Ο Ολυμπιακός πέρασε από την έδρα της ΑΕΚ και αναδείχτηκε πρωταθλητής χειμώνα

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:45 - 16.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:59 - 16.12.2023

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε 27-23 της ΑΕΚ στο κλειστό των Λιοσίων στο εξ αναβολής ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Handball premier.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στο κλειστό των Λιοσίων. Η ομάδα του Πειραιά επιβλήθηκε 27-23 στην έδρα της ΑΕΚ στο εξ αναβολής ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Handball premier. Με τη νίκη αυτή η ομάδα του Νίκου Γραμματικού αναδείχθηκε πρωταθλήτρια χειμώνα. Αξίζει να αναφέρουμε ότι είναι η δεύτερη νίκη του Ολυμπιακού επί της ΑΕΚ τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Πειραιά είχε νικήσει με 26-25 στον τελικό του Σούπερ Καπ με γκολ του Σάββα Σάββα στο φινάλε της παράτασης.

Σημειώνεται ότι το πρωτάθλημα θα διακοπεί για έναν περίπου μήνα αφού μεσολαβεί το Euro 2024 με τη συμμετοχή της Εθνικής ομάδας ανδρών. Σπουδαία εμφάνιση έκαναν οι δύο τερματοφύλακες. Ο Σάββας Σάββας και ο Βαγγέλης Αραμπατζής ξεχώρισαν επιθετικά για τους δύο συλλόγους.

Το ντέρμπι ήταν αρχικά προγραμματισμένο για τον Οκτώβριο. Ωστόσο, το πρόβλημα που προέκυψε στο ΟΑΚΑ και το κλείσιμο της αίθουσας «Κασιμάτης» έφεραν την αναβολή του.

Πριν την έναρξη του ντέρμπι τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Κώστα Νεστορίδη που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 93 ετών. Το όνομα του θρυλικού «Νέστορα» της ΑΕΚ αντήχησε στο κλειστό των Λιοσίων από τους φίλους της Ένωσης.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αγχωμένες στον αγωνιστικό χώρο. Η ΑΕΚ είχε το προβάδισμα μέχρι το 7-6 αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έκανε σερί 0-3 και πήρε τα ηνία με 7-9 με δύο διαδοχικά τέρματα του Σάββα.

Οι δύο τερματοφύλακες κυριαρχούσαν στον αγώνα με εκπληκτικές επεμβάσεις εκατέρωθεν. Η ΑΕΚ μείωσε στο γκολ (9-10) με τον Αραμπατζή, όμως ο Τζίμπουλας έφερε τον Ολυμπιακό στο 9-11. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 10-11 με το τέταρτο προσωπικό γκολ του Αραμπατζή.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε με 10-13 με γκολ του Κανδύλα. Οι γηπεδούχοι μείωσαν στο γκολ με τον Παπαδόπουλου και ισοφάρισαν 17-17 με τον Μάλλιο. Ο Ολυμπιακός πήρε και πάλι τα ηνία (17-18) με γκολ του Τζίμπουλα, όμως η ομάδα του Ντράγκαν Τζούκιτς προηγήθηκε με 19-18 με τον Αραμπατζή.

Η γέννηση ενός παιδιού δεν μπαίνει στη ζυγαριά ούτε με τον τελικό της Ευρωλίγκας!

Ο Κώστας Σωτηρίου γράφει για τα δεινά, που προκάλεσε στον Ολυμπιακό, η απουσία του «χαζομπαμπά» Αλεκ Πίτερς και εντοπίζει όλες τις παραφωνίες στο ερυθρόλευκο ρόστερ, που εξηγούν ουσιαστικά το 0/4 απέναντι στις ισπανικές ομάδες στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Πειραιά έκανε σερί και προσπέρασε και πάλι (20-21) δέκα περίπου λεπτά πριν το τέλος. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε να είναι επιθετική και έφτασε στο 20-23 με τέρμα του Παπαβασίλη. Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμά του μέχρι το φινάλε του αγώνα και έφτασε στο διπλό, που του έδωσε και την πρώτη θέση της βαθμολογίας μετά το τέλος του πρώτου γύρου.

ΑΕΚ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 6-5, 7-8, 7-9, 10-11 (ημχ), 13-14, 15-16, 19-18, 20-21, 20-22, 23-27

ΑΕΚ (Τζούκιτς): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 5, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 2, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Τόμε, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Μαρτίνοβιτς 2, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος, Κεδέρης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 2, Βίντα, Τζίμπουλας 8, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής, Πασσιάς 1, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης, Σάββας 8

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Δίλεπτα: 9-7, Πέναλτι: 1/1-2/2