Ήττα για την ΑΕΚ από τη Βολουντάρι

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:59 - 11.10.2023 / Ανανεώθηκε: 21:27 - 11.10.2023

Η ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-2 σετ από τη Βολουντάρι στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων για το Challenge Cup.

«Αυτοκτόνησε» η ΑΕΚ στο ματς με τη Βολουντάρι. Η Ένωση προηγήθηκε με 2-0 σετ και με 16-13 στο τέταρτο αλλά γνώρισε την ήττα με 3-2 σετ από τη ρουμανική ομάδα στον πρώτο αγώνα των δύο ομάδων στο κλειστό του Καματερού.

Η ΑΕΚ θέλει μόνο νίκη στη ρεβάνς προκειμένου να έχει ελπίδες πρόκρισης στη φάση των «32» της διοργάνωσης. Αν η Ένωση νικήσει με 3-0 ή 3-1 σετ, τότε θα πάρει την πρόκριση απευθείας.

Αν η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ επιβληθεί με 3-2 σετ, τότε η πρόκριση θα κριθεί στο «χρυσό» σετ. Η ομάδα που θα προκριθεί από αυτό το ζευγάρι, θα αντιμετωπίσει την Κάντι Σαφχάουζεν.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προηγήθηκε με 4-1 στο πρώτο σετ. Η Βολουντάρι μείωσε στον πόντο αλλά η ΑΕΚ βρήκε απάντηση για το 7-3. Η ομάδα της Ρουμανίας πλησίασε και πάλι, όμως οι γηπεδούχες έκαναν το 16-12 δείχνοντας να ελέγχουν το ματς. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (23-17), όμως οι φιλοξενούμενες έφεραν το σετ στα ίσα για το 24-24. Τελικά, η ΑΕΚ έδειξε ψυχραιμία και κατέκτησε το πρώτο σετ με 29-27.

Η ΑΕΚ μπήκε φουριόζα και στο δεύτερο σετ. Η Ένωση έφτασε στο 8-1 αλλά η Βολουντάρι έκανε την ανατροπή για το 11-13. Σε εκείνο το σημείο ήταν σειρά της ΑΕΚ να φέρει την κατάσταση υπέρ της για το 17-15. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ διατήρησε το προβάδισμά και έφτασε στο 26-24 και το 2-0 σετ.

Σε αντίθεση με τα δύο πρώτα σετ, η Βολουντάρι κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ στο τρίτο σετ. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 11-15 και η διαφορά έφτασε ακόμη και τους έξι πόντους (14-20, 15-21, 16-22) και η Βολουντάρι έκλεισε το σετ με άνεση.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν με το πόδι στο γκάζι στο τέταρτο σετ. Η Βολουντάρι προηγήθηκε με 0-5 και 4-9 αλλά η ΑΕΚ δεν κατέθεσε τα όπλα και ισοφάρισε 12-12. Η Ένωση προσπέρασε με 16-13, όμως η ομάδα της Ρουμανίας έφερε το σετ τούμπα για το 18-21 και το 19-23. Η Βολουντάρι έκλεισε το σετ και ισοφάρισε 2-2 σετ.

Στο τάι μπρέικ, η Βολουντάρι πήρε προβάδισμα από νωρίς και το διατήρησε μέχρι τέλους, παρά την ισοφάριση της ΑΕΚ σε 12-12.