Ολυμπιακή κυριαρχία στο Ρέντη, 3-1 τον Παναθηναϊκό

Πηνελόπη Παπαδήμου 21:57 - 16.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:42 - 16.12.2023

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Volley League.

Ο Ολυμπιακός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της όγδοης αγωνιστικής της Volley League. Η ομάδα του Πειραιά, λίγες ημέρες μετά την ήττα της από τη Ζιράτ για το Champions League, επικράτησε με 3-1 σετ του Παναθηναϊκού στο κλειστό του Ρέντη, σε ένα ματς που έγινε κεκλεισμένων των θυρών μετά τα πρόσφατα επεισόδια που έγιναν πέριξ του γηπέδου στον αγώνα των δύο ομάδων για το Λιγκ Καπ.

Η ομάδα του Πειραιά κατέκτησε το πρώτο σετ και το τριφύλλι το δεύτερο. Ωστόσο, η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου (ηττήθηκε από τη Μόντσα για το Challenge Cup) φάνηκε να ξεμένει από δυνάμεις στο τρίτο και το τέταρτο σετ.

Εντυπωσιακή εμφάνιση για τον Ολυμπιακό έκανε ο Ιντάλγκο που τελείωσε το ματς με 20 πόντους. Για τον Παναθηναϊκό 21 πόντους σημείωσε ο Ερνάντες.

Ο γηπεδούχος Ολυμπιακός ξεκίνησε με τους Τράβιτσα στην πάσα, Στερν στη διαγώνιο, Ιντάλγκο - Κουμεντάκη στα άκρα, Τζούριτς - Παγένκ στο κέντρο και λίμπερο τον Τζιάβρα. Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με τους Κασαμπαλή (αντί του Ιερεθουέλο) στην πάσα, Ερνάντες στη διαγώνιο, Κόβαρ - Πρωτοψάλτη στα άκρα, Πετρέα - Βουλκίδη στο κέντρο και λίμπερο τον Κοντοστάθη.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-3 μετά από παράβαση του Βουλκίδη στο φιλέ. Το τριφύλλι ανέκαμψε με καλό σερβις και ισοφάρισε 8-8 με τον Κόβαρ. Τα καλά σερβίς του Στερν (δύο διαδοχικοί άσοι) έδωσαν την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να ξεφύγει και πάλι με 13-8 αλλά το μπλοκ της ομάδας του Δημήτρη Ανδρεόπουλου έδωσε και πάλι τη λύση για το 14-14 με μπλοκ άουτ του Ερνάντες.

Οι γηπεδούχοι προσπέρασαν με 19-15 με άσο του Τράβιτσα. Οι φιλοξενούμενοι μάζεψαν τη διαφορά αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τον έλεγχο και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-21 μετά από άουτ επίθεση του Πρωτοψάλτη.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός ήταν πιο απειλητικός από τη γραμμή του σερβίς. Το τριφύλλι ανέβασε την απόδοσή του στο κομμάτι της υποδοχής αλλά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 10-7 με μπλοκ του Ιντάλγκο. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν 11-11 με άσο του Πετρέα και η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου προσπέρασε με 15-16 μετά από κακή επίθεση του Παγένκ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο στο φινάλε που ήταν συγκλονιστικό. Τόσο ο Ολυμπιακός όσο και ο Παναθηναϊκός έχασαν από τρία σετ μπολ αλλά το τριφύλλι κατέκτησε το δεύτερο σετ με 31-33 με άσο του Βουλκίδη.

Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 6-3 με άσο του Τράβιτσα. Το τριφύλλι μείωσε στον πόντο με τον Ερνάντες αλλά η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 13-18 με δύο διαδοχικούς άσους του Στερν και το 16-10 μετά από λάθος του Πετρέα. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι διατηρούσε τη διαφορά μέχρι και την τελική ευθεία του σετ, όπου το τριφύλλι επιχείρησε να μπει και πάλι στη διεκδίκησή του, αλλά η ομάδα του Πειραιά έκλεισε το σετ με μπλοκ του Κουμεντάκη.

Παρόμοια εικόνα είχε και το τέταρτο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε τη διαφορά και τη διατήρησε, παρά την προσπάθεια του Παναθηναϊκού στο φινάλε.

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-4, 16-14, 21-18, 25-21
2ο σετ: 8-6, 15-16, 21-20, 31-33
3ο σετ: 8-6, 16-10, 21-14, 25-22
4ο σετ: 8-5, 16-9, 21-15, 25-20

*Οι πόντοι του Ολυμπιακού Σ.Φ.Π. προήλθαν: 11 άσσοι, 45 επιθέσεις (48% αποτελεσματικότητα), 9 μπλοκ, 40 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς) και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 10 άσσοι, 42 επιθέσεις (41% αποτελεσματικότητα), 10 μπλοκ, 34 λάθη αντιπάλων (22 χαμένα σερβίς). Τα σετ: 3-1 (25-21, 31-33, 25-22, 25-20) σε 110΄.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Ντανιέλ Καστελάνι): Παγιένκ 8π. (5/10επ., 3 μπλοκ), Στερν 17 (11/31επ., 1 μπλοκ, 5 άσσοι), Κουμεντάκης 12 (10/19επ., 2 μπλοκ, 41%υπ., 30%αρ.), Τράβιτσα 5 (1/1επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι), Τζούριτς 4 (2/6επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ιντάλγκο 20 (16/27επ., 1 μπλοκ, 3 άσσοι) / Τζιάβρας (λ. - 22%υπ., 11%αρ.), Βαϊόπουλος, Κομητούδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κασαμπαλής 3π. (1/1επ., 2 άσσοι), Κοβάρ 11 (7/25επ., 3 μπλοκ, 1 άσσος, 55%υπ., 35%αρ.), Πετρέας 4 (1/4επ., 2 μπλοκ, 1 άσσοι), Ερνάντεζ 21 (18/39επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι), Βουλκίδης 9 (5/10επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Πρωτοψάλτης 12 (8/21επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 32%υπ., 24%αρ.) / Κοντοστάθης (λ. - 23%υπ., 15%αρ.), Ζήσης (λ. - 67%υπ., 50%αρ.), Ρανγκέλ 2 (2/2επ.).

• 5-5 άσος του Πρωτοψάλτη

Έκτος άσος του Ολυμπιακού, που κυριαρχεί στο κομμάτι του σερβίς. Ο Παναθηναϊκός δεν έχει ακόμη άσο

• 4-2 με άσο του Ιντάλγκο

1ο σετ 25-21

• 25-21 ο Ολυμπιακός κατακτά το πρώτο σετ μετά από χαμένη επίθεση του Πρωτοψάλτη
  • 20-18 μειώνει ο Παναθηναϊκός με τον Κασαμπαλή

Ο Παναθηναϊκός «πληγώνεται» από την υποδοχή του αφού ο Ολυμπιακός έχει ήδη πέντε άσους

• Το ντέρμπι γίνεται κεκλεισμένων των θυρών μετά από απόφαση του Γιάννη Βρούτση
  • Το ντέρμπι διεξάγεται λίγες ημέρες μετά το Λιγκ Καπ. Ο αγώνας εκείνος είχε διακοπεί στο δεύτερο σετ εξαιτίας επεισοδίων που έγιναν έξω από το κλειστό του Ρέντη και είχαν ως αποτέλεσμα τον σοβαρό τραυματισμό ενός άνδρα των ΜΑΤ.