Βήμα οκτάδας για τον Ολυμπιακό, 29-23 την Μπρίξεν

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:51 - 17.02.2024 / Ανανεώθηκε: 21:05 - 17.02.2024

Ο Ολυμπιακός νίκησε 29-23 την Μπρίξεν στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» του EHF European Cup.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά του EHF European Cup έκανε ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά επικράτησε 29-23 της Μπρίξεν στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «16» της διοργάνωσης.

Το ματς έγινε στο κλειστό της Γλυφάδας με τυπικά φιλοξενούμενο τον Ολυμπιακό. Η ρεβάνς θα γίνει στο ίδιο γήπεδο την Κυριακή. Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Ιβάν Σλίσκοβιτς με έξι τέρματα.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με το πόδι στο γκάζι. Μετά το αρχικό 1-0 με τον Καντίντο, η ομάδα του Ζέλικο Μπάμπιτς έφτασε στο 1-4 με τον Τζηρά στο πέμπτο λεπτό του αγώνα. Οι Πειραιώτες κυριαρχούσαν και έφτασαν στο 3-9 με γκολ του Δομπρή. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν 7-10 με τον Ιμπάλι αλλά ο Ολυμπιακός έφτασε στο double score (7-14) με γκολ του Τζίμπουλα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 9-15 με τον Σόνερερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός έφτασε στο 11-19 με γκολ του Βίντα στο 36ο λεπτό. Η ομάδα του Πειραιά διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα και έφτασε στο 15-25 με τον Πασσιά στο 49ο λεπτό. Οι τυπικά γηπεδούχοι μείωσαν στα πέντε γκολ (22-27) με τον Σοντάκι τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος. Το τελικό 23-29 διαμορφώθηκε με γκολ του Σλίσκοβιτς.

«Αντιμετωπίζαμε μια πολύ καλή ομάδα. Το ματς δεν ήταν εύκολο, εμείς το κάναμε να φαίνεται εύκολο. Παίξαμε πάρα πολύ καλή άμυνα, επιθετική άμυνα, βρήκαμε λύσεις στον αιφνιδιασμό, τρέξαμε, βάλαμε γρήγορα γκολ και αυτό μας βοήθησε να ξεφύγουμε στο σκορ. Βέβαια, υπήρχαν κάποια λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο που κάναμε κάποια εύκολα λάθη, λογικά επειδή είχαμε μία μεγάλη διαφορά στο σκορ. Έτσι, ο αντίπαλος μπόρεσε και μείωσε τη διαφορά. Αύριο, πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι μέχρι τέλους, 60 λεπτά, ώστε να διεκδικήσουμε τη νίκη και να πάρουμε την πρόκριση για την οκτάδα», δήλωσε μετά το τέλος του αγώνα ο Σάββας Σάββας.

ΜΠΡΙΞΕΝ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΣΦΠ/ΟΜΙΛΟΣ ΞΥΝΗ 23-29

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 3-7, 5-10, 7-11, 7-14, 9-15 (ημχ.) 11-18, 13-19, 15-22, 16-25, 20-27, 23-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Κοτανίδης, Τζηράς 3, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 6, Δομπρής 3, Πασσιάς 3, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα, Κάβτιτς 1, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 3.

Διαιτητές: Βάνια Άντιτς-Γελένα Γιακόβλιεβιτς (Σερβία), Κόκκινη: 37:18 Ντε Ολιβέιρα, δίλεπτα: 2-3, πέναλτι: 3/3-2/3