Ο Ολυμπιακός «λύγισε» από τη Ζιράτ στο Ρέντη

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:49 - 12.12.2023 / Ανανεώθηκε: 22:20 - 12.12.2023

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Ζιράτ στο κλειστό του Ρέντη για την τρίτη αγωνιστική του Champions League βόλεϊ ανδρών.

Την τρίτη του ήττα σε ισάριθμες αναμετρήσεις στο Champions League βόλεϊ ανδρών υπέστη ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Πειραιά, που προερχόταν από κακή εμφάνιση κόντρα στη Ροζελάρε την προηγούμενη αγωνιστική, ηττήθηκε με 3-1 σετ από τη Ζιράτ στο κλειστό του Ρέντη. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι είχε ρεπό την έκτη αγωνιστική της Volley League και η πιο πρόσφατη υποχρέωσή της ήταν ο αγώνας με τον Παναθηναϊκό για το Λιγκ Καπ, που διακόπηκε μετά από όσα έγιναν έξω από το κλειστό του Ρέντη.

Ο Ολυμπιακός είχε να αντιμετωπίσει μία ομάδα με πολλαπλάσιο μπάτζετ, αήττητη στον όμιλο και στάθηκε καλά. Αν, μάλιστα, η ομάδα του Πειραιά, δεν έκανε εύκολα λάθη θα μπορούσε να είχε διεκδικήσει ακόμη και τον βαθμό.

Η πρωταθλήτρια Τούρκιας μπήκε στον αγώνα με το πόδι στο γκάζι και με καλό σερβίς προσπέρασε με 2-9 με επίθεση του Γκιουνές. Ο Ολυμπιακός έδειξε αντίδραση και μείωσε 5-9 και 7-10 με τον Στερν. Οι δύο ομάδες έκαναν πολλά λάθη από την τελική γραμμή και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 12-20 με τον μπλοκ του Γιουνές. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να πιέσουν, αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν τις λύσεις και κατέκτησαν το πρώτο σετ με 18-25 με επίθεση του Μπουλμπούλ σε πρώτο χρόνο.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός ανέβασε την απόδοσή του στην υποδοχή και σε συνδυασμό με έναν ανεβασμένο Ιντάλγκο κατάφερε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ. Η ομάδα του Ντανιέλ Καστελάνι προσπέρασε με 9-8 με τον Κουβανό ακραίο. Με μπλοκ του Ιντάλγκο και άσο του Κουμεντάκη, η ομάδα του Πειραιά προσπέρασε με 14-11 ενώ η διαφορά έφτασε τους πέντε πόντους (19-14) μετά από χαμένη επίθεση του Μπουλμπούλ. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους τρεις (20-17) με τον Γιουνές αλλά ο Ολυμπιακός διατήρησε τη διαφορά για το 25-20 με τον Ιντάλγκο και το 1-1 στα σετ.

Η Ζιράτ προσπέρασε με 5-7 με άσο του Τερ Μάτ και διατηρούσε διαφορά δύο πόντων μέχρι το 8-10 με τον Άντερσον. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε σερί 3-0 και προηγήθηκε με 11-10 με επίθεση του Κουμεντάκη. Η ομάδα του Μουσταφά Καβάζ πήρε και πάλι το προβάδισμα με 15-18 με μπλοκ του Εκσί. Ο Ολυμπιακός μείωσε με άσο του Ιντάλγκο αλλά οι φιλοξενούμενοι προσπέρασαν με 19-23 με πλασέ του Τερ Ματ. Η Ζιράτ δεν απώλεσε τον έλεγχο και έκλεισε το τρίτο σετ με 20-25 μετά από χαμένη επίθεση του Στερν.

Στο τέταρτο σετ ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά δύο πόντων και τη διατήρησε μέχρι το 6-4 και τον Ιντάλγκο. Η τουρκική ομάδα έκανε σερί 0-4 και πήρε το προβάδισμα με 6-8 μετά από χαμένη επίθεση του Κουμεντάκη. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με δύο διαδοχικούς πόντους του Στερν και οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο - πόντο μέχρι το 19-18 και το μπλοκ του Στερν. Η Ζιράτ με τα καλά σερβίς του Τερ Ματ προσπέρασε με 20-24 αλλά ο Ολυμπιακός αναπτέρωσε τις ελπίδες του (22-24) με επίθεση του Τράβιτσα. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά από χαμένο σερβίς του Ιντάλγκο.

Διαιτητές: Ιλάρια Βάνι (Ιταλία), Ιγκόλ Σιμπλ (Σλοβακία).