Μεγάλη νίκη για την ΑΕΚ, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:23 - 04.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:31 - 04.11.2023

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Την τρίτη της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη Volleyleague γυναικών πέτυχε η ΑΕΚ. Η Ένωση επιβλήθηκε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο μεγάλο ντέρμπι της τρίτης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Αυτή ήταν η πρώτη απώλεια για το τριφύλλι, που μεσοβδόμαδα υποδέχεται την Νόβα Γκόριτσα για τη φάση των «32» του Challenge Cup. Για την ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδης ακολουθεί ακόμη ένα ντέρμπι στο πρωτάθλημα, αυτό με τον Ολυμπιακό. Η ΑΕΚ αντιμετωπίζει εκτός έδρας τον Ηλυσιακό.

Η Ένωση έκανε εντυπωσιακή εκκίνηση στο ματς και προηγήθηκε με 7-3 στο πρώτο σετ αλλά ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-6. Η ΑΕΚ διατηρούσε προβάδισμα 3-4 πόντων μέχρι το 12-9. Σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη έκανε σερί για το 12-12. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι την τελική ευθεία του σετ. Η ΑΕΚ πήρε σημαντικό προβάδισμα με 23-20 και στη συνέχεια έκλεισε το πρώτο σετ με 25-21.

Το τριφύλλι προσπέρασε με 5-8 στο δεύτερο σετ. Η ΑΕΚ μείωσε στον πόντο αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν σημαντικό προβάδισμα για το 8-14. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ μείωσε 14-18 αλλά ο Παναθηναϊκός βρήκε και πάλι τον τρόπο να πάρει διαφορά επτά πόντων (15-22) και εν τέλει να κατακτήσει το δεύτερο σετ.

Στο τρίτο σετ, η ΑΕΚ έφτασε στο double score για το 10-5 χωρίς ο Παναθηναϊκός να δείχνει αντίδραση. Με μπλοκ της Κωνσταντινίδου στην Καρκάσες, η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ προσπέρασε με 15-8 και η διαφορά έφτασε τους οκτώ πόντους (18-10) με άσο της Πάσκοβα. Το τριφύλλι εκμεταλλεύθηκε τα λάθη της Ένωσης και μείωσε 20-17 μετά από κακή επίθεση της Στράντζαλη. Οι παίκτριες της ΑΕΚ, όμως, δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και κατέκτησαν το σετ.

Στο τέταρτο σετ, η ΑΕΚ προηγήθηκε με 6-2 με την Καλαντάτζε. Ο Παναθηναϊκός έδειξε αντίδραση, προσπέρασε με 6-9 αλλά η Ένωση δεν τα παράτησε. Η ομάδα του Γιουνούς Οτσάλ ισοφάρισε 13-13, όμως και πάλι το τριφύλλι πήρε διαφορά για το 17-20. Οι παίκτριες της ΑΕΚ, έδειξαν τεράστια ψυχικά αποθέματα, προσπέρασαν με 22-21 και έφτασαν τελικά στη νίκη.

Διαιτητές: Γεροθόδωρος, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Γεωργουλέας, Επόπτες: Μουζακίτη, Μαλλιάρα, Γραμματεία: Τρίκκα.