«Απέδρασε» από το Άργος και προκρίθηκε στους τελικούς της Handball premier η ΑΕΚ

Διομήδης - ΑΕΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:00 - 09.04.2023 / Ανανεώθηκε: 20:40 - 09.04.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 23-22 του Διομήδη στο Άργος, έκανε το 2-0 και έκλεισε θέση στους τελικούς της Handball premier, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.

Η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στους τελικούς της Handball premier. Η Ένωση επιβλήθηκε με 22-23 του Διομήδη στο Άργος και έκανε το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών. Ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων είχε συναρπαστική εξέλιξη με την ομάδα του Αλέξη Αλβανού να παίρνει την πρόκριση με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρογκούλσκι σε «νεκρό» χρόνο.

Θυμίζουμε ότι ο Ολυμπιακός ξεπέρασε το εμπόδιο του ΠΑΟΚ στα ημιτελικά. Η σειρά των τελικών θα ξεκινήσει στις 13 ή 14 Μαΐου και ο τίτλος του πρωταθλητή θα κριθεί στις τρεις νίκες.

Η Ένωση προηγήθηκε με 1-3 στο ξεκίνημα του αγώνα. Ο Διομήδης απάντησε και προηγήθηκε με 4-3 με τον Τσάκαλο. Από εκείνο το σημείο οι ομάδες πήγαιναν χέρι - χέρι με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα προσπέρασε με 14-13 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Η εικόνα δεν άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 14-15 και είχε σταθερά προβάδισμα ενός τέρματος μέχρι το 17-18. Σε εκείνο το σημείο, ο Διομήδης ανέκτησε τα ηνία του αγώνα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν γκολ - γκολ. Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ο Διομήδης είχε προβάδισμα ενός τέρματος (22-21). Η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 22-22 στο 59:52 και πήρε τη νίκη με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ρογκούλσκι σε «νεκρό» χρόνο.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΕΚ 22-23

Τα πεντάλεπτα: 3-3, 5-5, 8-7, 10-10, 13-12, 14-13 (ημχ), 15-16, 16-17, 17-18, 19-18, 21-20, 22-23.

Διομήδης Άργους (Ζαραβίνας): Κωστούλας, Τσάκαλος 4, Τζίμπουλας 4, Τσιγαρίδας 6, Τσβίγετιτς 3, Τερλέτσκι, Ασβεστάς, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης, Τότος, Μπετζιλαλί, Μάνθος 1, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζίφκοβιτς 3, Λιόλιος 1.

ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Τικ 1, Μαντάλινιτς 5, Νικολαΐδης, Τσέπιτς 3, Καλαμάτας, Ηλιόπουλος 2, Παπαδιονυσίου 1, Λιάπης 2, Άρσιτς, Σόκολιτς 1, Τσιτομπί, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 2.
Διαιτητές: Νάσκος - Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-3. Κόκκινη: Τζίμπουλας (60:00). Πέναλτι: 1/1 - 4/4

Οι διαιτητές έγραψαν τα εξής στο φύλλο αγώνα: "1) Στο 59:59 λεπτό του αγώνα ο αθλητής της Α' ομάδας Τζίμπουλας Γρηγόριος αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα βάσει του άρθρου 8:10γ για παρεμπόδιση ρίψης τερματοφύλακα.
2) Κατά τη διάρκεια της διακοπής και ενώ ο αγώνας δεν είχε ολοκληρωθεί, καθώς υπολειπόταν ένα δευτερόλεπτο, εισήλθε από την κερκίδα στον αγωνιστικό χώρο ο παράγοντας της ΑΕΚ, κ. Παπαχαρτοφύλης Ευστάθιος και απευθυνόμενος προς τους διαιτητές διαμαρτυρήθηκε έντονα λέγοντάς τους τη φράση "ντροπή σας".