Μάντσεστερ Σίτι

© Naomi Baker/Getty Images

LIVE: ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ - ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ 2-0

Κώστας Τόπας 14:28 - 04.03.2023 / Ανανεώθηκε: 16:24 - 04.03.2023

Η Μάντσεστερ Σίτι υποδέχεται στο «Έτιχαντ» τη Νιουκάστλ με στόχο την κατάκτηση των τριών βαθμών, ώστε να παραμείνει ζωντανή στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Παρακολουθήστε τη ροή της αναμέτρησης μέσω του Sportal.

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ

86'  Ευκαιρία για τη Μάντσεστερ Σίτι που έφτασε κοντά στο τρίτο γκολ, αλλά το πλασέ του Φόντεν το έβγαλε ο Πόουπ

85'  Η Μάντσεστερ Σίτι ελέγχει τον ρυθμό και δεν αφήνει τη Νιούκαστλ να πλησιάσει την περιοχή της

Ο Μπερν έκανε ένα μαρκάρισμα στον Γκρίλις και δημιουργήθηκε ένταση μεταξύ των παικτών

73'  Ένταση μεταξύ των παικτών

Οι παίκτες του Γκουαρδιόλα πίεσαν, ο Χάαλαντ έδωσε πάσα στον Μπερνάρντο Σίλβα και εκείνος με ένα ωραία σουτ έκανε το 2-0 για τους «πολίτες»

67'  ΓΚΟΟΟΟΟΛ για τη Μάντσεστερ Σίτι

66'  Η ομάδα του Έντι Χάου έχει αρχίσει να πιέζει, αλλά ακόμα δεν έχει καμία μεγάλη φάση

64'  Η Νιούκαστλ είχε καλές προϋποθέσεις για να ισοφαρίσει. Ο Γουίλοκ έβγαλε μια σέντρα, αλλά ο Ζοέλιντον βρήκε αέρα από ευνοϊκό σημείο

60'  Χωρίς καμία μεγάλη ευκαιρία τα πρώτα 15 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου

53' Πρώτο σουτ στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Τζακ Γκρίλις έκανε μια προσπάθεια, αλλά το σουτ του πήγε αρκετά έξω

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

ΤΕΛΟΣ ΠΡΩΤΟΥ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο, με την Μάντσεστερ Σίτι να βρίσκεται - δίκαια βάσει της εικόνας της - μπροστά στο σκορ χάρη στο γκολ του Φιλ Φόντεν στο 15ο λεπτό της αναμέτρησης.

43' Οδεύουμε στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Το 1-0 υπέρ των Πολιτών παραμένει

35' Ο Χάαλαντ πήρε την κεφαλιά νικώντας τον Μπότμαν στον αέρα, ωστόσο η προσπάθειά του κατέληξε άουτ

Ακόμη μία λήψη του γκολ που πέτυχε νωρίτερα ο Φόντεν

Κατοχή μπάλας: Μάντσεστερ Σίτι: 59%, Νιουκάστλ: 41%.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι «καρακάξες» είναι αήττητες στα οκτώ τελευταία εκτός έδρας παιχνίδια τους στην Premier League, μετρώντας τέσσερις νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες. Αυτό το σερί είναι και το μεγαλύτερο στην ιστορία τους στα τελευταία 53 χρόνια στη μεγάλη κατηγορία.

Ιστορικής σημασίας ήταν το γκολ που πέτυχε ο Φιλ Φόντεν, καθώς σε ηλικία 22 ετών και 280 ημερών έγινε ο νεότερος παίκτης της Σίτι που φτάνει συμμετοχή σε 50 γκολ Premier League (33 γκολ, 17 ασίστ)

Η στιγμή που ο Φόντεν επιχειρεί το σουτ κι εκτελεί τον Πόουπ για το 1-0

21' Μετά το γκολ του Φόντεν, η Σίτι έχει τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα

15' ΓΚΟΟΟΛ για την Μάντσεστερ Σίτι! Ο Φιλ Φόντεν με μία φανταστική προσπάθεια νίκησε όλη την άμυνα της Νιούκαστλ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 1-0 των Πολιτών! Τρομερό γκολ από τον Άγγλο μεσοεπιθετικό της Σίτι.

07' Η Νιουκάστλ έχει μπει αρκετά καλά στο ματς και προσπαθεί κυρίως με βαθιές μπαλιές να βγει στην αντεπίθεση.

Η Μάντσεστερ Σίτι «καίγεται» για το τρίποντο, προκειμένου να μη δουν τη διαφορά των πέντε βαθμών από την Άρσεναλ να μεγαλώνει. Ο «κανονιέρηδες» υποδέχονται αργότερα την Μπόρνμουθ.

02' Πρώτη ευκαιρία για την Μάντσεστερ Σίτι. Ο Ιλκάι Γκιούντογαν πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

Η Μάντσεστερ Σίτι βρίσκεται σε τρομερή φόρμα στην έδρα της, καθώς στο «Έτιχαντ» μετράει 13 διαδοχικές εντός έδρας νίκες στο πρωτάθλημα απέναντι στη Νιούκαστλ.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ: Έντερσον, Γουόκερ, Ακάντζι, Ντίας, Άκε, Ντε Μπρόινε, Ρόδρι, Γκιουντογκάν, Φόντεν, Χάλαντ, Γκρίλις

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Λασέλς, Μπότμαν, Μπερν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Ζοέλιντον, Αλμιρόν, Γουίλσον, Γκόρντον

Καλησπέρα σας. Μαζί θα παρακολουθήσουμε την εξέλιξη της αναμέτρησης της Μάντσεστερ Σίτι με τη Νιούκαστλ στο «Έτιχαντ» για την 26η αγωνιστική της Premier League.