«Αεράτη» πρόκριση για τον Παναθηναϊκό στα ημιτελικά

Παναθηναϊκός βόλεϊ γυναικών

Πηνελόπη Παπαδήμου 17:20 - 12.04.2023 / Ανανεώθηκε: 18:22 - 12.04.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Αμαρουσίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε στα ημιτελικά της Volleyleague γυναικών. Το «τριφύλλι» επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Θέτιδας Βούλας στο κλειστό του Αμαρουσίου και σε συνδυασμό με τη νίκη του στο πρώτο ματς, «σφράγισε» την πρόκριση.

Ο Παναθηναϊκός επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί στο ζευγάρι αυτό. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη θα αντιμετωπίσει στην τετράδα είτε την ΑΕΚ είτε το Μαρκόπουλο, με την Ένωση να έχει πάρει τη νίκη στο πρώτο ματς και το προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγήθηκε με 4-7 στο πρώτο σετ εκμεταλλευόμενη τις κακές υποδοχές των παικτριών του Παναθηναϊκού. Το τριφύλλι ισοφάρισε και προσπέρασε με 12-9 με άσο της Παπαφωτίου ενώ με νέο άσο, αυτή τη φορά από την Ανθούλη, η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 16-12 με τον Γιώργο Ρούση να καλεί τάιμ άουτ. Η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους με τη Θέτιδα να μειώνει στους τρεις (21-18) με τον Παναθηναϊκό να φτάνει το εξαπλό σετ μπολ (24-18) και να κατακτά το πρώτο σετ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος στο δεύτερο σετ και έφτασε στο double score (12-6) με πρώτο χρόνο της Χατζηευστρατιάδου. Το τριφύλλι με την Ανάε στο σερβίς έχτισε σερί για το 19-7 με την Γκρόθες. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έφτασε στο 22-9 με δύο διαδοχικούς άσους της Χατζηευστρατιάδου και εν συνεχεία κατέκτησε το δεύτερο σετ με 25-12.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 7-3 με διπλό μπλοκ πάνω στην Οικονομίδου. Η Θέτιδα μείωσε στους δύο (10-8) αλλά το τριφύλλι πάτησε και πάλι γκάζι για το 17-11 με πλασέ της Νικολογιάννη. Με μπλοκ της 23χρονης ακραίας ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 22-15 και κατέκτησε το τρίτο σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Ράντσιου, Παρατηρητής: Πολίτης, Επόπτες: Σταθοπούλου, Κοσμόπουλος, Γραμματεία: Μισιάκα.