Μεγάλη νίκη για τον Μίλωνα, 3-1 τον ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:36 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 22:01 - 11.11.2023

Ο Μίλωνας επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική της Volley League. Τρίτη ήττα για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που ψάχνει τα πατήματά της.

Την πρώτη του νίκη στη φετινή Volley League πέτυχε ο Μίλωνας. Η ομάδα του Σάκη Ψάρρα επιβλήθηκε με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ για την τρίτη αγωνιστική.

Η ομάδα της Νέας Σμύρνης, που είχε ρεπό την προηγούμενη αγωνιστική, προερχόταν από ήττα απέναντι στον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα. Ο ΠΑΟΚ, που ακόμη ψάχνεται, υπέστη την τρίτη του ήττα σε ισάριθμους αγώνες. Για την ομάδα της Θεσσαλονίκης απουσίασε σε ένα ακόμη ματς ο Τόμας Ρούσο. Ο Μενέλαος Κοκκινάκης αγωνίστηκε ως ακραίος.

Με άσο του Χερ, ο Μίλωνας προηγήθηκε με 5-2 στο πρώτο σετ. Μετά από λάθος του Λινάρδου, η ομάδα του Σάκη Ψάρρα προσπέρασε με 7-3 αλλά σε εκείνο το σημείο ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση. Με άσο του Φαν Γκάρντερεν η ομάδα της Θεσσαλονίκης μείωσε 12-10 αλλά οι γηπεδούχοι προσπέρασαν 16-11 με τον Γιορντάνοφ. Η ομάδα του Γιόσκο Μιλενκόσκι πλησίασε (16-13) με άσο του Ντεν Ντρις, όμως ο Μίλωνας είχε τον έλεγχο για το 25-20 με τον Πολουγιάν.

Ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση στο δεύτερο σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε με 4-10 με άσο του Φαν Γκάρντερεν αλλά ο Μίλωνας μείωσε 8-12 μετά από λάθος του Γάτση. Ο Ντεν Ντρις αποτέλεσε αξιόπιστη λύση για την ομάδα της Θεσσαλονίκης, που είχε σταθερά το προβάδισμα για το 14-20 και το 15-21. Με άσο του Μολίνα οι γηπεδούχοι μείωσαν 18-22 αλλά ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το σετ με 18-25 μετά από κακή επίθεση του Πολουγιάν.

Στο τρίτο σετ, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 1-5 με επίθεση του Φαν Γκάρντερεν. Ο Μίλωνας ισοφάρισε 5-5 με τον Γιορντάνοφ και προσπέρασε με επίθεση του Βούλγαρου διαγώνιου. Η διαφορά έφτασε τους δύο πόντους υπέρ της ομάδας της Αθήνας (13-11) μετά από κακή επίθεση του Ντεν Ντρις. Ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (15-15) με άσο του Τακουρίδη και στη συνέχεια προηγήθηκε 17-18 με άσο του Κοκκινάκη. Στην τελική ευθεία του σετ οι παίκτες του Σάκη Ψάρρα ήτψύχραιμοιμοι και έκλεισαν το σετ με 25-22 με άσο του Μπάση.

Στο τέταρτο σετ μετά το αρχικό 7-7, ο Μίλωνας πάτησε γκάζι και προσπέρασε με 14-8 με επίθεση του Μολίνα. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κυριαρχούσε και έφτασε στο 18-10 για να κλείσει το τέταρτο σετ με 25-17 με τον Γιορντάνοφ και να πάρει το καθαρό τρίποντο.