν προς την εστία) κόντραρε στον Ντούμπιντσακ και έτσι χάθηκε μια τεράστια ευκαιρία ώστε ο ανώτερος Άρης να πάει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ.

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι, που μόλις στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα απείλησαν με μακρινό σουτ του Μορόν, ενώ στο 65' έχασαν ακόμη μια τεράστια ευκαιρία, όταν ο ίδιος παίκτης ανοίχτηκε αριστερά, βρήκε τον Νταρίντα στην περιοχή, αλλά ο Μπούστσαν απέκρουσε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Τσέχου.

Η πίεση και η ανωτερότητα των «κιτρινόμαυρων» όμως απέδωσε καρπούς. Στο 68' κέρδισαν πέναλτι μετά από χέρι του Σιρότα μέσα στην περιοχή, ο Πάλμα ανέλαβε την εκτέλεση και παρότι ο Μπούστσαν έπεσε στη σωστή γωνία και ακούμπησε την μπάλα, εκείνη κατέληξε στα δίχτυα για το 1-0.

Μετά το γκολ των γηπεδούχων η ουκρανική ομάδα έβγαλε αντίδραση και στο 75' είχε μια πολύ καλή στιγμή με ένα σουτ του Σαμπαρένκο, το σουτ του οποίου πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι, ενώ και στο 89' απείλησε, με τον Κουέστα να αποκρούει το σουτ του Γιαρμολένκο. Βέβαια, την τεράστια ευκαιρία λίγο πριν ολοκληρωθεί το παιχνίδι την είχε ο Άρης, που στο 90+5' «άγγιξε» το δεύτερο γκολ, όταν ο Μενέντες δεν κατάφερε να νικήσει τον Μπούστσαν μέσα από τη μικρή περιοχή. Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα, με τους Θεσσαλονικείς να παίρνουν προβάδισμα πρόκρισης.

Άρης (Τόλης Τερτζής): Κουέστα, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Ζουλ, Τζούρασεκ (58’ Ρουπ), Νταρίντα (81’ Πάβιτσιτς), Πάλμα (75’ Ματαρίτα), Κάρλσον (58’ Μενέντες), Μορόν.

Ντιναμό Κιέβου (Μιρτσέα Λουτσέσκου): Μπούσχαν, Ποπόφ, Ντούμπιντσακ, Τίμτσικ, Σιρότα, Σίντορτσουκ (82 Μπράσκχο), Σαπαρένκο (81’ Σεπέλεφ), Καμπάγιεφ (82’ Βολόσιν), Γιαρμολένκο, Μπουγιάλσκι, Μπενίτο.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάλμα και το γεγονός πως οι παίκτες του Άρη διαχειρίστηκαν το προβάδισμα τους στη συνέχεια, παρότι είχαν μείνει από δυνάμεις έφερε το 1-0.

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον Πάλμα, που πέτυχε το νικητήριο γκολ και έκανε μια ακόμη καλή εμφάνιση. Πολύ καλός ήταν και ο Ζουλ, ενώ εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Λορόν.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Ο Άρης πλέον μετρά 5/5 εντός έδρας νίκες στο Conference League.