Πώς ο Μπρινιόλι έδωσε στον Παναθηναϊκό το πλεονέκτημα της ισοβαθμίας που μπορεί να κρίνει τον τίτλο (vid)

Ο Μπρινιόλι απέκρουσε το πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία.

©intime

Γιώργος Σακελλαρίου 10:49 - 30.04.2023 / Ανανεώθηκε: 10:50 - 30.04.2023

Ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι με την απόκρουση στο πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, διατηρεί την ισοβαθμία υπέρ του «τριφυλλιού» κόντρα στην ΑΕΚ.

Ας υποθέσουμε ότι το πρωτάθλημα λήγει τώρα...

Τότε, ο Παναθηναϊκός στέφεται πρωταθλητής και η ΑΕΚ τερματίζει δεύτερη και παίζει κι αυτή φυσικά στα προκριματικά του Champions League. Κι αυτό διότι το «τριφύλλι» υπερτερεί στην ισοβαθμία. Νίκησε 2-1 στη Λεωφόρο, ηττήθηκε 1-0 στον δεύτερο γύρο και το ματς στην OPAP Arena στην πρεμιέρα των playoffs έληξε χωρίς νικητή.

Αν και το ματς στη Λεωφόρο το βράδυ της Κυριακής 30 Απριλίου είναι ισόπαλο, η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς είναι και πάλι πρώτη στην ισοβαθμία, διότι τερμάτισε πιο πάνω στην κανονική διάρκεια. Εννοείται με νίκη του Παναθηναϊκού και ισοβαθμία, το πρωτάθλημα βάφεται πράσινο, όπως και με νίκη της ΑΕΚ και ισοβαθμία.

Ποιος είναι όμως ο κύριος λόγος που ο Παναθηναϊκός έχει το πάνω χέρι, εφόσον τερματίσει στο ρετιέρ παρέα με την Ένωση; Όχι μόνο ότι τερμάτισε πρώτος στην κανονική διάρκεια. Είναι ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι! Ο 32χρονος Ιταλός γκολκίπερ, ο οποίος την τρέχουσα σεζόν έχει εκπληκτική παρουσία και είναι ιδιαίτερα σταθερός, στις 8 Ιανουαρίου 2023 στο ματς με την Ένωση στην OPAP Arena ήταν σημείο αναφοράς.

Άρχικά, σε μικρή απόσταση έπεσε κροτίδα από τους οπαδούς της ΑΕΚ κι ο έμπειρος παίκτης σωριάστηκε στον αγωνιστικό χώρο, ευτυχώς χωρίς να υποστεί κάποια ζημι. Με την επανέρναξη του αμτς δέχθηκε και το γκολ του Πινέδα για το 1-0, που ήταν και το τελικό σκορ. Στο 98’, ωστόσο, ο Ιωαννίδης έφυγε στην πλάτη του Βίντα, πέρασε και τον Αθανασιάδη και πλάσαρε στο δεξί δοκάρι. Από την απομάκρυνση ο Αραούχο έδωσε στον Πάολο Φερνάντες, ο οποίος ανατράπηκε από τον Σένκεφελντ.

Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, ο Λιβάι Γκαρσία στο 100’ ανέλαβε την εκτέλεση, ο Μπρινιόλι έπεσε αριστερά κι απέκρουσε γλιτώνοντας το 2-0, το οποίο θα έδινε την ισοβαθμία στην ΑΕΚ. Αν ο Παναθηναϊκός πάρει τον τίτλο, λοιπόν, σημαντικό μερίδιο θα έχει και ο Ιταλός. Για το πέναλτι και για την εξαιρετική φυσικά σεζόν.

Να θυμίσουμε, παράλληλα, ότι σε περίπτωση ισοβαθμίας ομάδων στα Playoffs (και Playouts), τα κριτήρια κατάταξης, κατά σειρά, είναι τα εξής:

- Το σύνολο των βαθμών που συγκέντρωσε η καθεμιά σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

- Τη διαφορά τερμάτων που έχει η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων σε όλους τους μεταξύ τους αγώνες του Πρωταθλήματος (κατά την Κανονική Περίοδο και τα Playoffs / Playouts αθροιστικά).

- Τη θέση που κατέλαβε η κάθε ομάδα μεταξύ των εκ νέου ισοβαθμούντων ομάδων στην Κανονική Περίοδο του Πρωταθλήματος.