Επέστρεψε στις νίκες ο ΠΑΟΚ, 3-1 τον Ηλυσιακό

Πηνελόπη Παπαδήμου 18:44 - 24.02.2024 / Ανανεώθηκε: 19:22 - 24.02.2024

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 3-1 σετ του Ηλυσιακού για τη 19η αγωνιστική της Volleyleague γυναικών.

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Volleyleague γυναικών. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επικράτησε 3-1 του Ηλυσιακού για τη 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Θάνου Τέρζη, που την προηγούμενη αγωνιστική ηττήθηκε με 3-1 από τον Παναθηναϊκό, ανέβηκε στους 26 βαθμούς. Αντίθετα, ο Ηλυσιακός, που προερχόταν από σπουδαία νίκη κόντρα στον ΑΟ Θήρας, έμεινε στους 19 βαθμούς και την ένατη θέση.

Ο ΠΑΟΚ απώλεσε το πρώτο σετ, αλλά στη συνέχεια ανέβασε στροφές και κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Πρώτη σκόρερ για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν η Ουίλιαμς ενώ εξαιρετική εμφάνιση έκανε και η Ιωάννα Πολυνοπούλου.

Με την Μπακοδήμου στη γραμμή του σερβίς, ο Ηλυσιακός προσπέρασε 1-7 με την Τοτσίδου στο ξεκίνημα του πρώτου σετ. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης ανέβασε την απόδοσή της στο κομμάτι του μπλοκ και μείωσε τη διαφορά για το 9-13 με τη Φανγκ. Με άσο της Πολυνοπούλου, ο ΠΑΟΚ μείωσε 12-13 αλλά ο Ηλυσιακός κατάφερε να χτίσει πάλι διαφορά για το 14-18 με την Γκόγκιτς. Η ομάδα της Αθήνας προσπέρασε με 15-21 με άσο της Καντίκου. Ο ΠΑΟΚ μείωσε 18-21 με την Κυπαρίσση αλλά ένα λάθος της ίδιας παίκτριες έφερε τον Ηλυσιακό στο 18-23 και στη συνέχεια στην κατάκτηση του σετ με 21-25 με πόντο της Μάασε.

Ο Ηλυσιακός προηγήθηκε 0-3 στο δεύτερο σετ με την Ολινγκά αλλά ο ΠΑΟΚ έδειξε αντίδραση. Με όπλο το μπλοκ η ομάδα του Θάνου Τερζή προσπέρασε 11-4 με την Πολυνοπούλου να υψώνει «τείχος» στο φιλέ. Η Ολινγκά τελείωσε το σερί των γηπεδούχων αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχισε να κυριαρχεί απόλυτα και έφτασε στο 19-9 με την Κυπαρίσση. Η μεγάλη διαφορά παρέμεινε και ο ΠΑΟΚ κατέκτησε με μεγάλη άνεση το δεύτερο σετ με την Πολυνοπούλου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι στο τρίτο σετ. Με πόντο της Κλέπκου, η ομάδα του Θάνου Τερζή προσπέρασε με 8-3 και στη συνέχεια η διαφορά έφτασε τους έξι πόντους (10-4) μετά από κακή επίθεση της Καντίκου. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης προσπέρασε με 16-8 μετά από λάθος επίθεση της Μάασε και έφτασε στο double score (18-9) με άσο της Ουίλιαμς. Ο Ηλυσιακός πλησίασε (19-13) με άσο της Καντίκου αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 23-14 με άσο της Ντέακ και η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατέκτησε το τρίτο σετ με 25-16 με πόντο της Τσιόγκα.

Μετά από κακή επίθεση της Μπακοδήμου, ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 4-1 στο τέταρτο σετ. Η ομάδα του Θάνου Τερζή έφτασε στο 8-2 μετά από κόκκινη κάρτα που αντίκρισε η Γκόγκιτς για διαμαρτυρία. Οι γηπεδούχες κυριαρχούσαν απόλυτα και στο τέταρτο σετ και έφτασαν στο 16-6 με επίθεση της Κυπαρίσση. Η διαφορά δεν έπεσε και ο ΠΑΟΚ κατέκτησε το τέταρτο σετ με 25-15 και πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Διαιτητές: Σταυριανίδης, Δημητρίου, Παρατηρητής: Μιχελινάκης, Επόπτες: Σταυρίδου, Ψύχπυ, Γραμματεία: Πασπάλα.