Η Λυών σόκαρε την Παρί και πήρε σπουδαίο διπλό (0-1)

Παρί Σεν Ζερμέν - Λυών

Print Screen

Γιώργος Ραφαήλ Γκόγκος 23:56 - 02.04.2023 / Ανανεώθηκε: 00:04 - 03.04.2023

Η Λυών «απέδρασε» με διπλό (0-1) από την έδρα της Παρί και πήρε ένα σπουδαίο αποτέλεσμα, χάρη στο γκολ του Μπαρκολά στο 56ο λεπτό.

Η Λυών επικράτησε στην έδρα της Παρί Σεν Ζερμέν (0-1) για την 29η αγωνιστική της Ligue 1, χάρη στο τέρμα του Μπράντλεϊ Μπαρκολά και πέτυχε μία σπουδαία νίκη, η οποία την ανέβασε στην ένατη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 44 βαθμούς. Από την άλλη, οι «Παριζιάνοι» οι οποίοι δεν βρίσκονται σε καλή κατάσταση ηττήθηκαν για δεύτερη συνεχόμενη φορά στην έδρα τους, μειώνοντας έτσι τη διαφορά από τη δεύτερη Λανς στους έξι πόντους.

Στο στρατόπεδο της Παρί δεν υπάρχει η καλύτερη ψυχολογία, ενώ αξίζει να τονίσουμε πως ο Λιονέλ Μέσι δέχτηκε αποδοκιμασίες από τους οπαδούς του συλλόγου για δεύτερο συνεχόμενο ματς. Στα αγωνιστικά, μόλις στο τρίτο λεπτό οι γηπεδούχοι έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ με τον Βιτίνια, του οποίου το δυνατό σουτ κατέληξε άουτ.

Στο 9ο λεπτό, ο Εμπαπέ δοκίμασε το σουτ από καλή απόσταση, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δοκάρι. Στα πρώτα 25 λεπτά της αναμέτρησης, η ομάδα του Κριστόφ Γκαλτιέ είχε την υπεροχή, όμως δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Στο 39ο λεπτό, η Λυών έφτασε πολύ κοντά στο γκολ, όμως ο Λακαζέτ δεν ευστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι πήραν την κατοχή και ισορρόπησαν την κατάσταση.

Στο 56ο λεπτό, ο Μπράντλεϊ Μπαρκολά βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα, «παγώνοντας» το «Παρκ ντε Πρενς». Στη συνέχεια, η ομάδα του Λοράν Μπλαν οπισθοχώρησε με σκοπό να διατηρήσει το προβάδισμα που πήρε και με όπλο την εξαιρετική αμυντική λειτουργία μέχρι τη λήξη του παιχνιδιού, πήρε αυτήν την σπουδαία νίκη (0-1).