Για όσους το ξέχασαν, η Άρσεναλ πάει για πρωτάθλημα!

Σακά / © PrntScrn

Τζιοβάνι Ζάκαρη 23:58 - 26.12.2022 / Ανανεώθηκε: 00:24 - 27.12.2022

Η Άρσεναλ κατάφερε να γυρίσει «τούμπα» το ματς κόντρα στη Γουέστ Χαμ, «βροντοφωνάζοντας» με αυτόν τον τρόπο πως δεν εγκαταλείπει την μάχη για την κορυφή της Premier League.

Ένα μήνα μετά την διακοπή για το Μουντιάλ, η Άρσεναλ επέστρεψε στη Premier League για να υπενθυμίσει σε όσους το έχουν ξεχάσει πως διεκδικεί με αξιώσεις το πρωτάθλημα. Κόντρα στη Γουεστ Χαμ βρέθηκε πίσω στο σκορ, όμως δεν παράτησε τη προσπάθεια και κατάφερε να πετύχει μεγαλειώδη ανατροπή (3-1), στο ματς της 17ης αγωνιστικής της αγγλικής λίγκας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν έτοιμο να ξεκινήσει ιδανικά για τους «Κανονιέρηδες», οι οποίοι σκόραραν μόλις στο πέμπτο λεπτό της αναμέτρησης. Όμως το τέρμα που πέτυχε ο Σακά ακυρώθηκε ως οφσάιντ από τον βοηθό. Σαν να μην έφτανε αυτό, η Γουέστ Χαμ κέρδισε πέναλτι στο 27ο λεπτό και με τον Μπενραχμά άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Όμως οι παίκτες του Αρτέτα επέστρεψαν κάτι παραπάνω από δυναμικά και κατάφεραν μέσα σε ένα ημίχρονο να πετύχουν την απόλυτη ανατροπή. Την ισοφάριση έφερε ο Σάκα στο 53’, για να δώσει τη σκυτάλη στους Μαρτινέλι (58΄) και Ενκιτιά (69’) οι οποίοι διαμόρφωσαν και το τελικό σκορ.