Όρθια στην Πορτογαλία η Γιουβέντους και πέρασε... κυρία στα ημιτελικά!

Γιουβέντους

© Photo by Emilio Andreoli/Getty Images

Βασίλης Πολυχρονόπουλος 23:58 - 20.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:56 - 21.04.2023

Η Σπόρτινγκ είχε τις ευκαιρίες, όμως η Γιουβέντους κατάφερε να μη χάσει (1-1) και σε συνδυασμό με το 1-0 του πρώτου αγώνα προκρίθηκε στους «4» του Europa League.

Και +15 και ημιτελικά για τη Γιουβέντους! Λίγη ώρα μετά την επιστροφή των 15 βαθμών, που της είχαν αφαιρεθεί λόγω της υπόθεσης plusvalenza, η «Γηραιά Κυρία» έμεινε στο 1-1 με τη Σπόρτινγκ και σε συνδυασμό με το 1-0 της πρώτης αναμέτρησης στο Τορίνο, εξασφάλισε την παρουσία της στα ημιτελικά του Europa League.

Εκεί θα αντιμετωπίσει τη Σεβίλλη, που παρότι παραπαίει στην La Liga έκανε πλάκα στη θλιβερή Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, την οποία έστειλε σπίτι της μετά την καθαρή νίκη με 3-0 στο «Σάντσεθ Πιθχουάν».

Οι γηπεδούχοι μπορεί να μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, που θα έφερνε το συνολικό σκορ της σειράς στα ίσια, όμως είδαν τους «μπιανκονέρι» να βρίσκουν πρώτοι τον δρόμο προς τα δίχτυα, όταν ο Ραμπιό βρέθηκε στο σωστό σημείο την κατάλληλη στιγμή και με ένα σουτ από κοντινή απόσταση έκανε το 0-1.

Έπειτα από 11 λεπτά, ο Γάλλος χαφ που λίγο νωρίτερα είχε χριστεί σκόρερ, έκανε ένα αντικανονικό μαρκάρισμα μέσα στην περιοχή της ομάδας του και έστειλε ουσιαστικά τον Έντουαρντς στην άσπρη βούλα. Ο 24χρονος άσος νίκησε τον Σέζνι και έγραψε το 1-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η πορτογαλική ομάδα ήταν εκείνη που είχε την μπάλα στα πόδια της, όμως δυσκολευόταν πολύ να πατήσει στην περιοχή των φιλοξενούμενων και να γίνει απειλητική. Κάτι το οποίο άλλαξε στα τελευταία λεπτά.

Η Σπόρτινγκ στο τέλος έγινε πολύ επικίνδυνη, χάνοντας σωρεία ευκαιριών, όμως λίγο η δυστοκία λίγο η ικανότητα του Σέζνι, το 1-1 παρέμεινε μέχρι και το τελικό σφύριγμα και η Γιουβέντους πέρασε στους «4» του Europa League.

Σπόρτινγκ: Αδάν, Κόατες, Σάντος (87’ Αρτούρ), Ινάσιο (81’ Ρέις), Εσγάιο, Ουγκάρτε, Μορίτα, Ντιομαντέ, Τρινκάο (81’ Τσερμίτι), Έντουαρντς, Πότε.

Γιουβέντους: Σέζνι, Μπρέμερ (73’ Γκάτι), Ντανίλο, Κουαδράδο, Σάντρο, Μιρέτι (72’ Πογκμπά), Ραμπιό, Λοκατέλι, Ντι Μαρία, Κιέζα (78’ Κόστιτς), Βλάχοβιτς (71’ Μίλικ).