Διατήρησε την έδρα του ο Παναθηναϊκός, 3-1 σετ τον ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:03 - 17.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:53 - 17.02.2024

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το εντός έδρας αήττητο που έχει στο πρωτάθλημα διατήρησε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Το τριφύλλι έφτασε τους 43 βαθμούς και συνεχίζει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης, από την άλλη, έμεινε στους 23 βαθμούς. Θυμίζουμε ότι πριν λίγες ημέρες οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στη Θεσσαλονίκη για τα προημιτελικά του Κυπέλλου, το τριφύλλι νίκησε 3-1 σετ και προκρίθηκε στο Final-4 της διοργάνωσης.

Το τριφύλλι μπήκε δυναμικά στον αγώνα και έφτασε στο 10-4 με άσο της Σαμαντάν και επίθεση της Άτκινσον. Η ομάδα του Θάνου Τερζή αντεπιτέθηκε και μείωσε 11-9 με μπλοκ της Ντέακ ενώ η διαφορά έφτασε στον πόντο (12-11) με επίθεση της Ουίλιαμς. Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε και πάλι (16-12) με άσο της Παπαφωτίου, όμως η ομάδα της Θεσσαλονίκης επανήλθε και πάλι (17-17) με την Κυπαρίσση. Από εκείνο το σημείο το σετ έγινε θρίλερ αλλά η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε 23-19 με την Άτκινσον και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-20 με τη Σαμαντάν.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 3-1 μετά από λάθος επίθεση της Κυπαρίσση. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε με άσο της Πολυνοπούλου και προσπέρασε με 5-8 με επίθεση της Φανγκ και μπλοκ της Τσιόγκα. Με επίθεση της ίδιας παίκτριας η ομάδα του Θάνου Τερζή έφτασε στο 6-10 αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στον πόντο (9-10) με τη Σαμαντάν στο σερβίς. Με μπλοκ της κεντρικής από την Κροατία το τριφύλλι προσπέρασε με 16-15 αλλά ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι τα ηνία (19-21) με μπλοκ και άσο από την Οικονομίδου. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη ισοφάρισε 23-23 με την Άτκινσον αλλά ο ΠΑΟΚ έκανε το 24-26 με τη Φανγκ και την Τσιόγκα και κατέκτησε το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε εντυπωσιακά. Μετά το αρχικό 5-5, το τριφύλλι έχτισε σερί με την Γκρόθες στο σερβίς και έφτασε στο 14-5 με μπλοκ της Παπαφωτίου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε στους τέσσερις πόντους (15-11) με μπλοκ από την Τσιόγκα και επίθεση της Ουίλιαμς. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδης πήρε και πάλι σημαντική διαφορά για το 21-13 με μπλοκ της Σαμαντάν. Οι γηπεδούχες κατέκτησαν με άνεση το τρίτο σετ.

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 3-5 στο τέταρτο σετ με μπλοκ της Πολυνοπούλου. Ο Παναθηναϊκός με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς έφτασε στο 9-7 με άσο της Ελληνίδας πασαδόρου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επανήλθε και προσπέρασε με 12-13 μετά από κακή επίθεση της Σαμαντάν. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 17-19 με μπλοκ της Φανγκ και της Τσιόγκα. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 23-22 με επίθεση της Κελεσίδη, όμως ο ΠΑΟΚ έφτασε στο σετ μπολ (23-24) με άσο της Ηλιοπούλου. Το τριφύλλι κατέκτησε το τέταρτο σετ με 26-24 με μπλοκ και επίθεση της Σαμαντάν.

Διαιτητές: Κυριοπούλου, Οικονόμου Β., Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Τομαράς, Μουζακίτη, Γραμαμτεία: Τρίκκα.