Πέρασε από το Μαρκόπουλο ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ του Μαρκόπουλου για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το νικηφόρο του σερί στη Volleyleague γυναικών διεύρυνε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 3-0 σετ του Μαρκόπουλου εκτός έδρας για τη 18η αγωνιστική.

Με τη νίκη αυτή ο Ολυμπιακός έφτασε τους 47 βαθμούς και συνεχίζει να οδηγεί την κούρσα του πρωταθλήματος. Το Μαρκόπουλο έμεινε στους 21 βαθμούς αλλά παραμένει στην όγδοη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 0-4 στο πρώτο σετ και 1-6 μετά από κακή επίθεση της Νικολογιάννη. Με άσο της Τοντάι η ομάδα του Τζιανγκρόσι Πασκουαλίνο μείωσε 4-6 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε στον πόντο (7-8) με την Αλλαγιάννη. Με την Κούμπουρα στη γραμμή του σερβίς ο Ολυμπιακός έφτασε στο 8-11 και στη συνέχεια στο 10-14 με τη Μλεΐνκοβα. Το Μαρκόπουλο μείωσε ξανά στον πόντο (13-14) με τη Λέιθαμ και προσπέρασε με 18-16 με επίθεση της Νικολογιάννη και μπλοκ της Αλλαγιάννη.

Η γηπεδούχος ομάδα διατήρησε το προβάδισμά της μέχρι το 21-20. Σε εκείνο το σημείο τα καλά σερβίς της Λαμπρούση έφερε τον Ολυμπιακό στο 21-13 με άσο της Ελληνίδας κεντρικής. Οι γηπεδούχες ισοφάρισαν 23-23 με την Τοντάι αλλά η Κούμπουρα και η Φαριόλ έδωσαν το σετ στην ομάδα του Πειραιά.

Στο δεύτερο σετ το Μαρκόπουλο πίεσε από τη γραμμή του σερβίς και προσπέρασε με 7-3 με άσο της Νικολογιάννη και λάθος επίθεση της Νίζετιχ. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με δύο διαδοχικούς άσος της ακραίας από την Αργεντινή και πόντο της Μλεΐνκοβα έφτασε 9-11. Η διαφορά έφτασε τους τέσσερις πόντους (13-17) με επίθεση της Νίζετιχ και στη συνέχεια τους πέντε (16-21) με την Ντε Χεσούς. Η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 18-24 με την Κούμπουρα και έφτασε με άνεση στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος και έφτασε στο 5-8 με την Κούμπουρα. Με μπλοκ της Φαριόλ οι φιλοξενούμενες προσπέρασαν 7-10 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (8-13) μετά από λάθος της Ντε Χεσούς. Οι γηπεδούχες μείωσαν στον πόντο (12-13) με πόντο της Τοντάι και ισοφάρισαν 14-14 με άσο της Νάγκελς. Το μπλοκ της ομάδας του Πειραιά έδωσε λύση την κρίσιμη στιγμή. Με πόντο της Καράρο η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε 17-20 και εν τέλει κατέκτησε το τρίτο σετ με 22-25 και πήρε το τρίποντο.

Διαιτητές: Μουλά Ειρ., Αντωνόπουλος, Παρατηρητής: Καπάνταης, Επόπτες: Σταυράτη, Κοκορομύτη, Γραμματεία: Πεσίνογλου.