Στα ημιτελικά η ΑΕΚ, παίζει με τον Παναθηναϊκό

ΑΕΚ βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:30 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:35 - 12.04.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ του Μαρκόπουλου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό.

Η ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-0 του Μαρκόπουλου και σε συνδυασμό με τη νίκη στο πρώτο ματς, έκλεισε θέση στην τετράδα.

Αντίπαλος της ΑΕΚ στα ημιτελικά θα είναι ο Παναθηναϊκός, που πήρε την πρόκριση κόντρα στη Θέτιδα Βούλας. Η Ένωση θα έχει το πλεονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στους τελικούς του πρωταθλήματος κρίνεται στις δύο νίκες. Αξίζει να αναφέρουμε ότι οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν και στον τελικό του Κυπέλλου με την Ένωση να παίρνει τη νίκη και να κατακτά το τρόπαιο.

Με άσο της Νίζετιχ και επίθεση της Σίλβα, η Ένωση προσπέρασε με 6-2. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 10-9 μετά από λάθος της Βλαχάκη με την ΑΕΚ να προσπερνά με 12-9 με δύο επιθέσεις της Σίλβα. Η ομάδα του Πασκουαλίνο μείωσε και πάλι στο ελάχιστο (13-12) με μπλοκ της Φιτζμόρις. Η ΑΕΚ βρήκε λύσεις μέσα από το σερβίς και έφτασε στο 21-16 με μπλοκ της Κουλίκοβα και άσο της Βλαχάκη. Με επίθεση της Νίζετιχ η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε με 24-18 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19 με νέα επίθεση της ακραίας από την Αργεντινή.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο προσπέρασε με 6-9 με δύο διαδοχικές επιθέσεις της Φιτζμόρις. Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 10-9 με άσο της Νίζετιχ με την ομάδα από τα Μεσόγεια να ισοφαρίζει σε 12-12 με μπλοκ από τη Φιτζμόρις. Η Ένωση έφτασε στο 16-12 μετά από λάθος της Λέιθαμ και επίθεση της Νίζετιχ με τη διαφορά να φτάνει τους πέντε πόντους (20-15) μετά από νέο λάθος των παικτριών του Πασκουαλίνο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 23-17 με τη Σίλβα και κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-20 μετά από λάθος σερβίς της Φιτζμόρις.

Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ έφτασε στο 10-6 στο τρίτο σετ με δύο διαδοχικούς άσους της Βλαχάκη και λάθος της Αλλαγιάννη. Το Μαρκόπουλο έχτισε σερί και προσπέρασε με 10-11 μετά από δύο διαδοχικά μπλοκ και λάθος της Σίλβα. Όμως η ΑΕΚ είχε και πάλι απάντηση και προσπέρασε με 15-12 με άσο της Ξανθοπούλου. Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 17-16 με άσο της Καλανταρίδου με την ΑΕΚ να προσπερνά με 20-17 με επίθεση της Βλαχάκη. Η Ένωση έφτασε στο 24-20 με άσο της Κουλίκοβα και πήρε τη νίκη.

Διαιτητές: Φραγκάκης, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Τσιμπινός, Επόπτες: Σταυράτη, Σταυρόπουλος, Γραμματεία: Καρατζογλίδου.