Επέστρεψε στις νίκες ο Άρης

Ο Άρης επικράτησε 3-1 σετ της Θέτιδας Βούλας για τη 18η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο Άρης επέστρεψε στις νίκες στη Volleyleague γυναικών μετά από τέσσερα διαδοχικά ανεπιτυχή αποτελέσματα στο πρωτάθλημα. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 σετ της Θέτιδας για τη 18η αγωνιστική.

Ο Άρης έφτασε τους 16 βαθμούς και βρίσκεται στη δέκατη θέση της βαθμολογίας. Η Θέτιδα έμεινε στους 23 βαθμούς και την έβδομη θέση.

Στα δύο πρώτα σετ οι φιλοξενούμενες ξεκινούσαν καλύτερα τον αγώνα (ήταν μπροστά με 6-8) αλλά μετά τον δέκατο πόντο ο Άρης έχτιζε μεγάλες διαφορές (16-12 στο πρώτο, 16-10 στο δεύτερο) φτάνοντας εύκολα στο 2-0.

Στο τρίτο σετ πάλι ο Άρης έκανε την ανατροπή, αλλά δεν μπόρεσε να ξεφύγει με τη Θέτιδα στο 22-22 να φτάνει σε σετ μπολ με άσο της Οκάρο. Η Χέιντεν έχασε την πρώτη ευκαιρία, όχι όμως και τη δεύτερη διαμορφώνοντας το 23-25.

Η Θέτιδα ξεκίνησε καλύτερα και στο τέταρτο σετ όπου προηγήθηκε 8-11, όμως τα σερβίς της Μπάκα έφεραν νέα ανατροπή (12-11) και στο 16-15 ο Άρης με μπλοκ και σερβίς ξέφυγε 19-15. Η Θέτις στο 20-17 είχε την ευκαιρία να μειώσει, ωστόσο η Οκάρο κάρφωσε άουτ και με σερί 5-0 οι κιτρινόμαυρες πήραν τη νίκη.

Η γνώμη του πάγκου

Γιάννης Τσαϊρέλης (προπονητής Άρη): «Θέλαμε να συνδυάσουμε την πρόκριση στο Final 4 του Κυπέλλου με μια νίκη σήμερα. Κι οι δυο ομάδες είχαμε μεσοβδόμαδα αγώνες στα πέντε σετ, αλλά τα κορίτσια άντεξαν και πήραμε μια πολύ μεγάλη νίκη».

Μανώλης Σκουλικάρης (προπονητής Θέτιδας): «Δυστυχώς σε κάποιο σημεία χάναμε τη συγκέντρωση μας, δεν μας έβγαιναν κάποια πράγματα... Ο Άρης έπαιξε καλά στα δύο πρώτα σετ, αλλά ενώ μειώσαμε κολλήσαμε στο 8-11 του δ' σετ και χάσαμε. Πλέον πρέπει να κερδίσουμε την άλλη εβδομάδα το Μαρκόπουλο»

Διαιτητές: Δανιηλίδου, Ισκάς, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Ψύχου, Λούμσι, Γραμματεία: Κουμπλή.