Ο Παναθηναϊκός υποκλίθηκε στη Μόντσα και αποχαιρέτησε την Ευρώπη

© CEV Volleyball

Πηνελόπη Παπαδήμου 22:23 - 21.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:51 - 21.12.2023

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Μόντσα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Challenge Cup.

Στη φάση των «16» ολοκληρώθηκε η πορεία του Παναθηναϊκού στο φετινό Challenge Cup. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ηττήθηκε με 3-0 σετ από τη Μόντσα και αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Θυμίζουμε ότι το τριφύλλι είχε ηττηθεί από την ιταλική ομάδα και στο πρώτο ματς στο κλειστό του Μετς. Ο Παναθηναϊκός, που προερχόταν από ήττα απέναντι στον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα, ήταν ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ αλλά δεν κατάφερε να διεκδικήσει κάτι από τον αγώνα.

Με επίθεση του Τακαχάσι η ομάδα της Ιταλίας προηγήθηκε 9-5 στο πρώτο σετ. Η γηπεδούχος ομάδα είχε τον έλεγχο και έφτασε στο 13-7 με μπλοκ του Ντι Μαρτίνο. Η Μόντσα προσπέρασε με 16-8 και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου δεν μπόρεσε να επανέλθει. Η ιταλική ομάδα κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-15 δείχνοντας την κυριαρχία της στον αγωνιστικό χώρου.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πιο ανταγωνιστικός στο δεύτερο σετ. Η Μόντσα πήρε γρήγορα διαφορά για το 11-6 μετα από μπλοκ του Γκαλάσι. Η ιταλική ομάδα είχε τον έλεγχο αλλά το τριφύλλι άρχισε σταδιακά να ροκανίζει τη διαφορά για το 17-16 με τον Ερνάντες.

Η γηπεδούχος ομάδα πήρε και πάλι προβάδισμα τριών πόντων για το 20-17 αλλά ο Παναθηναϊκός πλησίασε και πάλι. Η Μόντσα βρέθηκε με διπλό σετ μπολ (24-22) αλλά η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου ισοφάρισε 24-24 με τον Πρωτοψάλτη και τον Ερνάντες. Η ομάδα του Μάσιμο Εκέλι κατέκτησε, τελικά, κατέκτησε το δεύτερο σετ με 27-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της ιταλικής ομάδας. Η Μόντσα προηγήθηκε με 14-7 και 16-8 και κατέκτησε με μεγάλη άνεση και το τρίτο σετ.

Κορυφαίοι της Μόντσα οι Γκαλάσι, Ντι Μαρτίνο, Τακαχάσι και Ντι Μαρτίνο. Ο Παναθηναϊκός δέχτηκε 10 άσους και γενικά η υποδοχή του αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα. Επιθετικά κυμάνθηκε συνολικά στο 46%, έναντι 56% αποτελεσματικότητα στην επίθεση η Μόντσα.