Ήττα από την Τουρκία και αποκλεισμός για την Εθνική γυναικών

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:33 - 23.08.2023 / Ανανεώθηκε: 20:26 - 23.08.2023

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ηττήθηκε με 3-0 σετ από την Τουρκία και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις της στον τρίτο όμιλο του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος. Η «γαλανόλευκη» ηττήθηκε με 3-0 από την Τουρκία και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Η Ελλάδα ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστική στο πρώτο και το τρίτο σετ και θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι περισσότερο από τον αγώνα. Η «γαλανόλευκη» έχασε δύο σετ μπολ στο τρίτο σετ αλλά έμεινε με την πικρία. Το έργο της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ ήταν εξαρχής δύσκολο αφού η Τουρκία είναι μία από τις καλύτερες ομάδες του κόσμου έχοντας κατακτήσει το VNL πριν από λίγες εβδομάδες.

Η Εθνική ομάδα βόλεϊ γυναικών επιστρέφει στην Ελλάδα με μία νίκη στον όμιλο, κόντρα στη Σουηδία και και τέσσερις ήττες. Ωστόσο, θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει κάτι περισσότερο αφού τόσο η Τσεχία, όσο και το Αζερμπαϊτζάν ήταν ομάδες που δεν ήταν πολύ καλύτερες από την Εθνική βόλεϊ γυναικών.

Η Μελίσα Βάργκας ήταν η κορυφαία σκόρερ του αγώνα με 22 πόντους και το εντυπωσιακό 67% στην επίθεση. Η Καρακούρτ ολοκλήρωσε το ματς με 15 πόντους. Από ελληνικής πλευράς 8 πόντους σημείωσε η Ανθούλη και από 7 οι Νικολογιάννη, Καλαντάτζε και Στράντζαλη.

Όπως και στον αγώνα κόντρα στο Αζερμπαϊτζάν, έτσι και σε αυτό κόντρα στην Τουρκία, η Ελλάδα ξεκίνησε με τις Κωνσταντινίδου στην πάσα, Ανθούλη στη διαγώνιο, Στράντζαλη - Νικολογιάννη στα άκρα, Λαμπρούση - Καλαντάτζε στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού. Με επίθεση της Ανθούλη, η Ελλάδα προηγήθηκε με 3-1 στο πρώτο σετ με τις Τουρκάλες να φτάνουν στην ανατροπή με την Καρακούρτ στη γραμμή του σερβίς. Η «γαλανόλευκη» έμεινε κοντά στο σκορ μείωσε σε 10-11 με τη Κωνσταντινίδου.

Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Ντανιέλε Σανταρέλι πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 12-16 με τη Βάργκας. Η Ελλάδα μείωσε και πάλι στο ελάχιστο (17-18) με χαμένο πρώτο χρόνο της Εντά και ισοφάρισε 18-18 με επίθεση της Στράντζαλη. Η Τουρκία ξέφυγε και πάλι με δύο πόντους (18-20, 19-21) αλλά η Ελλάδα έφερε το σετ στα ίσα. Η ομάδα του Ντανιέλε Σανταρέλι είχε στα δύσκολα τη λύση της Βάργκας, με άσο της οποίας οι τυπικά φιλοξενούμενες έκλεισαν το πρώτο σετ.

Τα καλά σερβίς της Ερντέμ δημιούργησαν μεγάλο πρόβλημα στην ελληνική υποδοχή στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ. Οι Τουρκάλες προηγήθηκαν με 0-5 με πέρασμα της Καρακούρτ μετά από κακή άμυνα της Ανθούλη. Η Ελλάδα προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά, αλλά η ομάδα του Ντανιέλε Σανταρέλι πάτησε για τα καλά γκάζι, προσπέρασε με 8-19 με την Μπαλαντίν στο σερβίς και κατέκτησε με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ η Τουρκία προηγήθηκε με 7-10 με άσο της Βάργκας. Η Ελλάδα μάζεψε τη διαφορά με τη Νικολογιάννη και τη Λαμπρούση αλλά οι ομάδα του Ντανιέλε Σανταρέλι προσπέρασε και πάλι με έξι πόντους με άσο της Κάλατς και λάθος επίθεση της Τσιτσιγιάννη. Η Ελλάδα ισοφάρισε 19-19 με άσο της Νικολογιάννη και προηγήθηκε με επίθεση σε πρώτο χρόνο της Καλαντάτζε. Η Τουρκία έφτασε στο 20-22 με την Καρακούρτ και τη Βάργκας αλλά η Ελλάδα προσπέρασε ξανά με 23-22 με την Ανθούλη φτάνοντας στο σε μπολ (25-24) μετά από χαμένη επίθεση της Καρακούρτ. Η «γαλανόλευκη» είχε και δεύτερη ευκαιρία για την κατάκτηση του σετ όταν και έφτασε στο 26-25 με την Ανθούλη. Η Τουρκία έκλεισε τον αγώνα με πόντο της Ερντέμ μετά από μπλοκ.