Με το ένα πόδι στη φάση των «16» ο ΠΑΟΚ

Πηνελόπη Παπαδήμου 19:35 - 08.11.2023 / Ανανεώθηκε: 20:21 - 08.11.2023

Ο ΠΑΟΚ επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Προστέχοφ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» του Challenge Cup γυναικών.

Αποφασιστικό βήμα για την πρόκριση στη φάση των «16» του Challenge Cup έκανε ο ΠΑΟΚ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επιβλήθηκε με 3-0 σετ της Προστέχοφ στο πρώτο ματς των δύο ομάδων για τη φάση των «32» της διοργάνωσης.

Ο ΠΑΟΚ, που προερχόταν από ήττα κόντρα στον ΑΟ Θήρας στο πρωτάθλημα της Volleyleague γυναικών, πέτυχε μία απίθανη ανατροπή στο δεύτερο σετ. Οι Τσέχες είχαν μεγάλες διαφορές και έφτασαν στο 20-24 αλλά η ομάδα του Ντάργκο Ζάκοτς έφερε την κατάσταση τούμπα και πήρε το σετ με 27-25 με την Ουίλιαμς. Στη ρεβάνς της Τσεχίας (16/11, 19:00) ο ΠΑΟΚ χρειάζεται δύο σετ για να πάρει την πρόκριση.

Πρώτη σκόρερ του ΠΑΟΚ ήταν η Ουίλιαμς με 19 πόντους έχοντας δύο μπλοκ. Ακολούθησε η Μιλάνοβα με 17 πόντους, οι δύο με άσο.

Η φιλοξενούμενη ομάδας προσπέρασε με 4-6 στο πρώτο σετ με άσο της Σουντερλίκοβα. Με την Κλέπκου στη γραμμή του σερβίς, ο ΠΑΟΚ έφτασε σε σερί 6-0 και προσπέρασε με 10-6 με άσο της Ελληνίδας ακραίας. Η ομάδα του Ντάρκο Ζάκοτς διατήρησε τη διαφορά μέχρι το 15-10 με την Ουίλιαμτς. Σε εκείνο το σημείο, η ομάδα της Τσεχίας μείωσε 15-13 με πρώτο χρόνο της Τρίνκοβα. Ο ΠΑΟΚ πήρε και πάλι σημαντικό προβάδισμα (19-13) με μπλοκ της Πολυνοπούλου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-19 με άσο της Βίγκαρς.

Η Προστέχοφ εκμεταλλεύθηκε τα λάθη του ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ και προηγήθηκε με 1-7 μετά από άσχημη επιλογή της Ουίλιαμς. Η διαφορά έφτασε τους 9 πόντους (2-11) μετά από πέρασμα της Τρινκόβα στο φιλέ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με την Πολυνοπούλου στη γραμμή του σερβίς μάζεψε τη διαφορά και έκανε το 13-14 με την Ουίλιαμς. Με επίθεση της ίδιας παίκτριας, η ομάδα του Ντάρκο ισοφάρισε 15-15 αλλά οι φιλοξενούμενες πήραν και πάλι τα ηνία του σετ για το 20-24 με την Σουντερλίκοβα. Ο ΠΑΟΚ σε εκείνο το σημείο έκανε μία απίθανη ανατροπή. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης πλησίασε (23-24) με δύο μπλοκ της Βίγκαρς και έφτασε στο σετ μπολ (25-24) μετά από επίθεση της Ουίλιαμς. Ο ΠΑΟΚ έκλεισε το σετ με 27-25.

Το τρίτο σετ ήταν ένας μονόλογος του ΠΑΟΚ. Η διαφορά έφτασε ακόμη και τους δέκα πόντους (19-9) αλλά η ομάδα του Μίχαλ Ματούσοφ έδειξε αντίδραση και μείωσε χωρίς να καταφέρει κάτι περισσότερο.