Άνετο τρίποντο για την ΑΕΚ στα Πεύκα

Η ΑΕΚ επικράτησε 3-0 των Πρωταθλητών Πεύκων στη Θεσσαλονίκη για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Η ΑΕΚ επέστρεψε στα τρίποντα στη Volleyleague γυναικών. Η Ένωση, μετά την απώλεια βαθμού κόντρα στο Μαρκόπουλο την προηγούμενη αγωνιστική, νίκησε 3-0 σετ τους Πρωταθλητές Πεύκων για τη 18η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Ο αγώνας έγινε λίγες ημέρες μετά τη μεταξύ τους αναμέτρηση για τα προημιτελικά του Κυπέλλου με νικήτρια και πάλι την ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ. Η ΑΕΚ έφτασε τους 40 βαθμούς και είναι στην τρίτη θέση του πρωταθλήματος. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου έμεινε στους 25 βαθμούς και συνεχίζει στην πέμπτη θέση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν μαζί στο πρώτο σετ. Τα Πεύκα ξέφυγαν για πρώτη φορά με δύο πόντους (8-6) με την Κάντγουορθ αλλά στη συνέχεια η ΑΕΚ ισοφάρισε με μπλοκ της Τσάριτς. Η Ένωση προσπέρασε με 13-16 με πόντο της Γιώτα αλλά οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο (16-17) με την Κάντγουορθ. Με μπλοκ της Στράντζαλη και πόντο της Τσάριτς, η ΑΕΚ έφτασε στο 16-20. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου μείωσε και πάλι στον πόντο για το 19-20 αλλά η τελική ευθεία του σετ ανήκε στην ΑΕΚ που έκανε το 19-25 με την Καλαντάτζε και τη Στράντζαλη.

Με μπλοκ της Γιώτα η ΑΕΚ προηγήθηκε 2-4 στο δεύτερο σετ αλλά η Μορένο με άσο ισοφάρισε αμέσως. Η Ένωση προσπέρασε 7-10 με άσο της Κωνσταντινίδου και πόντο της Καλαντάτζε και οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 10-14 με μπλοκ της Γιώτα. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε με πέντε πόντους (11-16) με την Τσίρκοβιτς και οι γηπεδούχες μείωσαν στους δύο (16-18) με την Απλαδά. Αυτό ήταν και ο τελευταίος πόντος που πήραν τα Πεύκα στο δεύτερο σετ. Με εντυπωσιακό ντεμαράζ η ΑΕΚ έκανε σερί και κατέκτησε το σετ με 16-25 με άσο της Κωνσταντινίδου.

Με τα καλά σερβίς της αρχηγού της η ΑΕΚ προσπέρασε με 0-5 στο τρίτο σετ με άσο της Κωνσταντινίδου. Τα πολλά λάθη των παικτριών του Γιουνούς Οτσάλ έδωσαν στα Πεύκα την ευκαιρία να μειώσουν στον πόντο (4-5) όμως η Ένωση προσπέρασε με 4-8 με άσο της Στράντζαλη. Με μπλοκ της Γιώτα η ΑΕΚ έφτασε στο 6-10 αλλά οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 10-10. Οι φιλοξενούμενες βρήκαν νέο σερί και προσπέρασαν με 11-16 αλλά τα Πεύκα δεν κατέθεσαν τα όπλα. Η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου προηγήθηκε 23-22 με άσο της Μορένο, αλλά η ΑΕΚ βρήκε τις λύσεις και πήρε το τρίτο σετ και τη νίκη.

Διαιτητές: Γεωργιάδης Εμμ., Παπαδόπουλος, Παρατηρητής: Κάλλης, Επόπτες: Δρούκα, Καπλάνης, Γραμματεία: Χατζηγεωργίου.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 13-16, 19-21, 19-25

2ο σετ: 7-8, 11-16, 16-21, 16-25

3ο σετ: 4-8, 11-16, 19-21, 24-26

*Οι πόντοι των Πεύκων προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 16 λάθη αντιπάλων και της ΑΕΚ προήλθαν από 8 άσσους, 34 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 0-3 (19-25, 16-25, 24-26) σε 79'

Α.Σ. ΑΚΑΔ. ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΩΝ ΠΕΥΚΩΝ (Κώστας Παπαδόπουλος): Απλαδά 6 (5/7 επ., 1 άσσος), Γκραφ 5 (3/13 επ., 2 μπλοκ), Δρακουλίδου, Νικόλοβα 5 (4/21 επ., 1 άσσος, 57% υπ. - 29% άριστες), Κάντγουορθ 9 (8/30 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. - 32% άριστες), Μορένο 18 (14/39 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ) / Μπάλλα (λ, 29% υπ. - 4% άριστες), Στεργιάκη (λ, 20% υπ. - 20% άριστες), Τόλιου, Καλαποδά, Μιχοπούλου.

Α.Ε.Κ. (Γιουνούς Οτσάλ): Γιώτα 5 (1/4 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στράντζαλη 17 (13/30 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 60% υπ. - 20% άριστες), Καλαντάτζε 5 (3/16 επ., 2 μπλοκ), Κάριτς 12 (10/33 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κωνσταντινίδου 7 (2/5 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Τσίρκοβιτς 7 (5/12 επ., 2 μπλοκ, 35% υπ. - 29% άριστες) / Ξηντάρα (λ, 59% υπ. - 47% άριστες), Στάικου, Σολέ.