Όρθιος κόντρα στη Φερεντσβάρος ο Ολυμπιακός, η πρόκριση θα κριθεί στην Ηλιούπολη

Πηνελόπη Παπαδήμου 16:35 - 20.04.2024 / Ανανεώθηκε: 20:14 - 20.04.2024

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το ευρωπαϊκό του αήττητο κόντρα στη Φερεντσβάρος (28-28) στον πρώτο ημιτελικό των δύο ομάδων για το EHF European Cup.

Ο Ολυμπιακός έκανε μία ακόμη απίθανη εμφάνιση. Η ομάδα του Πειραιά βρέθηκε με δύο γκολ πίσω (28-26) δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος του αγώνα κόντρα στον Φερεντσβάρος αλλά με τέρματα του Σάββα, οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν το αήττητο που έχουν στην Ευρώπη (28-28) στον πρώτο ημιτελικό του EHF European Cup.

Το αποτέλεσμα αυτό δίνει το δικαίωμα στον Ολυμπιακό να ελπίζει εν όψει της ρεβάνς. Η ομάδα του Πειραιά θα φιλοξενήσει τη Φερεντσβάρος στο κλειστό της Ηλιούπολης το Σάββατο 27 Απριλίου.

Μεγάλη εμφάνιση από πλευράς Ολυμπιακού έκανε ο Σάββας Σάββας που σημείωσε οκτώ τέρματα. Στα επτά σταμάτησε ο Μίχα Κάβτσιτς, όσα και ο Μπέντσε Ιμρέ, πρώτος σκόρερ της Φερεντσβάρος.

Η ομάδα του Πειραιά μπήκε φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο και πήρε ελαφρύ προβάδισμα στο ματς με τους Πασσιά, Κανδύλα και Κάβτσιτς. Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 5-3 με τον Μπάλοχ στο δέκατο λεπτό. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 5-5 με τον Σάββα και τον Βίντα στο 13' αλλά η Φερεντσβάρος εκμεταλλευόμενη τη δίλεπτη αποβολή του Σάββα έφτασε στο 8-5 με τον Νάγκι.

Ο Ολυμπιακός μείωσε 9-8 με δύο διαδοχικά γκολ του Κάβτσιτς στο 21ο λεπτό. Η Φερεντσβάρος πήρε και πάλι διαφορά τριών τερμάτων (13-10) με τέρματα των Μικίτα και Ιμρέ. Οι Πειραιώτες διαμόρφωσαν το 13-11 του ημιχρόνου με τον Σάββα.

Θρυλικά κορίτσια έτοιμα για ευρωκούπα!
ΠΟΛΟ

16:04 - 20.04.2024

Ο Ολυμπιακός, μόνο με Ελληνίδες στη σύνθεσή του, νίκησε 16-12 τη Ματαρό των πέντε ξένων και προκρίθηκε στον τελικό του Final 4 του Champions League πόλο γυναικών. Επτά γκολ σημείωσε η Ελευθεριάδου.

Το δεύτερο ημίχρονο εξελίχθηκε σε θρίλερ. Η Φερεντσβάρος προηγήθηκε 16-13 με τον Μικίτα και τον Νάγκι, αλλά ο Ολυμπιακός μείωσε 16-15 με τον Κάβτσιτς. Οι γηπεδούχοι έφτασαν και πάλι στο +3 (18-15) με τον Μπόγκναρ αλλά οι Πειραιώτες μείωναν διαρκώς στο γκολ και περίμεναν την ευκαιρία τους.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 24-21 με τον Κόβατσιτς αλλά ο Ολυμπιακός με τρομερό σερί πήραν τα ηνία του αγώνα για το 24-25 με τον Πασσιά οκτώ περίπου λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης. Η Φερεντσβάρος έφερε και πάλι την κατάσταση υπέρ της για το 27-25 με τον Μπουιντόσο. Ο Κάβτσιτς μείωσε και πάλι στο γκολ για τον Ολυμπιακό και ο Νάγκι διαμόρφωσε το 28-26 υπέρ των Ούγγρων δύο περίπου λεπτά πριν το τέλος. Ο Σάββας με δύο διαδοχικά τέρματα διαμόρφωσε το 28-28 που ήταν το τελικό σκορ.

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ- ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-28

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 5-3, 7-5, 9-7, 11-9, 13-11 (ημχ), 16-14, 20-18, 23-21, 24-24, 26-25, 28-28

ΦΕΡΕΝΤΣΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 3, Νάγκι 4, Μ. Μέζαρος, Ιμρέ 8, Μπάλογκ 1, Πόρνταν 1, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Μ. Μέζαρος, Γκίορι, Μίκιτα 4, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο 1, Κόβασικς 4

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 1, Βίντα 3, Τζίμπουλας, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 2, Σλίσκοβιτς 2, Τσιγαρίδας, Σμόκοτ, Πασσιάς 4, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 7, Μιχαηλίδης, Σάββας 8.

Διαιτητές: Σνιουρεβίτσιους- Γκριγκαλιόνις (Λιθουανία), Παρατηρητής: Μπεσλίγια (Μαυροβούνιο), Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/2-2/2