Κέρδισε τη Μονπελιέ, έχασε Ράμος και Εμπαπέ η Παρί Σεν Ζερμέν!

Ο Λιονέλ Μέσι / Photo by Jean Catuffe/Getty Images/Ideal Images

Sportal newsroom 23:57 - 01.02.2023 / Ανανεώθηκε: 00:07 - 02.02.2023

Επέστρεψε στις νίκες η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας εκτός έδρας της Μονπελιέ με 3-1, όμως είδε τους Κιλιάν Εμπαπέ και Σέρχιο Ράμος να αποχωρούν με πρόβλημα τραυματισμού.

Την επιστροφή της στις νίκες πραγματοποίησε η Παρί Σεν Ζερμέν, αλλά έχασε τα «αστέρια» της! Οι Παριζιάνοι επικράτησαν 3-1 της Μονπελιέ εκτός έδρας, όμως έμεινε με γλυκόπικρη γεύση από το ματς, καθώς οι Κιλιάν Εμπαπέ και Σέρχιο Ράμος έγιναν αναγκαστική αλλαγή λόγω τραυματισμού.

Η βραδιά ξεκίνησε με τον χειρότερο δυνατό τρόπο για την ομάδα του Γκαλτιέ, καθώς ο Κιλιάν Εμπαπέ σπατάλησε δύο πέναλτι στο 10ο λεπτό (αστόχησε, δόθηκε επανάληψη και αστόχησε ξανά), ενώ στο 20ο λεπτό τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, όπως και ο Σέρχιο Ράμος μετά από 10 λεπτά.

Στο 35' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν δίχτυα με το Μέσι, όμως το γκολ του Αργεντινού ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ωστόσο, στο 55' πήραν το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Ρουίζ. Ο Λιονέλ Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 72', ενώ λίγο πριν τη λήξη οι γηπεδούχοι επέστρεψαν, με τον Νορντίν να μειώνει στο 89', αλλά ο Ζαΐρ-Έμερυ διαμόρφωσε το τελικό 3-1 στο 90+2'.

Με αυτή τη νίκη η Παρί Σεν Ζερμέν αύξησε τη διαφορά της στο +5 από τη δεύτερη Μαρσέιγ, όμως στις τάξεις των πρωτευουσιάνων επικρατεί ανησυχία για τους τραυματισμούς των Κιλιάν Εμπαπέ και Σέρχιο Ράμος, καθώς σε λίγες μέρες θα κοντραριστούν με την Μπάγερν Μονάχου για τους «16» του Champions League.