Πέρασε από το Ζηρίνειο και έκλεισε θέση στο Final 4 ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο και προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών.

Ο Ολυμπιακός προκρίθηκε στο Final 4 του Κυπέλλου βόλεϊ ανδρών. Η ομάδα του Πειραιά, λίγες ημέρες μετά τη νίκη της επί του Μίλωνα για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Volley League, επικράτησε 3-0 της Κηφισιάς στο Ζηρίνειο σε νοκ άουτ προημιτελικό. Πριν την έναρξη του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη Ρούξι Ντουμιτρέσκου που έφυγε από τη ζωή σε ηλικία 46 ετών.

Ο Ολυμπιακός πίεσε αρκετά από τη γραμμή του σερβίς και έφτασε στη νίκη μετά από 79 λεπτά αγώνα. Ο Κώστας Χριστοφιδέλης δεν είχε στη διάθεσή του λόγω τραυματισμού τους Οκοσάνοβιτς, Άλβες και με ίωση ήταν οι Σπηλιώτης, Τζάρας που έκανε το έργο της Κηφισιάς ακόμη δυσκολότερο.

Με όμορφες φάσεις στο φιλέ άρχισε το 1ο σετ του αγώνα με την Κηφισιά και τον Ολυμπιακό να πηγαίνουν χέρι- χέρι. Η Κηφισιά με σερί 3-0 μετέτρεψε το εις βάρος της 7-9 σε 10-9 έχοντας επιθετική «αιχμή» τον Σπυριούνη. Μάλιστα με άσο του ακραίου τους οι «κυανόλευκοι» προηγήθηκαν 12-10 στα μισά της διαδρομής.

Οι φιλοξενούμενοι μετά από φάση διαρκείας έφεραν το σετ στα ίσα 12-12, με τον Ολυμπιακό να ανακτά το προβάδισμα 14-15 με μπλοκ του Γκουσταβάο που λίγο αργότερα έγινε 16-19 με κόντρες των Στερν και Κουμεντάκη. Η Κηφισιά έβγαλε αντίδραση «ροκανίζοντας» τη διαφορά στην ελάχιστη τιμή της 20-21 με επίθεση και μπλοκ του Ρικάρντο. Η Κηφισιά δεν μπόρεσε να γίνει πιο απειλητική με τον Ολυμπιακό να κλείνει το σετ 20-25 με τρεις διαδοχικούς άσους του Στερν.

Στο δεύτερο σετ η Κηφισιά μπήκε καλύτερα προηγήθηκε 4-2 έχοντας τον Παπαγεωργίου στα 9 μέτρα, όμως άμεσα ο Ολυμπιακός με πιεστικό σερβίς ανέτρεψε τα δεδομένα φτάνοντας στο 9-13. Στην εξέλιξη του σετ ο άσος του Μπόγιτς έφερε την Κηφισιά στο 11-13, όμως ο Ιντάλγκο με διαδοχικούς πόντους διαμόρφωσε το 11-16. Οι γηπεδούχοι με εντυπωσιακά μπλοκ του Παπαγεωργίου μείωσαν 17-18. Η Κηφισιά παίζοντας εντυπωσιακό βόλεϊ ισοφάρισε 22-22 με πάιπ του Ρικάρντο, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό σετ μπολ 22-24 μετά από άουτ επίθεση του Σπυριούνη. Τελικά οι «ερυθρόλευκοι» με άσο του Κουμεντάκη κατέκτησαν το σετ 22-25.

Στο τρίτο σετ ο Κώστας Χριστοφιδέλης πέρασε στο γήπεδο τον Χασμπάλλα στη θέση του Στιβαχτή, δίνοντας παράλληλα χρόνο συμμετοχής και στον Φωλιά. Ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς προβάδισμα 2-6 και 5-9 βρίσκοντας πόντους από το μπλοκ. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του σετ, έφτασαν μέχρι το 10-22 με άσο του Ιντάλγκο και μπλοκ του Γκουσταβάο, για να φτάσουν στο 12-25 με κόντρα του Ιντάλγκο.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Νικάκης, Παρατηρητής: Ράπτης, Επόπτες: Κατσιάρας, Παπαθανασίου, Γραμματεία: Ταλάρου.