Νίκη - θρίλερ για την ΑΕΚ κόντρα στην Κρίενς

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:28 - 24.10.2023 / Ανανεώθηκε: 22:09 - 24.10.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 30-29 της Κρίενς από τη Λουκέρνη για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του EHF European League. Ο Στίπε Μαντάλινιτς πέτυχε το νικητήριο γκολ της Ένωσης.

Η ΑΕΚ «έσπασε το ρόδι» στο EHF European League. Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκις επιβλήθηκε με 30-29 της Κρίενς Λουκέρνη για τη δεύτερη αγωνιστική του δεύτερου ομίλου και πήρε την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση.

Θυμίζουμε ότι η ΑΕΚ είχε ηττηθεί από την Γκόρνικ Ζάμπρζε στην πρεμιέρα της στους ομίλους. Η Ένωση, που προερχόταν από νίκη στο πρωτάθλημα κόντρα στη Δράμα, έκανε τα εύκολα δύσκολα αφού προηγήθηκε με δύο γκολ (29-27) τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Σμιντ αλλά ο Μαντάλινιτς έδωσε τη λύση.

Η ΑΕΚ, μετά το αρχικό 2-2, πάτησε γκάζι και πέτυχε τρία διαδοχικά αναπάντητα τέρματα με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο, τον Πάτρικ Λέμος και τον Πάτρικ Μαρτίνοβιτς. Ο Γιόνας Σέλκερ έδωσε τέλος στο σερί της Ένωσης και στη συνέχεια ο Στίπε Μαντάλινιτς έφερε την ΑΕΚ στο double score (6-3) στο ένατο λεπτό του ματς.

Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά (6-5) με δύο γκολ του Ράμον Σλουμπφ μέσα σε τρία λεπτά. Ο Στίπε Μαντάλινιτς και ο Χάρης Μάλλιος έφεραν τη διαφορά σε τρία τέρματα και πάλι (8-5) στο 14ο λεπτό του αγώνα. Η Λουκέρνη, όμως, μείωσε ξανά σε 8-7 στο 17ο λεπτό. Η ΑΕΚ συνέχισε να έχει τον έλεγχο και προηγήθηκε με πέντε τέρματα (14-9, 15-10) με τον Βαγγέλη Αραμπατζή και τον Στίπε Μαντάλινιτς. Η ομάδα της Λουκέρνης μείωσε σε 15-12, που ήταν το σκορ του ημιχρόνου με τον Τζίνο Στίνερτς και τον Ον Λάνγκενικ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ΑΕΚ προσπέρασε με 17-13 με τον Πάτρικ Μαρτίνοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν και πάλι στο ελάχιστο (17-16), όπως συνέβη και στο νέο προβάδισμα της Ένωσης με 19-16 με τον Πάτρικ Λέμος. Στο 46' αποβλήθηκε ο Λούκα Σόκολιτς της ΑΕΚ με κόκκινη κάρτα αλλά η Ένωση είχε διαρκώς το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ έφτασε στο 23-20 με τον Βύρωνα Παπαδόπουλο στο 50ό λεπτό. Η Κρίενς μείωνε διαρκώς στα δύο γκολ, αλλά η ΑΕΚ έβρισκε τρόπο να διατηρεί το προβάδισμά της μέχρι το 57' και το 29-27 με τον Λέμος. Η Κρίενς με δύο διαδοχικά γκολ του Σμιντ ισοφάρισε 29-29 δίνοντας χαρακτήρα θρίλερ στα τελευταία δύο λεπτά του ματς.

Ο Στίπε Μαντάλινιτς με γκολ στο 59:08 έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στην ΑΕΚ. Η Ένωση έβγαλε την κρίσιμη άμυνα και έφτασε στη νίκη. Η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς κοντράρεται με τον ΓΑΣ Κιλκίς για την έκτη αγωνιστική του πρωταθλήματος. Ο επόμενος αγώνας της ΑΕΚ για τον δεύτερο όμιλο του EHF European League είναι κόντρα στο Αννόβερο εκτός έδρας στις 14 Νοεμβρίου.

ΑΕΚ- ΚΡΙΕΝΣ 30-29

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 11-8, 12-9, 15-12 (ημχ), 17-14, 20-18, 22-19, 24-22, 28-26, 30-29

AEK(Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς 1, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 3, Κεδέρης 2.

Διαιτητές: Μάντσεν- Μόρτενσεν (Δανία), Κόκκινη: 45:18 Σόκολιτς (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 7-2, Πέναλτι: 4/4-3/3