Η απονομή του ασημένιου μεταλλίου στον Λευτέρη Πετρούνια (vid)

Sportal newsroom 20:04 - 07.10.2023

Ο Λευτέρης Πετρούνιας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο παγκόσμιο πρωτάθλημα της Αμβέρσας και εξασφάλισε την πρόκρισή του στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού. Δείτε την απονομή στον Έλληνα αθλητή.

Ο Λευτέρης Πετρούνιας επιστρέφει από την Αμβέρσα με το ασημένιο μετάλλιο στις αποσκευές του. Ο Έλληνας αθλητής των κρίκων εκτέλεσε άψογα το πρόγραμμά του, έλαβε 15,033 βαθμούς εξασφαλίζοντας όχι μόνο το βάθρο αλλά και το εισιτήριο για τους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιου.

Ο Έλληνας αθλητής του Δημήτρη Ράφτη ήταν πολύ συγκινημένος μετά την ολοκλήρωση του προγράμματός του. Αυτό ήταν το τέταρτο μετάλλιο για τον Λευτέρη Πετρούνια σε παγκόσμιο πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι ο 33χρονος αθλητής έχει κατακτήσει το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς του Ρίο το 2016 και το χάλκινο στη διοργάνωση του Τόκιο το καλοκαίρι του 2021.