«Δεν κατέβηκε» η Ρεάλ και έφαγε τεσσάρα από τη Χιρόνα - Έγραψε ιστορία ο Καστεγιάνος με καρέ

Καστεγιάνος

Print Screen

Άγγελος Φραγκισκάτος 22:25 - 25.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:19 - 26.04.2023

Η Χιρόνα εκμεταλλεύτηκε το γεγονός πως η Ρεάλ Μαδρίτης σκέφτεται ήδη τα ματς με τη Μάντσεστερ Σίτι και τον τελικό Κυπέλλου και πήρε μια μεγάλη νίκη με 4-2. Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Καστεγιάνος με τέσσερα γκολ!

Ήταν... φάντασμα και δέχθηκε τεσσάρα η Ρεάλ! Οι Μαδριλένοι φαίνεται πως έχουν ήδη το μυαλό τους τόσο στα παιχνίδια με τη Μάντσεστερ Σίτι για τα ημιτελικά του Champions League όσο και στον τελικό του Κυπέλλου με την Οσασούνα, αφού το πρωτάθλημα για εκείνος έχει τελειώσει και το πλήρωσαν με βαριά ήττα 4-2 από τη Χιρόνα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής της αναμέτρησης ο Βαλεντίν Καστεγιάνος, ο οποίος πέτυχε και τα τέσσερα τέρματα της ομάδας του. Πλέον, η «Βασίλισσα» βρίσκεται στο -11 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα που έχει κι ένα ματς λιγότερο, ενώ η ομάδα του Μίτσελ ανέβηκε στην 9η θέση με 41 βαθμούς.

Οι γηπεδούχοι πήραν προβάδισμα με το... καλημέρα, όταν στο 12' ο Γκουτιέρες με μια σέντρα βρήκε τον Τάτι Καστεγιάνος κι εκείνος άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, ενώ ο Αργεντινός έπειτα από 12 λεπτά χτύπησε ξανά για το 2-0. Οι «μερένχες» έβγαλαν αντίδραση, με τον Βινίσιους να γράφει το 2-1 του πρώτου ημιχρόνου.

Ωστόσο, η συνέχεια ήταν εφιαλτική για την ομάδα του Κάρλο Αντσελότι. Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46', ο Καστεγιάνος έδωσε και πάλι προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, ενώ στο 62' έκανε καρέ! Στο 85' η Ρεάλ μείωσε με τον Βάθκεθ να διαμορφώνει το τελικό 4-2.

Χιρόνα: Γκατσανίγκα, Χουάνπε, Μπουένο, Μιγκέλ Γκουτιέρεθ (88’ Χάβι Ερνάντεθ), Γιαν Κόουτο, Αρνάου Μαρτίνεθ, Ρομέου, Τσιχανκόβ (72’ Βάλερι), Ιβάν Μαρτίν (90+1’ Αρτέρο), Ρικέλμε (88’ Ρεϊνιέρ), Καστεγιάνος (72’ Στουάνι).

Ρεάλ Μαδρίτης: Λούνιν, Καρβαχάλ (78’ Βάθκεθ), Μιλιτάο, Νάτσο (51’ Καμαβινγκά), Ρίντιγκερ, Κρόος, Μόντριτς (65’ Τσουαμενί), Βαλβέρδε, Βινίσιους, Ασένσιο, Ροδρίγο (78’ Μαριάνο Ντίαθ).