Δεύτερη ήττα και αποκλεισμός για τη Νέα Ιωνία

Sportal newsroom 00:35 - 10.11.2023 / Ανανεώθηκε: 00:41 - 10.11.2023

Η Νέα Ιωνία ηττήθηκε 33-27 από την Έλτσε και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του EHF European Cup.

Στον τρίτο γύρο ολοκληρώθηκε η φετινή ευρωπαϊκή πορεία της Νέας Ιωνίας. Η ομάδα της Αθήνας ηττήθηκε με 33-27 από την Έλτσε και σε συνδυασμό με το 27-23 του πρώτου ματς αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Οι δύο ομάδες έγιναν την έδρα της ισπανικής ομάδας. Η Νέα Ιωνία μπήκε ιδανικά στο ματς και προηγήθηκε με 2-5 και 3-7 με γκολ της Νικολίνας Κεπεσίδου. Η ισπανική ομάδα ισοφάρισε 7-7 με την Γκαρθία και στη συνέχεια η Έλτσε προσπέρασε με 8-7 με τέρμα της Πρίσιλα.

Η Νέα Ιωνία ισοφάρισε 8-8 με τη Φράγκου. Η ισπανική ομάδα πάτησε γκάζι για το 14-10 με την Γκαρθία. Η ελληνική ομάδα μείωσε 15-13 στο φινάλε του ημιχρόνου με γκολ της Φράγκου και της Κεπεσίδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Έλτσε έκανε μία διαχείριση του προβαδίσματος που είχε χτίσει. Η ισπανική ομάδα δεν απώλεσε τη διαφορά που είχε και έφτασε στην άνετη νίκη.

Νέα Ιωνία: Μ. Κεπεσίδου, Μανιά, Νοροτσέa, Λιουμπιανάια 1, Κμίροβα 4, Μπόζιου, Κρίνιτς 9, Μακρή, Φράγκου 2, N. Κεπεσίδου 5, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 2, Γκόμες Μπαρμπόσα 1, Στουγιαννίδου 1.