Ήττα για τον ΠΑΟΚ από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς

Μάνος Τσαλγατίδης 19:14 - 08.07.2023 / Ανανεώθηκε: 19:34 - 08.07.2023

Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 από την Γκόου Αχέντ Ιγκλς στο δεύτερο φιλικό του επί ολλανδικού εδάφους και έδειξε πως χρειάζεται αρκετή δουλειά και φυσικά... ενίσχυση.

O ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 2-1 (36΄ Σόου, 70΄ Αντεκάνι, 48΄ Σβαμπ) από την Γκόου Αχεντ Ιγκλς στο δεύτερο φιλικό του παιχνίδι, με τον Δικέφαλο του βορρά να μην έχει καλή απόδοση και να χάνει και το μυαλό του σε κάποια σημεία του ματς.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε έχοντας στην ενδεκάδα του, τους Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζη (61΄ Βιεϊρίνια), Νάσμπεργκ (46΄ Μιχαηλίδης), Έκονγκ (46΄ Κουλιεράκης), Ράφα (61΄Τσαούσης), Ντούγκλας (28΄ Σβαμπ), Τσιγγάρας (61΄Γιαξής), Τάισον (70΄ Τζίμας), Αν. Ζίβκοβιτς (46΄Κωνσταντέλιας), Μουργκ (61΄ Βρακάς). Μπράντον 46΄ (Γκορντεζιάνι) και σχηματισμό 4-2-3-1. Ενώ στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν για τον ΠΑΟΚ οι: Ταλιχμανίδης, Τσαούσης, Μιχαηλίδης, Κουλιεράκης, Βιεϊρίνια, Γιαξής, Σβαμπ, Βρακάς, Τζίμας, Κωνσταντέλιας και Γκορντεζιάνι.

Οι «ασπρόμαυροι» για ακόμα ένα παιχνίδι ήθελαν να πιέσουν ψηλά τον αντίπαλο και το προσπάθησαν αυτό στο πρώτο μέρος, με τους Μπράντον και Μουργκ να είναι κύριοι εκφραστές αυτής της πίεσης. Η αντίπαλος των «ασπρόμαυρων» προσπαθούσε να αναπτυχθεί σε σετ παιχνίδι, όμως δεν έβρισκε διαδρόμους. Όσες φορές οι Ολλανδοί προσπάθησαν να σηκώσουν τη μπάλα ψηλά, Ο Εκόνγκ έκοβε με το κεφάλι. Η πρώτη φάση στο παιχνίδι ήταν για την Γκόου Αχέντ Ιγκλς. Ο Σόου στο 10ο λεπτό σούταρε δυνατά, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Ο Δικέφαλος απείλησε με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Μουργκ στο 17ο λεπτό, ενώ το σουτ του Αντρίγια στο 22΄κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο ΠΑΟΚ δημιούργησε την πρώτη του πραγματική απειλή στο 27΄ όταν ο Μπράντον βγηκε τετ α τετ με τον Ντελάνγκε, αλλά αυτός απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Ισπανού. Ωστόσο, η στιγμή του αγώνα υπήρξε στο 28ο λεπτό, όταν ο Αουγκούστο έγινε αναγκαστική αλλαγή λόγω ενοχλήσεων στον οπίσθιαιο μηριαίο με τον Σβαμπ να περνά στη θέση του, Σαφώς αυτό ανησύχησε του ανθρώπους του ΠΑΟΚ.

Οι Ολλανδοί στο 37ο λεπτό βρήκαν δίχτυα, σε ένα γκολ που ωστόσο θα έπρεπε να ακυρωθεί, καθώς ο εκτελεστής του κόρνερ από το οποίο προήλθε το γκολ του Σόου, έκανε διπλή επαφή με την μπάλα. Αυτό το γκολ.. χάλασε το μυαλό των παικτών του Δικεφάλου, που από εκεί και έπειτα τα έκαναν όλα λάθος. Ο Ζ. Ζίβκοβιτς χρειάστηκε να επέμβει εντυπωσιακά σε δύο στιγμές πριν τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε την Γκόου Αχέντ Ιγκλς να πηγαίνει στα αποδυτήρια με 0-1.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου στην έναρξη του δευτέρου μέρους έριξε στον αγώνα τους Ταλιχμανίδη, Μιχαηλίδη, Κουλιεράκη, Κωνσταντέλια καιν Γκορντεζιάνι. Οι «ασπρόμαυροι» μάλιστα κατάφεραν να βρουν δίχτυα με το... καλημέρα, καθώς ο Σβαμπ με ωραία κεφαλιά βρήκε δίχτυα μετά την εξαιρετική μπαλιά του Τάισον.

Από το γκολ και έπειτα ο ρυθμός έπεσε, με τις δύο ομάδες να κάνουν αρκετά λάθη και να χάνουν συνεχώς την μπάλα, κάτι που δεν ευνοούσε τον ρυθμό του αγώνα. Ο τεχνικός του ΠΑΟΚ συνέχισε να δίνει χρόνο συμμετοχής σε παίκτες και έτσι μπήκαν στον αγώνα και οι Βρακάς, Βιεϊρίνια, Τσαούσης Γιαξής. Το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος δεν διεκδικούσε δάφνες ποιότητας και οι δύο ομάδες αναλώνονταν κυρίως σε χαμηλού ρίσκου μεταβιβάσεις.

Η πρώτη μεγάλη φάση ήρθε στο 69΄ όταν ο Τσαούσης έκανε ωραία ενέργεια, σούταρε κιόλας, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Η Γκόου Αχέντ Ιγκλς πήρε κεφάλι στο σκορ στο 70, με ένανα κεραυνό του Αντεκάνι, που δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στον Ταλιχμανίδη. Από το γκολ των Ολλανδών και έπειτα ο ρυθμός έπεσε αισθητά καιο ο ΠΑΟΚ απείλησε έξι λεπτά μετά με ένα σουτ του Γκορντεζιάνι που απέκρουσε εύκολα ο αντίπαλος κίπερ.

Η κεφαλιά του Κωνσταντέλια στο 90΄ δεν βρήκε δίχτυα και έτσι έμεινε το 2-1 για τους Ολλανδούς.

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης (61΄ Βιεϊρίνια), Νάσμπεργκ (46΄ Μιχαηλίδης), Έκονγκ (46΄ Κουλιεράκης), Ράφα (61΄Τσαούσης), Ντούγκλας (28΄ Σβαμπ), Τσιγγάρας (61΄Γιαξής), Τάισον (70΄ Τζίμας), Αν. Ζίβκοβιτς (46΄Κωνσταντέλιας), Μουργκ (61΄ Βρακάς). Μπράντον 46΄ (Γκορντεζιάνι)

Γκόου Αχέντ Ιγκλς: Ντελάνγκε, Κάιπερς, Βάιενμπεργκ, Λίντμπεργκ, Μπλόμε, Λανσάνα, Έντβαρντσεν, Μαρκέλο, Αμόφα, Έβερινκ, Μπρόιμ.