«Καθάρισε» με άνεση τη Νόβα Γκόριτσα ο Παναθηναϊκός

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:14 - 08.11.2023 / Ανανεώθηκε: 18:41 - 08.11.2023

Ο Παναθηναϊκός επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Νόβα Γκόριτσα στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του Challenge Cup έκανε ο Παναθηναϊκός. Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Νόβα Γκόριτσα στο κλειστό του Μετς, στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32».

Ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ στη ρεβάνς της Σλοβενίας (15/11, 19:00) για να πάρει την πρόκριση. Το τριφύλλι, που ηττήθηκε με 3-1 σετ από την ΑΕΚ για την τρίτη αγωνιστική της Volleyleague γυναικών, στρέφει την προσοχή του στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στο κλειστό του Μετς, που θα γίνει κεκλεισμένων των θυρών. Θυμίζουμε ότι η ομάδα του Πειραιά νίκησε με 3-0 την Κάουνας στη Λιθουανία στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup.

Ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε σε όλους τους τομείς του αγώνα και έφτασε στη νίκη μέσα σε 68 λεπτά. Η Άτκινσον ήταν η πρώτη σκόρερ της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη με 16 πόντους. Ακολούθησε η Σαμαντάν με 15 πόντους (ένας άσος, τρία μπλοκ) ενώ εντυπωσιακή εμφάνιση έκανε η Μεταξά με 11 πόντους (9/10 επιθέσεις), έχοντας δύο μπλοκ.

Η ομάδα του Γιάννη Καλμαζίδη αιφνιδιάστηκε στο ξεκίνημα του αγώνα. Με άσο της Φρέλιχ, η Νόβα Γκόριτσα προσπέρασε με 3-6 αλλά σε εκείνο το σημείο το τριφύλλι πάτησε γκάζι και προηγήθηκε με 8-6 με πρώτο χρόνο της Σαμαντάν και άστοχη επίθεση της Μπλάζιτς. Με δύο άσους της Παπαφωτίου, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-10 με τη διαφορά να φτάνει τους οκτώ πόντους (19-11) με επίθεση της Γενιτσαρίδη.

Με μπλοκ της Παπαφωτίου, το τριφύλλι προσπέρασε με 23-15 αλλά σε εκείνο το σημείο η ομάδα του Λίπιτσερ Σάμετς μάζεψε τη διαφορά για το 23-19 με πρώτο χρόνο της Κόρεν. Στη συνέχεια, ο Παναθηναϊκός έκλεισε με άνεση το πρώτο σετ.

Με επίθεση της Άτκινσον, το τριφύλλι προσπέρασε με 4-1 στο δεύτερο σετ. Η Γκόριτσα μείωσε 4-3 και στη συνέχεια προσπέρασε με 6-7. Ο Παναθηναϊκός βρήκε σερί και προσπέρασε με 12-8 με επίθεση της Καρκάσες και πρώτο χρόνο της Μεταξά.

Με την Καρκάσες στο σερβίς, ο Παναθηναϊκός προσπέρασε με 16-9 έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο σετ. Το τριφύλλι διατήρησε τη διαφορά που είχε και με επίθεση της Άτκινσον το σετ τελείωσε 25-18 υπέρ της ομάδας του Γιάννη Καλμαζίδη.

Στο ίδιο μοτίβο εξελίχθηκε και το τρίτο σετ. Ο Παναθηναϊκός είχε το πάνω χέρι, πήρε σημαντική διαφορά την οποία και διατήρησε μέχρι το φινάλε και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Σάντσεζ (Ισπανία), Σάντι (Ιταλία)

Διακύμανση:

1ο σετ: 8-6, 16-10, 21-13, 25-19

2ο σετ: 8-7, 16-9, 21-14, 25-18

3ο σετ: 8-4, 16-8, 21-13, 25-18

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 7 άσσους, 48 επιθέσεις, 7 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων και της Νόβα Γκόριτσα προήλθαν από 4 άσσους, 34 επιθέσεις, 4 μπλοκ και 13 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-19, 25-18, 25-18) σε 68'

Η στατιστική της Euroleague που «πληγώνει» τις ελληνικές ομάδες!
EUROLEAGUE

17:45 - 08.11.2023

Αν οι αριθμοί δεν λένε ψέματα ποτέ ο Ολυμπιακός και ο Παναθηναϊκός πρέπει να αρχίσουν να ανησυχούν. Τα στατιστικά της Euroleague φέτος φιλοξενούν στους κορυφαίους κάθε κατηγορίας μόλις έναν παίκτη ελληνικής ομάδας. Διαβάστε παρακάτω ποιος είναι αυτός!

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Γιάννης Καλμαζίδης): Καρκάσες 6 (5/19 επ., 1 άσσος, 67% υπ. 50% άριστες), Άτκινσον 16 (14/27 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Παπαφωτίου 5 (2/3 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάμανταν 15 (11/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μεταξά 11 (9/10 επ., 2 μπλοκ), Γενιτσαρίδη 9 (7/15 επ., 2 άσσοι, 57% υπ. - 24% άριστες) / Μπελιά (λ, 55% υπ. - 45% άριστες), Γκρότους, Βασιλαντωνάκη, Κελεσίδη.

ΝΟΒΑ ΓΚΟΡΙΤΣΑ (Λίπιτσερ Σάμετς): Κόρεν 11 (8/12 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Φρέλιχ 11 (8/31 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Άσκεριτς 7 (7/11 επ.), Γκόντετς 6 (6/18 επ., 31% υπ. - 17% άριστες), Μπλάζιτς 5 (5/20 επ., 38% υπ. - 19% άριστες), Ζίγκον 2 (2 άσσοι) / Μαζέι (λ, 50% υπ. - 20% άριστες), Βούλιτς (λ).