«Καθάρισε» την ΑΕΚ και φουλάρει για την πρωτιά ο Ολυμπιακός

Πηνελόπη Παπαδήμου 20:26 - 24.02.2024 / Ανανεώθηκε: 15:03 - 27.02.2024

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 σετ της ΑΕΚ στο μεγάλο ματς της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός «αγκάλιασε» την πρωτιά στην κανονική περίοδο και το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε 3-0 σετ την ΑΕΚ στο ντέρμπι της 19ης αγωνιστικής της Volleyleague γυναικών.

Ο Ολυμπιακός έφτασε τους 50 βαθμούς και δύσκολα θα χάσει την πρώτη θέση αφού απομένουν τρεις αγωνιστικές για το τέλος της κανονικής περιόδου. Η ΑΕΚ έμεινε στους 40 βαθμούς και κινδυνεύει να χάσει την τρίτη θέση από τον ΑΟ Θήρας. Η Ένωση θα αναμετρηθεί με την ομάδα της Σαντορίνης την 21η αγωνιστική.

Πριν από τον αγώνα βραβεύθηκε η Κατερίνα Γιώτα για την προσφορά της στην ομάδα του Πειραιά.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκπληκτικός από τη γραμμή του σερβίς και δεν άφησε περιθώρια αντίδρασης στην ΑΕΚ, που μετά το πρώτο σετ αντιμετώπισε πολλά προβλήματα στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της.

Η ομάδα του Πειραιά ξεκίνησε τον αγώνα με καλό σερβίς και προσπέρασε με 6-3 με τη Νίζετιχ. Η Ένωση ισοφάρισε με την Κωνσταντινίδου και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα και έφτασε στο 10-12 με την Στράντζαλη. Η ΑΕΚ διατηρούσε το προβάδισμα των δύο πόντων αλλά ο Ολυμπιακός ισοφάρισε 17-17 και στη συνέχεια προσπέρασε με 19-18 με την Κούμπουρα. Η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο διπλό σετ μπολ για το 24-22 και κατέκτησε το πρώτο σετ με 25-23 με την Κούμπουρα.

Με τα καλά σερβίς της Εμμανουηλίδου, ο Ολυμπιακός προσπέρασε 5-0 στο δεύτερο σετ και η ΑΕΚ πήρε τον πρώτο της πόντο με την Στράντζαλη. Η ομάδα του Πειραιά είχε πολύ καλό σερβίς και έφτασε στο 8-3 πάλι με άσο. Οι παίκτριες του Γιουνούς Οτσάλ έκαναν πολλά επιθετικά λάθη δίνοντας την ευκαιρία στον Ολυμπιακό να προσπεράσει με 19-10 μετά από λάθος της Μπλάνκο. Η ομάδα του Πειραιά είχε βρει για τα καλά ρυθμό στην επίθεση, κυρίως μέσω του σερβίς και προσπέρασε με 23-11 με την Κούμπουρα. Οι γηπεδούχες κατέκτησαν το δεύτερο σετ με τη Νίζετιχ.

Με επίθεση της Κούμπουρα ο Ολυμπιακός προσπέρασε με 4-1 στο τρίτο σετ και η ομάδα του Πειραιά έφτασε στο 9-4 με πρώτο χρόνο της Εμμανουηλίδου. Η ΑΕΚ μείωσε 9-8 με μπλοκ της Καλαντάτζε στη Νίζετιχ αλλά η ακραία από την Αργεντινή έδωσε τέλος στο σερί της ομάδας του Γιουνούς Οτσάλ. Με άσο της Μλεΐνκοβα και επίθεση της Νίζετιχ ο Ολυμπιακός έφτασε στο 19-13. Η ομάδα του Πειραιά διατήρησε τη διαφορά και έφτασε στη νίκη.

Διαιτητές: Κουτσούλας, Μουλά Λ., Παρατηρητής αγώνα: Πέρρος, Παρατηρητής διαιτησίας: Μαυρικίδης, Επόπτες: Κατσιάρας, Καπότης, Γραμματεία: Καλιγέρη.