«Σωτήρας» Μοράτα έφερε τη νίκη στο... παρά πέντε για την Ατλέτικο

Το γκολ του Μοράτα

© Photo by Alex Caparros/Getty Images

Τζιοβάνι Ζάκαρη 00:02 - 14.03.2023 / Ανανεώθηκε: 00:17 - 14.03.2023

Με ένα γκολ του Αλβάρο Μοράτα λίγα λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, η Ατλέτικο Μαδρίτης πήρε τη νίκη (0-1) κόντρα στη Χιρόνα και γλύτωσε την «γκέλα»

Ένα γκολ του Αλβάρο Μοράτα στις καθυστερήσεις ήταν αυτό που έσωσε την Ατλέτικο Μαδρίτης από νέα «γκέλα» στο πρωτάθλημα. Οι παίκτες του Σιμεόνε παρέμεναν στο 0-0 με τη Χιρόνα μέχρι το 90+1' , όμως ο Ισπανός επιθετικός έβαλε το «λιθαράκι» του και πέτυχε το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση (0-1).

Μάλιστα, για να το πανηγυρίσει ο ίδιος και οι συμπαίκτες του έπρεπε να περάσει λίγη ώρα, αφού το τέρμα αρχικά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Μετά από αρκετές διαβουλεύσεις του διαιτητή με τον VAR, η πρώτος έδειξε τελικά σέντρα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη των «ροχιμπλάνκος».

Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Σιμεόνε γλύτωσε ένα ακόμα «κάζο», καθώς αν έφερνε «Χ»  θα έμενε ακόμα πιο πίσω από τη Ρεάλ Μαδρίτης στην κούρσα της δεύτερης θέσης. Επιπλέον, η ισοπαλία θα την έφερνε ισόβαθμη με τη Ρεάλ Σοσιδεάδ και θα βρισκόταν πολύ κοντά στην πέμπτη θέση, εκεί όπου φιγουράρει η Μπέτις.