Ήττα της Νέας Ιωνίας από την Έλτσε

Πηνελόπη Παπαδήμου 23:47 - 08.11.2023 / Ανανεώθηκε: 03:59 - 09.11.2023

Η Νέα Ιωνία ηττήθηκε με 27-23 από την Έλτσε στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον τρίτο γύρο του EHF European Cup γυναικών.

Ζορίζει η πρόκριση για τη Νέα Ιωνία. Η ομάδα της Αθήνας ηττήθηκε με 27-23 από την Έλτσε στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τον τρίτο γύρο του EHF European Cup γυναικών.

Η Νέα Ιωνία ήταν τυπικά γηπεδούχος. Η ρεβάνς των δύο ομάδων θα γίνει την Πέμπτη (9/11, 21:30) με γηπεδούχο την ισπανική ομάδα.

Τα πράγματα θα μπορούσαν να είχαν εξελιχθεί χειρότερα για την αθηναϊκή ομάδα. Η Έλτσε μπήκε ονειρικά στο ματς και προηγήθηκε με 7-0 με δύο διαδοχικά τέρματα της Ζιλ. Η Χμίροβα έδωσε τέλος στο αρνητικό σερί της Νέας Ιωνίας βρίσκοντας δίχτυα μετά από σχεδόν 11 λεπτά.

Η διαφορά έφτασε ακόμη και τα οκτώ τέρματα (9-1) για την ομάδα της Ισπανία με γκολ της Ζιλ και της Αμπρέου. Η Νέα Ιωνία αντεπιτέθηκε και κατάφερε να μαζέψει τη διαφορά (13-10) με ένα γκολ της Νταβίντοβιτς και δύο της Χμίροβα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 16-10 υπέρ της ισπανικής ομάδας.

Το δεύτερο μέρος εξελίχθηκε στο ίδιο μοτίβο. Η Νέα Ιωνία προσπαθούσε να μαζέψει τη διαφορά αλλά η ισπανική ομάδα είχε σταθερά προβάδισμα 6-7 τερμάτων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του ματς, η αθηναϊκή ομάδα κατάφερε να μειώσει την απόσταση στα τέσσερα τέρματα. Η Νικολίνα Κεπεσίδου διαμόρφωσε το 23-27 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΟΦΝ ΙΩΝΙΑΣ -ΕΛΤΣΕ 23-27 (10-16 ημχ)

ΟΦΝΙ (Ανταλής): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 3, Λιουμπιάναια 1, Νοροτσέα, Μπόζιου, Xμίροβα 9, Κρίνιτς 1, Μακρή, Φράγκου 3, Ν. Κεπεσίδου 2, Γιαννοπούλου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Γκόμες 2, Στουγιαννίδου.