ΠΑΟΚ με σκορ, θέαμα και νιάτα ισοπέδωσε τον Ιωνικό!

Παίκτες ΠΑΟΚ

Μάνος Τσαλγατίδης 22:27 - 05.03.2023 / Ανανεώθηκε: 23:15 - 05.03.2023

Ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι κόντρα στον Ιωνικό των 10 παικτών από το 49' λόγω αποβολής του Μασάς! Οι Θεσσαλονικείς ήταν ήδη μπροστά στο σκορ με 4-0 από το ημίχρονο, έφτασαν τον δείκτη στο 6-0, με πρωταγωνιστές Ζίβκοβιτς, Νάρεϊ, Κωνσταντέλια και Τζίμα.

Ο ΠΑΟΚ έκανε πάρτι στην Τούμπα κόντρα στον Ιωνικό και τον... ισοπέδωσε με 6-0 χάρη στα γκολ των Μπράντον, Κωνσταντέλια, Αντρίγια, Κεντζιόρα και Τζίμα, ενώ το σκορ άνοιξε με αυτογκόλ του Ρομαό.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για τον ΠΑΟΚ, με τον Δικέφαλο να σκοράρει μόλις στο 2ο λεπτό! Ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς σέντραρε από τα αριστερά, ο Νάρεϊ έπιασε το δυνατό εναέριο σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Ρομαό και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας του Ιωνικού. Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με του φιλοξενούμενους να δείχνουν πως ήρθαν στη Θεσσαλονίκη για να παίξει ποδόσφαιρο.

Μάλιστα, λίγο έλειψε να ισοφαρίσει στο 15΄ οταν ο Σεμπά σούταρε από αρκετά μακριά, με την μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ. Ο ΠΑΟΚ βρήκε και δεύτερο γκολ σε ροή αγώνα, καθώς ο Μπράντον έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή, αλλά ο Ισπανός ήταν οφσάιντ για... χιλιοστά και το τέρμα ακυρώθηκε ορθά.

Οι «ασπρόμαυροι» δημιουργούσαν καταστάσεις από τα αριστερά με τους Αντρίγια Ζίβκοβιτς και Ράφα Σοάρες να έχουν εξαιρετική συνεργασία. Κάπως έτσι ο «Δικέφαλος» άγγιξε το 2-0, αλλά το πλασέ του Νάρεϊ μετά τη σέντρα του Σέρβου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Μπορεί στη συγκεκριμένη φάση ο ΠΑΟΚ να μην σκόραρε, αλλά το έκανε στην αμέσως επόμενη. Πιο συγκεκριμένα στο 24ο λεπτό ο Ντάντας βρήκε τον Νάρεϊ με... μαγική πάσα, αυτός σέντραρε και ο Κωνσταντέλιας με πλασέ διπλασίασε τα γκολ του Δικεφάλου.

Πριν καν κοπάσουν οι πανηγυρισμοί του 2-0, ήρθε το 3-0! Ο Νάρεϊ σέντραρε από τα δεξιά και ο Μπράντον με πλασέ βρήκε δίχτυα στο 27΄. Ο ΠΑΟΚ ήταν «on fire» και τρία λεπτά ήρθε και άλλο γκολ! Ο Γερμανός εξτρέμ βρήκε τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς που με σκαφτό σουτ έξω από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο πλαϊνό δίχτυ του Χουτεσιώτη σκοράροντας ένα από τα πιο όμορφα γκολ του φετινού πρωταθλήματος.

Σαφώς αυτός ο τρελός ρυθμός από τον ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να συνεχιστεί και οι «ασπρόμαυροι» άφησαν για λίγο το πόδι από το γκάζι. Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον Δικέφαλο να έχει κάνει... πάρτι κόντρα στον Ιωνικό.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, ο Τόμας έχασε την ευκαιρία να σκοράρει ξανά αφού εξ επαφής αντί για δίχτυα σημάδεψε τον Χουτεσιώτη. Σα να μην έφταναν τα τέσσερα γκολ στον Ιωνικό, η ομάδα της Νίκαιας έμεινε και με 10 παίκτες. Ο Μασάς στον 48΄ έριξε αγκωνιά στον Νέσμπεργκ και αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αποφασισμένος να ξεσπάσει και να δώσει ένα σόου μπροστά στον κόσμο του. Έτσι στο 54΄ έγινε το 5-0! Ο Νάρεϊ εκτέλεσε φάουλ από πλάγια θέση και ο Κεντζιόρα με εναέριο τελείωμα σκόραρε το πέμπτο γκολ! Το σύνολο του Λουτσέσκου συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και ο «Δικέφαλος» είχε και δοκάρι. Ο Τάισον έκανε το μακρινό σουτ και η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Χουτεσιώτη.

Με το σκορ στο 5-0 ο Λουτσέσκου έριξε στο παιχνίδι τον 17χρονο Στέφανο Τζίμα, προκειμένου ο νεαρός να πάρει αρκετό χρόνο συμμετοχής στο αντρικό ποδόσφαιρο. Στη συνέχεια ο τεχνικός του ΠΑΟΚ έριξε στο ματς και τον Αντρέ Ρικάρντο, που έγραψε την πρώτη του συμμετοχή στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Στο 90ο λεπτό η Τούμπα πήρε φωτιά! Ο Ράφα σέντραρε και ο 17χρονος Τζίμας με κεφαλιά έκανε το τελικό 6-0 τρελαίνοντας τον κόσμο του ΠΑΟΚ! Η λήξη του αγώνα βρήκε τον Δικέφαλο να πανηγυρίζει μια ευρεία και σημαντική νίκη.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Το ματς ουσιαστικά είχε τελειώσει έως το 30΄ η διαφορά δυναμικότητας ήταν τόσο εμφανής που ο Ιωνικός πραγματικά δεν μπορούσε να κάνει τίποτα.

MVP: Ο Κάλεντ Νάρεϊ έκανε τα πάντα τέσσερα! Επίσης ο Γερμανός ήταν ο άνθρωπος που διέλυσε την αντίπαλη άμυνα με κάθε τρόπο. Αναμφίβολα ο Γερμανός που ήταν μέσα σε όλα τα γκολ του ΠΑΟΚ είναι ο MVP του ματς.

Η ΜΑΧΗ ΤΩΝ ΠΑΓΚΩΝ: Ο ΠΑΟΚ του Ράζβαν Λουτσέσκου για ακόμα ένα ματς ακολούθησε τη γνωστή του ποδοσφαιρική, ο Γρηγορίου προσπάθησε να παίξει ποδόσφαιρο, αλλά ο Δικέφαλος δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλο του.

ΤΟ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΟ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΕ: Στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ είχε πέντε τελικές προσπάθειες, τέσσερα γκολ, αλλά τρία σουτ στην εστία, Περίεργο στατιστικό, αλλά αληθινό, αφού το πρώτο γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ στον Ρομαό.

H ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙKH: Ο ΠΑΟΚ για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής διάρκειας ταξιδεύει στον Βόλο, για να αντιμετωπίσει τον τοπικό ΝΠΣ, ενώ ο Ιωνικός υποδέχεται στη Νίκαια τον Αστέρα Τρίπολης.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

ΠΑΟΚ (Ράζβαν Λουτσέσκου): Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Ίνγκασον, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ντόουγκλας (58΄ Ελ Καντουρί), Ντάντας, Νάρεϊ (Τάισον), Κωνσταντέλιας (71΄ Μπίσεσβαρ), Α. Ζίβκοβιτς (76΄ Αντρέ Ρικάρντο) και Μπράντον (71΄Τζίμας).

Ιωνικός (Μιχάλης Γρηγορίου): Χουτεσιώτης, Σόουζα, Αντούνες (46΄ Τσίμπσα), Μασάς, Τσιγκρίνσκι, Ρουμπουλάκου, Ρομαό, Λοβέρα (76΄ Πογκοσιάν), Κάνιας, Σεμπά (76΄Τσιριγώτης) και Μάντζης (76΄ Μάνος).