Νίκη με buzzer beater η Παρί- Εύκολο διπλό η Λυών

Παρί Σεν Ζερμέν / screenshot via Twitter

Sportal newsroom 00:14 - 29.12.2022

Η Παρί Σεν Ζερμέν με πέναλτι στο 90+6 του Εμπαπέ πήρε τη νίκη απέναντι στο Στρασβούργο, έυκολο διπλό πήρε και η Λυών στην έδρα της Μπρεστ.

Η Παρί Σεν Ζερμέν στην επιστροφή του γαλλικού πρωταθλήματος πήρε μεγάλη νίκη στο 90+6 με πέναλτι του Εμπαπέ. Ο Μαρκίνιος ήταν αυτός που πέτυχε τα άλλα δύο γκολ του αγώνα, καθώς στο 14' έκανε το 1-0 για την Παρί και στο 51' έβαλε αυτογκόλ για το 1-1. Με δέκα έπαιζαν οι «Παριζιάνοι» από το 62' λόγω αποβολής του Νεϋμάρ. Πρώτη παρέμεινε η Παρί στο +8 από τη Λανς, στη προτελευταία θέση είναι το Στρασβούργο με έντεκα βαθμούς.

ΒΥΘΙΣΕ ΚΙ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΑΝΖΕΡ Η ΑΖΑΞΙΟ

Ένα γκολ ήταν αρκετό για την Αζαξιό, η οποία νίκησε 1-0 την Ανζέρ εντός έδρας και έφυγε από τη ζώνη υποβιβασμού. Το τέρμα του αγώνα το πέτυχε ο Μπελαϊλί στο 40΄ με πέναλτι. Στη 14η θέση ανέβηκε η Αζαξιό με 15 βαθμούς, στη τελευταία θέση με οχτώ πόντους είναι η Ανζέρ.

ΟΛΑ ΜΗΔΕΝ ΣΤΟ ΣΤΑΝΤ ΝΤΕ Λ’ ΑΜΠΕ

Χωρίς σκορ έληξε ο αγώνας μεταξύ της Τρουά και της Ναντ, με την φιλοξενούμενη ομάδα να δικαιούται ίσως κάτι παραπάνω. Σε χαμηλές «πτήσεις» συνεχίζουν και οι δύο ομάδες, με τη Τρουά να είναι 13η με 15 βαθμούς και τη Ναντ 16η με 13 πόντους.

ΔΙΠΛΟ ΣΤΟ 85 ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΝΑΚΟ

Διπλό με πολλά γκολ πήρε η Μονακό στην έδρας την Οσέρ. Η γηπεδούχος ομάδα άνοιξε το σκορ στο 30΄ με πέναλτι και με τον ίδιο τρόπο ο Μπεν Γιεντέρ ισοφάρισε για τη Μονακό στο 45+3. Οι «Μονεγάσκοι» με τον Σεγκίρ πέρασαν μπροστά στο σκορ στο 58΄, αλλά δέκα λεπτά αργότερα ο Φοφανά έβαλε γκολ σε λάθος εστία και έκανε το 2-2. Ο Σεγκίρ ήταν λυτρωτής για τη Μονακό, ο οποίος με γκολ στο 85΄ έδωσε τη νίκη στην ομάδα του. Σε θέση Ευρώπης με 30 βαθμούς μπήκε η Μονακό (5η), στη ζώνη του υποβιβασμού (18η) με 13 βαθμούς είναι η Οσέρ.

ΔΥΣΚΟΛΟ ΔΙΠΛΟ Η ΛΙΛ

Δύσκολο διπλό πήρε η Λιλ στην έδρα της Κλερμόν, νικώντας την 2-0. Τα γκολ για τους φιλοξενούμενος τα έβαλε ο Ανχέλ Γκόμεζ στο 68΄με πέναλτι και ο Μοχάμεντ Μπάγιο στο 90+4. Στην έκτη θέση ανέβηκε και τους 29 βαθμούς ανέβηκε η Λιλ, στη δέκατη θέση και τους 19 βαθμούς παρέμεινε η Κλερμόν.

ΑΕΡΑΣ Η ΛΥΩΝ

Η Λυών πέρασε άνετα από την έδρα της Μπρεστ, κερδίζοντας 4-2. Ο Κοκιέρ άνοιξε το σκορ για τη Λυών στο 21΄ και οχτώ λεπτά μετά ο Ματίας Περέιρα Λαζ ισοφάρισε για τη Μπρεστ. Η χαρά των γηπεδούχων κράτησε τρία λεπτά, καθώς ο Τσερκί έκανε το 1-2 και στο 35΄ ο Λακαζέτ με πέναλτι έκανε το 1-3. Πέντε λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Τετέ έκανε το 1-4 για τη Λυών. Το τελικό 2-4 το έκανε ο Στιβ Μουνιέ στο 72'. Στην όγδοη θέση βρίσκεται η Λυών με 24 βαθμούς, στους 13 και στη 17η θέση είναι η Μπρεστ.