Πρόκριση με δύο νίκες για τον Ολυμπιακό

Ολυμπιακός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:47 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 19:14 - 12.04.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας στο κλειστό του Ρέντη και σφράγισε την πρόκριση στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών με δύο νίκες.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας και «σφράγισε» το εισιτήριο για την τετράδα.

Ο Ολυμπιακός, που είχε πάρει τη νίκη και στη Σαντορίνη, θα αντιμετωπίσει είτε τον ΠΑΟΚ είτε τον Άρη στα ημιτελικά.

Οι φιλοξενούμενες έκαναν εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκαν με 2-6 με τον Ολυμπιακό να κάνει την ανατροπή για το 10-6. Η ομάδα του Μιτσέλι προσπέρασε με 15-9 με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει στους δύο πόντους (15-13). Η ομάδα του Πειραιά είχε σταθερά το προβάδισμα φτάνοντας στο 22-16 στην τελική ευθεία του σετ. Η ομάδα της Σαντορίνης δεν είχε αντίδραση με τον Ολυμπιακό να φτάνει στο 25-18 και το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε με το πόδι στο γκάζι και προσπέρασε με 7-3 και στη συνέχεια με 10-4. Η διαφορά έφτασε τους οκτώ πόντους (15-7) και παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το 25-20 και το 2-0 στα σετ. Με την κατάκτηση των δύο σετ, ο Ολυμπιακός εξασφάλισε την πρόκριση αφού είχε επικρατήσει και το στο πρώτο ματς.

Στο τρίτο σετ η ομάδα της Σαντορίνης προσπέρασε με 3-7. Ο Ολυμπιακός έκανε την ανατροπή και προηγήθηκε με 11-9 και 13-10 με τον ΑΟ Θήρας να μειώνει στον πόντο (14-13, 15-14). Η ομάδα του Μιτσέλι προηγήθηκε με τέσσερις πόντους (21-17, 22-18) και έφτασε στην κατάκτηση του τρίτου σετ και της νίκης.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Λιάκου, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Γεωργοπούλου, Παπαχατζής, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.