Ο τρομερός Μίλωνας ισοφάρισε τη σειρά με τον Ολυμπιακό και όλα θα κριθούν σε πέμπτο ματς

Ο Μίλωνας επικράτησε 3-0 σετ του Ολυμπιακού και ισοφάρισε 2-2 τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά για τη Volley League.

Ο Μίλωνας δεν σταματάει να τρυπάει το ταβάνι του τη φετινή σεζόν. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα νίκησε 3-0 σετ τον Ολυμπιακό, ισοφάρισε 2-2 τη μεταξύ τους ημιτελική σειρά και η πρόκριση στους τελικούς της Volley League θα κριθεί σε πέμπτο ματς στο κλειστό του Ρέντη.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι αυτή ήταν η τρίτη φετινή νίκη του Μίλωνα κόντρα στην ομάδα του Πειραιά. Οι Νεοσμυρνιώτες δεν είχαν σημειώσει νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό μέχρι φέτος. Ο πέμπτος και τελευταίος ημιτελικός ανάμεσα στις δύο ομάδες θα γίνει τη Δευτέρα 25 Μαρτίου.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο μέχρι το 18-18. Ο Γκουσταβάο έχασε το σερβίς για το 19-18 και ο Μίλωνας με τα σερβίς του Χερ είχε δύο κόντρα επιθέσεις που τελείωσαν ο Μολίνα και ο Χαραλαμπίδης, για το 21-18. Με το σκορ στο 22-20 ο Κουμεντάκης έχασε το σερβίς, ο Στερν μείωσε σε 23-21 και λίγο αργότερα ο Πολουγιάν διαμόρφωσε το 25-22.

Με αιχμή του δόρατος τον Πολουγιάν ο Μίλωνας συνέχισε να δημιουργεί πολλά προβλήματα στον Ολυμπιακό. Με το σκορ στο 13-13 με τρεις συνεχόμενους πόντους του Μολίνα (δύο από επίθεση και ένα μπλοκ) οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 16-13 βάζοντας τις βάσεις για την κατάκτηση του δευτέρου σετ. Οι ερυθρόλευκοι δύο φορές μείωσαν στον πόντο (17-16 με άσσο του Ιντάλγκο και 18-17 με τον Κουμεντάκη), αλλά και πάλι ο Μολίνα σε εκείνο το σημείο έδωσε ξανά αέρα τριών πόντων στον Μίλωνα (20-17). Ο Στερν με μπλοκ έφερε τη διαφορά στον πόντο (20-19) για να αναλάβει δράση ξανά ο Πολουγιάν που με προσωπικές φάσεις έκανε το 22-19. Ο ίδιος έδωσε τέσσερα σετ μπολ στον Μίλωνα (24-20), ο ο Ολυμπιακός μείωσε στον πόντο μετά από λάθος του Μολίνα, αλλά ο Πολουγιάν και πάλι έδωσε τη λύση για το 25-23.

Στο τρίτο σετ, με το σκορ στο 14-13 ο Μίλωνας με σέρβερ τον Χαραλαμπίδη δημιούργησε πολλά προβλήματα στην υποδοχή του Ολυμπιακού, με τον Γιορντάνοφ με ένα μπλοκ και δύο επιθέσεις να ανεβάζει τη διαφορά στο +5 (18-13). Οι ερυθρόλευκοι δεν έβρισκαν λύσεις στο επιθετικό παιχνίδι του Μίλωνα, για να τελειώσει ο αγώνας με νέα επίθεση του Πολουγιάν για το τελικό 25-21.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Φραγκάκης, Παρατηρητής: Γεωργόπουλος, Τσάλεντζ ρέφερι: Βουδούρης, Επόπτες: Κατσιάρας, Καπότης, Γραμματεία: Θεοδωρίδου.