Επέστρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 3-2 τον Ολυμπιακό μετά από ματσάρα

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:26 - 11.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:26 - 11.11.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε στις νίκες στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-2 σετ του Ολυμπιακού στο μεγάλο ντέρμπι της τέταρτης αγωνιστικής.

Το τριφύλλι επανήλθε στις επιτυχίες μετά την ήττα του με 3-1 σετ από την ΑΕΚ. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα του Ολυμπιακού στο φετινό πρωτάθλημα. Θυμίζουμε ότι οι δύο ομάδες προέρχονταν από νίκες μεσοβδόμαδα στα ευρωπαϊκά κύπελλα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με την Παπαφωτίου στην πάσα, την Άτκινσον στη διαγώνιο, τις Καρκάσες - Γενητσαρίδη στα άκρα, τις Σαμαντάν - Μεταξά στο κέντρο και λίμπερο τη Ρόγκα. Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με την Καράρο στην πάσα, την Κούμπουρα στη διαγώνιο, τις Νίζετιχ - Μλεΐνκονβα στα άκρα, τις Λαμπρούση - Εμμανουηλίδου στο κέντρο και λίμπερο την Αρτακιανού.

Η ομάδα του Πειραιά πήρε προβάδισμα δύο πόντων στο ξεκίνημα του αγώνα. Το τριφύλλι ισοφάριζε διαρκώς και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 12-11 μετά από λάθος της Κούμπουρα. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι άνοιξε τη διαφορά και έφτασε στο 12-16 με άσο της Νίζετιχ και επίθεση της Μλεΐνκοβα.

Οι γηπεδούχες πλησίασαν (14-16) με την Άτκινσον αλλά ο Ολυμπιακός προσπέρασε με πέντε πόντους για το 14-19 με μπλοκ από τη Μλεΐνκοβα και την Καράρο. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη μείωσε 18-20 με δύο πόντους της Καρκάσες και η διαφορά έφτασε στο ελάχιστο (20-21) μετά από λάθος επίθεση της Νίζετιχ. Δύο διαδοχικές λάθος επιθέσεις (Καρκάσες, Άτκινσον) έδωσαν τρία σετ μπολ (21-24) που έκλεισε το σετ με επίθεση της Κούμπουρα.

Στο δεύτερο σετ, ο Παναθηναϊκός μπήκε φουριόζος. Με την Παπαφωτίου στη γραμμή του σερβίς, η ομάδα του Γιάννης Καλμαζίδη πήρε σημαντική διαφορά (4-0) με την Καρκάσες. Ο Ολυμπιακός έκανε λάθη στην επίθεση, δεν βρήκε καλή υποδοχή και οι γηπεδούχες εξακολουθούσαν να έχουν σημαντικό προβάδισμα. Το τριφύλλι έκλεισε το δεύτερο σετ με μεγάλη άνεση (25-15) με τη Μεταξά.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-3 με την Άτκινσον. Το τριφύλλι διατηρούσε προβάδισμα αλλά ο Ολυμπιακός πλησίασε με 11-9 με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου και επίθεση της Μλεΐνκοβα. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη είχε τον έλεγχο του σετ και προηγήθηκε με 19-13 με την Καρκάσες. Οι φιλοξενούμενες μείωσαν 19-15 με άσο της Νίζετιχ, όμως ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 22-15 και έκλεισε το τρίτο σετ με 25-19.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός είχε απάντηση στο αρχικό προβάδισμα του Παναθηναϊκού (4-2, 6-4). Η ομάδα του Πειραιά βρήκε ρυθμό με τα καλά σερβίς της Νίζετιχ για το 8-13 μετά από άστοχη επίθεση της Σαμαντάν. Η ομάδα του Λορέντζο Μιτσέλι προηγήθηκε με 10-17 μετά από κακή επίθεση της Καρκάσες, όμως ο Παναθηναϊκός μείωσε 13-17 με μπλοκ άουτ της Γκρόθες. Το τριφύλλι πλησίασε και πάλι στην τελική ευθεία του σετ αλλά οι φιλοξενούμενες διατήρησαν την ψυχραμία τους για το 19-25 και οδήγησαν το ντέρμπι στο τάι μπρέικ.

Στο πέμπτο σετ, οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο ξεκίνημα. Ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 9-5 με την Γκρόθες αλλά το μπλοκ της Νίζετιχ έδωσε τέλος στο «πράσινο» σερί. Ο Ολυμπιακός πλησίασε στους δύο πόντους (9-7) όμως η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη προσπέρασε με 11-8 με την Καρκάσες. Μία άστοχη επίθεση της Άτκινσον έδωσε την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στον πόντο (11-10) αλλά η Αμερικανίδα έφερε το τριφύλλι στο 14-11 αλλά η Κούμπουρα μείωσε και πάλι (14-13) για την ομάδα του Πειραιά. Η Άτκινσον έδωσε τελικά τη νίκη στο τριφύλλι.

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 4 άσσους, 69 επιθέσεις, 11 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 5 άσσους, 58 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-2 (21-25, 25-15, 25-19, 19-25, 15-13) σε 120′

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 21 (19/42 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. – 29% άριστες), Άτκινσον 27 (23/55 επ., 4 μπλοκ), Παπαφωτίου 6 (1/2 επ., 4 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 10 (8/20 επ., 2 μπλοκ), Μεταξά 9 (7/12 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 3 (3/8 επ., 17% υπ. – 17% άριστες) / Ρόγκα (λ, 48% υπ. – 30% άριστες), Κελεσίδη, Γκρότους 8 (8/15 επ., 62% υπ. – 50% άριστες).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 10 (5/31 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 55% υπ. – 32% άριστες), Καράρο 3 (1/3 επ., 2 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (7/11 επ., 1 άσσος), Εμμανουηλίδου 10 (9/19 επ., 1 μπλοκ), Κούμπουρα 14 (13/42 επ., 1 άσσος), Μλεΐνκοβα 23 (22/46 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ. – 23% άριστες) / Αρτακιανού (λ, 31% υπ. – 25% άριστες), Σαμπάτη (λ), Τσιτσιγιάννη 1 (1/3 επ.), Τάνη.